Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποινές στους ΟΥΚάδες για εθνικιστικά συνθήματα στην παρέλαση


astranalysis

Recommended Posts

Ειδικά τωρα που θα χρειαστει να μεταναστευσουμε στις γειτονικες χωρες ...και να στηνόμαστε το πρωι στην πιατσα ,κρατωντας ενα πλακατ "εντό το καλο μηκανικο"...:D:D

περα απο την πλακα ,καλα ειναι δυνατον να πιστευει καποιος που διαθετει στοιχειωδη λογικη ,οτι κινδυνευουμε εστω και στο ελαχιστο απο Αλβανους η Σκοπιανους?ειναι δυνατον σημερα να υπαρχουν εστω και για αστειο τετοια συνθηματα?οι ανθρωποι αυτοι (οσοι τους εκπαιδευουν δηλαδη) απλα ειναι για το Δαφνι.και εμεις πληρωνουμε τετοιους εκπαιδευτες.μπραβο μας!!

 

απο του Θουριο του ΡΗΓΑ

Δουλεύεις όλη ημέρα, σε ό,τι κι αν σε πει,

κι' αυτός πασχίζει πάλιν, το αίμα σου να πιει.

.........................................................

 

........................................................

Έτσι κι ημείς, αδέλφια, ν' αρπάξουμε για μια

τα άρματα, και να βγούμεν απ' την πικρή σκλαβιά.

 

Να σφάξουμε τους λύκους, που στον ζυγόν βαστούν,

και Χριστιανούς και Τούρκους, σκληρά τους τυραννούν.

Στεργιάς και του πελάγου, να λάμψη ο σταυρός,

και στην δικαιοσύνην, να σκύψη ο εχθρός.

 

Ο κόσμος να γλυτώση, απ' αύτην την πληγή,

κ' ελεύθεροι να ζώμεν, αδέλφια εις την γη.

ΟΙ "λύκοι" λοιπον ειναι το προβλημα.οχι οι Αλβανοι,οι Σκοπιανοι ,οι Τουρκοι κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που δεν έχουν καταλάβει οι περισσότεροι Έλληνες είναι ότι οι φυσικοί μας σύμμαχοι στα Βαλκάνια είναι οι Αλβανοί και όχι οι Σέρβοι !!! .

 

spy, φοβερή η μουσική του Μορικόνε και τι ταινιάρα ο επαγγελματίας.

 

Κατά τα άλλα κάτι είχε πάρει το μάτι μου και ψάχνοντας βρήκα αυτό:

http://www.enkripto.com/2010/03/blog-post_8164.html

Δε μπορώ να το αξιολογήσω, στο κάτω κάτω ειδικότητα σου είναι με βάση το nickname :D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον tpanag σε όσα έγραψε.

Και δεν είναι ηθικό το θέμα κατ εμέ, είναι θέμα χαζομάρας.

Αν δεν έχεις το μυαλό να καταλαβαίνεις ότι δεν πρέπει σε μια δημόσια παρέλαση να βάζεις τους υφιστάμενους να φωνάζουν τέτοια πράγματα, δεν κάνεις για να τους διοικήσεις....

 

Και όσον αφορά το ότι καλλιεργούμε το μίσος και τον εθνικισμό κλπ με τέτοιους τρόπους εκπαίδευσης, θα συμφωνούσα αν δεν ήταν μια επίλεκτη ολιγομελής ομάδα με ειδικό λόγο ύπαρξης, όπως είναι τα ΟΥΚ , πρώην και νυν.

Link to comment
Share on other sites

Θα εκφέρω άποψη.

 

Υπηρέτησα στις ΕΔ στη Γ' Μοίρα Αμφίβιων Καταδρομέων.Τα μισά στελέχη της μοίρας ήταν βάτραχοι.Βάτραχος γίνεσαι όταν βγάλεις το σχολείο της ΜΥΚ,το οποίο διαρκεί 8 μήνες κ πλέον είναι κλειστό για τους έφεδρους.

 

Οι βάτραχοι,δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με τους υπόλοιπους στρατόκαβλ@@ς.Οι βάτραχοι ΔΕΝ είναι στρατόκαβλ@@.Είναι οι πιό ήρεμοι κ οι πιό γαλήνιοι στρατιωτικοί,οι ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ με αίσθημα δικαίου στις ΕΔ.Αυτοί που παρελαύνουν επιλέγονται από το ΓΕΝ κ τα κριτήρια επιλογής τους ΔΕΝ τα γνωρίζω.

 

Σε πραγματικές καταστάσεις,όπως π.χ. τα Ίμια,οι φήμες έλεγαν ότι τα 8 στα 10 στελέχη των Αμφίβιων Μοιρών (οι Αμφίβιες μοίρες είναι ακριβώς απέναντι από Τουρκία κ έχουν δυνατότητα κ εντολή ΑΜΕΣΗΣ επέμβασης,γι' αυτό κ μόνο οι τελειωμένοι χωρίς βύσμα-σαν εμένα- βρίσκονται εκεί) είχαν χεστεί πάνω τους.Οι βάτραχοι ωστόσο ήταν γαλήνιοι σαν πεθαμένοι.Εγώ προσωπικά πιστεύω αυτές τις φήμες,γιατί είδα τη συμπεριφορά τους σε σύγκριση με τα υπόλοιπα στελέχη.

 

Ο βάτραχος,δεν έχει ανάγκη ούτε να φωνάξει,ούτε να το παίξει μάγκας.Έβγαλε το σχολείο της ΜΥΚ κυρίως από προσωπική του κ@βλ@.Για να βγάλεις το σχολείο πρέπει να έχεις ΠΟΛΥ ΗΡΕΜΟ χαρακτήρα,αλλιώς ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ.Ο λόγος?Κανείς δεν αντέχει άυπνος πάνω από βδομάδα αν δεν είναι πραγματικά ήρεμος σαν άνθρωπος....Επίσης,όσοι έβγαλαν το σχολείο αποσκοπούν κυρίως στις συντηρήσεις,οι οποίες είναι 2-3 το χρόνο κ τους συμπληρώνουν σοβαρά το εισόδημα.

 

Είχε τύχει λοιπόν στη σειρά μου να παρελάσω με τις ΕΔ στη μεγάλη παρέλαση της 25ης Μαρτίου.Οι έφεδροι που παρελαύνουν είναι αυτοί που περνάνε ΛΥΒ,καθώς και το τάγμα Πεζοναυτών της Χαλκίδας κ η Αερομεταφερόμενη Ταξιαρχία της Νέας Σάντας (οι λεγόμενοι ''κοκκινοσκούφηδες'').ΚΑΝΕΙΣ άλλος έφεδρος ΕΔ δεν παρελαύνει,κ αυτοί της ΜΥΚ είναι στελέχη κ όχι έφεδροι.

 

Τα συνθήματα ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ στην παρέλαση (κ εμείς τα φωνάξαμε τότε αφού είχαμε περάσει τους επισήμους),όμως ΜΟΝΟ αυτά που δεν είναι ''απαγορευμένα'' Κ ΜΟΝΟ ΤΡΟΧΑΔΗΝ.Οι κανόνες είναι ΚΟΙΝΟΙ για όλους.

 

Προφανώς λοιπόν,αυτοί είχαν πάρει εντολή να τα πουν.Απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου,καθώς μόνο οι αδερφές έχουν ανάγκη να φωνάζουν τα ''απαγορευμένα'' μπροστά στον κόσμο.Κ εμείς φωνάζαμε τα απαγορευμένα,όμως ΜΟΝΟ την ώρα της γυμναστικής στη Μοίρα.Πουθενά αλλού δεν επιτρεπόταν να τα φωνάξεις,κ μάλιστα έπεφτε γερός τάκος.

 

Οι βάτραχοι λοιπόν,ΚΑΜΙΑ σχέση δεν έχουν με αυτά τα φρούτα που παρελαύνουν.Είναι γαλήνιοι άνθρωποι που ΣΠΑΝΙΩΣ μιλάνε,ΔΕΝ σε καψωνάρουν όλη την ώρα (μόνο ένας από τα στελέχη-βατράχους είχε ορέξεις...),ήταν οι μόνοι ΑΞΥΠ που μας άφηναν να κοιμηθούμε χωρίς το καθιερωμένο νυχτερινό καψώνι του συναγερμού,είναι οι ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ που σέβονται τους εφέδρους κ δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με τις φουσκωτές κούκλες που σας λανσάρει το ΓΕΕΘΑ στις παρελάσεις.Είναι όπως είπαν πιό πριν οι συνάδελφοι ''πολεμικές μηχανές'',οι οποίες όμως είναι απόλυτα αθόρυβες κ σιωπηλές κ περνάνε απαρατήρητοι.

 

Προς υπεράσπισή τους.

Link to comment
Share on other sites

nomad

off topic: όντως φοβερό κομμάτι , λες και κλαίει το βιολί (πρόσθεσα και το le vent , le cri μετά το chi mai) , off topic.

 

Eπί του θέματος συμφωνώ με την τοποθέτηση του tpanag

H άποψη μου είναι ότι δόθηκε υπερβολική δημοσιότητα χωρίς να χρειάζεται.

 

1. Και σε στρατιωτικές παρελάσεις των Τούρκων ακούγονται αντίστοιχα συνθήματα.

2. Πρόκειται για ένστολους. Ο στρατιωτικός οφείλει να υπακούει σε διαταγές των ανωτέρων του. Σε αυτή την περίπτωση ακολούθησαν το πρόσταγμα του διμοιρίτη.

3. Πρόκειται για επίλεκτα σώματα του στρατού , πρώην ΟΥΚάδες , μάλλον σωστότερα ένα από τα πιο επίλεκτα σώματα του ναυτικού και γενικά όλου του στρατού. Και πολύ σωστά είπε ο tpanag , ότι πρόκειται για πολεμικές μηχανές και όχι για διπλωμάτες ή πολιτικούς.Δεν περιμένεις από τους ΟΥΚάδες να μιλήσουν ευγενικά ή να κάνουν μια βουβή παρέλαση αλλά αντίθετα περιμένεις άλλα πράγματα.

 

Η δικιά μου ένσταση είναι ότι μοναδική απειλή για την Ελλάδα είναι η Τουρκία.Όσο για το παραπάνω link που παρέθεσε ο nomad μαζί με τα συνθήματα κατά των Αλβανών είναι απόδειξη της λάθος πολιτικής μας και το πόσο υστερούμε σε διπλωμάτες και πολιτικούς έναντι των Τούρκων.

Αντίστοιχο παράδειγμα είναι οι μουσουλμάνοι της Θράκης.Ένα ποσοστό από αυτούς είναι Τούρκοι αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό είναι Πομάκοι και αυτό φαίνεται από τα εξωτερικά χαρακτηριστικά τους.

Κάναμε το λάθος να συνδέσουμε τους Έλληνες με την Ορθοδοξία και τους περιθωριοποιήσαμε από τη δεκαετία του 50 και μετά. Αντίθετα οι Τούρκοι τους προσέγγισαν με δορυφορικά πιάτα και υποτροφίες στα πανεπιστήμια τους.

Κάτι αντίστοιχο κάνουν οι Τούρκοι με τους Σκοπιανούς και ήδη έχουν ανοίξει 5-6 πρεσβείες στα Σκόπια. Αντίστοιχα προσεγγίζουν και τους Αλβανούς.

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι αν κοιτάξουμε προσεχτικά την ιστορία θα βρούμε πολλά στοιχεία που μας συνδέουν με τους Αλβανούς.

Η μόνη σύνδεση Τούρκων και Αλβανών είναι η θρησκεία.

jimjimre

Εγώ θα τους χαρακτήριζα παλικάρια και όχι κάφρους. Κάφροι είναι κάτι μπούληδες πολιτικοί που δεν έχουν κολλήσει ένσημο και αποφασίζουν για τη μοίρα μας. Απλά επιμένω ότι οι Αλβανοί δεν είναι και δεν πρέπει να γίνουν εχθροί μας.

Φάγαμε αρκετό κουτόχορτο περί Ορθοδόξων Σλάβων συμμάχων μας (Ρώσσοι και Σέρβοι).

Αντίστοιχα οι αναρχικοί επιτίθετενται εναντίων των αστυνομικών. Η αστυνομία δεν έχει την πραγματική εξουσία αλλά μας έχουν μείνει κατάλοιπα και στερεοτύπα της χούντας. Οι περισσότεροι από τους αστυφύλακες ανήκουν και αυτοί στη γενιά των 700 Ευρώ.

Την εξουσία την έχουν οι πολιτικοί και οι λεγομένοι νταβατζήδες.

Άλλo παράδειγμα είναι στην αύξηση της βενζίνης. Το καλοκαίρι είχε 0,90Ε και τώρα αγγίζει το 1,50Ε. Οι περισσότεροι κατηγορούν τους βενζινοπώλες αλλά κανένας δε γνωρίζει ότι η τιμή καθορίζεται κυρίως από τα διυλιστήρια τα οποία κατέχουν δύο γνωστές οικογένειες.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρέπει να γνωρίζεις τον ουσιαστικό εχθρό σου.

Link to comment
Share on other sites

@ zavi .... Διαφωνω καθετα... σχεδον σε ολα απο αυτα που λες, επειδη ειχα κ φιλους (πριν γινουν ΟΥΚαδες ηταν ακομα φιλοι μου) και εχω δει πως σκεφτονται....

Link to comment
Share on other sites

@terry ,

Eίσαι σίγουρος πως σκέφτονται ακόμα ; ;)

O στρατιώτης πρέπει να εκτελεί διαταγές και όχι να σκέφτεται. Άλλη λογική επικρατεί στο στρατό.

Πάντως η εκπαίδευση τους είναι όντως σκληρή και δεν αναφέρομαι στη σωματική κούραση αλλά στη ψυχολογική.

Λίγοι είναι αυτοί που μπορούν να αντέξουν.

Link to comment
Share on other sites

@terry ,

Eίσαι σίγουρος πως σκέφτονται ακόμα ; ;)

O στρατιώτης πρέπει να εκτελεί διαταγές και όχι να σκέφτεται. Άλλη λογική επικρατεί στο στρατό.

.

 

έρχεσαι στα λόγια μου, αυτο εννοώ. σκεπτόμενος άνθρωπος δεν γίνεται στρατιώτης.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αμερική υπάρχουν δύο ειδών στρατιωτικές σχολές και αντίστοιχα αξιωματικοί.

Υπάρχουν οι σχολές που βγάζουν στρατιωτικούς καριέρας , που τους μαθαίνουν να σκέφτονται , και οι σχολές που βγάζουν μάχιμους στρατιωτικούς στο αντικείμενο τους , δηλαδή πολεμικές μηχανές.

Κυρίως οι αξιωματικοί πρέπει να σκέφτονται και γι'αυτό κάνουν πολλά μαθήματα ιστορίας και τακτικής. Οι ΟΥΚάδες ανήκουν στους στρατιώτες των ειδικών δυνάμέων.

Στο στρατό θα βρεις πολύ περισσοτέρο δίκιο από την πραγματική κοινωνία και αυτό στο λέω έχοντας μια εμπειρία από στρατιωτική σχολή.

Και στη δικιά μου ιδιοσυγκρασία δε ταίριαζε αυτή η λογική αλλά σέβομαι τη δουλειά τους.

Μακάρι να μη τους χρειαστούμε ποτέ αλλά σε περίπτωση κρίσης αυτοί θα βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά και όχι εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.