Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποινές στους ΟΥΚάδες για εθνικιστικά συνθήματα στην παρέλαση


astranalysis

Recommended Posts

Θα πω και εγω την γνωμη μου,

 

για να υπηρετησει καποιος σε αυτα τα σωματα, μιας και πλεον δεν υπηρετουν εφεδροι, σημαινει οτι καποιος διακατεχεται απο υψηλο εθνικο φρονημα, αισθημα χρεους και κ@βλ@ς οπως σωστα τονισε ο [email protected]

 

Τα συνθηματα αυτα προσωπικα δυσκολα θα τα φωναζα εγω, αλλα παλι εγω δεν ειμαι ΟΥΚ ειμαι ενας μηχανικος που δουλευω με CAD και κλιμακομετρα. Δεν υπηρετω απεναντι απο τα παραλια, ουτε ειμαι αναγκασμενος να διασωζω φουκαραδες Πακιστανους απο το παγωμενο Αιγαιο με κινδυνο της δικης μου ζωης. Μαλιστα, την ωρα ακριβως που αυτοι βουτανε να σωσουν τους διαφορους, εγω καθομαι στο λαπτοπ μου στο σαλονι και γραφω σε φορουμ μηχανικων για ροπες και τους συντελεστες φορολογησης.

 

Λοιπον οι ευαισθητοι ας τα σκεφτουν λιγο και μην κρινουν τοσο ανετα απο τον καναπε.

Το μονο που τους ψεγω ειναι οτι θα επρεπε να κραυγασουν ενα συνθημα για τους δοσιλογους πολιτικαντηδες που αφηνουν τους Τουρκους να αρμενιζουν εξω απο τις Σπετσες (τι ειρωνια αληθεια) και τον Πειραια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@zavi +1000

Παρόλο που στην εποχή μου, υπήρχαν σκέτοι ΚΔ και δεν έζησα ΥΚ.

Δίκαιοι υπήρχαν πάντα όπως και ψώνια επίσης.

 

@spy

Διαφωνούμε για τους Αλβανούς ως φυσικούς συμμάχους.

Μη πάμε πίσω στον Αλη πασά :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οι ευαισθητοι ας τα σκεφτουν λιγο και μην κρινουν τοσο ανετα απο τον καναπε.

 

λοιπόν έκατσα και σκέφτηκα, εν καιρώ ειρήνης τα λες αυτά τα συνθήματα για να καλλιεργήσεις την πόρωση μέσα σου( ποιους εξυπηρετεί άραγε αυτή η πόρωση?) και την πόρωση στους αλβανούς(εναντίον μας..ήδη διαμαρτυρήθηκαν με διαδηλώση για αυτό) και και...το ότι βουτάνε για να σώσουν πακιστανούς τους δικαιολογεί? όχι. το ότι τους διατάζουν το δικαιολογεί? όχι . δικό τους λόγο έχουν? όχι. είναι αμίλητα εργαλεία που εκτελούν στραβές ή μη εντολές? ναι. χίλιες φορές ο καναπές . και μην ανησυχείς , αμα γίνει πόλεμος θα αποχαιρετήσουμε και τον καναπέ, οι περισσότεροι στο ίδιο καζάνι βράζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Θα τους κάνουμε μια pushover ανάλυση και θα μάθουν αυτοί.;)

Σε κάθε αντικείμενο, ο αντίστοιχος επαγγελματίας ξέρει και κάνει καλύτερα τη δουλειά του. Αυτοί θα πάνε στην πρώτη γραμμή. Support group θα είμαστε.

nomad

Σκέψου μόνο ότι ο Εθνικός τους ήρωας είναι ο Ηπειρώτης Σκεντερμπέης ή Γεώργιος Καστριώτης , ο οποίος πολέμησε τους Τούρκους.

Link to comment
Share on other sites

@ zavi .... Διαφωνω καθετα... σχεδον σε ολα απο αυτα που λες, επειδη ειχα κ φιλους (πριν γινουν ΟΥΚαδες ηταν ακομα φιλοι μου) και εχω δει πως σκεφτονται....

 

Φίλε,δεν ξέρω πώς σκέφτονται οι φίλοι σου εκτός στρατοπέδου κ εκτός υπηρεσίας.

 

Εγώ περιέγραψα τη συμπεριφορά των Υποβρύχιων Καταστροφέων εν ώρα Υπηρεσίας.Δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτό που φαντάζεστε.Είναι τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ παιδιά,κ το λέω κ το εννοώ.Μακάρι να ήταν όλοι σαν αυτούς.....

 

Γουρούνια υπάρχουν πολλά.Αν θες,κάνε μία βόλτα από τη Ζ' ΜΑΚ να δεις τί θα πει γουρούνι.Η περιγραφή των ΟΥΚάδων που ''γ@μούν κ σπέρνουν'' θα ταιριάξει άψογα στα βόδια της Ζ' ΜΑΚ.Μιλάμε για ανθρώπους-κτήνη.Τους έζησα κ αυτούς για λίγο......Κάτι ζώα 2 μέτρα,που κουβάλαγαν ανά 2 ένα σκάφος που 6 έφεδροι δεν το κουνάγαμε.Κ βέβαια,από μυαλό-κουκούτσι....

 

Εγώ σου λέω το εξής:

 

Αν τους ζήσεις,θα καταλάβεις....αυτοί λοιπόν που είπαν τα συνθήματα στην παρέλαση,είχαν πάρει εντολή να τα πουν.Κ προφανώς τους είχαν διαλέξει έναν προς ένα.Εγώ με το φτωχό μου μυαλό,γνωρίζοντας πώς είναι τα πραγματικά στελέχη με τη βατραχοπουλάδα,θα σκεφτόμουν θεωρίες συνωμοσίας του ίδιου του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας.

 

Συμπέρασμα:

 

Αυτό που έγινε στην παρέλαση,ήταν απαράδεκτο.Κανείς βάτραχος δεν πειράζει χωρίς λόγο,ούτε λεκτικά,ούτε χειρωνακτικά.Αν το κάνει,τότε είτε είναι κομμένος,άρα δεν είναι βάτραχος,ή είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.Σε αντίθεση με όλα τα υπόλοιπα στελέχη των ΕΔ,τα οποία είναι κομπλεξικά κ γουστάρουν να σε ''κόβουν''.Πρέπει να ακούσετε αξιωματικούς ΕΔ-συμφοιτητές στην Ευελπίδων,να δείτε πώς καρφώνει ο ένας στον άλλο για τα κλαψουρίσματα στη Σχολή Αιχμαλώτων κ τις μύξες να τρέχουν στο πάτωμα.Έτσι είναι,τα απλά στελέχη,είναι γτπ.Κ ΜΥΚ δεν μπορεί να περάσει όποιος κ όποιος.Ο λοχαγός του Λόχου κρούσεως στη Γ' Μοίρα κόπηκε 2 φορές γιατί έφτασε στο στάδιο να πεθαίνει από ηπατίτιδα που την κόλλησε στο σχολείο καθώς του βούταγαν το κεφάλι σε λάκκο με *****.Πρέπει να είσαι ΠΟΛΥ ήρεμος σαν άνθρωπος στην ψυχή σου για να βγάλεις το σχολείο.......Οι βάτραχοι έχουν εκπαιδευτεί ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ,κ σας το λέω με κάθε ειλικρίνεια,ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΟΙ.Δεν έχουν ανάγκη από ''απαγορευμένα''.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν κάνει ζόρικο στρατιωτικό γνωρίζουν ότι το πιο σημαντικό είναι η ψυχολογία.Χωρίς να πλατιάσω επί του θέματος θα αναφέρω ότι όσοι έχουμε φωνάξει τέτοια συνθήματα (όσο ανόητα και αν είναι) ντοπαριστήκαμε ψυχολογικα και αποκτήσαμε επιπλέον αντοχές για να αντέξουμε.Για κάποιους αυτό είναι όλη τους η ζωη, η καθημερινότητά τους.Δεν νομίζω, όσο λάθος κι αν ήταν, ότι έπρεπε να τους επιβληθουν ποινες...Το πλήγμα στην ψυχολογία του πιο επιλεκτου σώματος είναι πολύ μεγάλο με μια τέτοια ποινή.

Το πιο τρομακτικό όμως είναι τα αντανακλαστικά της κυβέρνησης.Ταχύτατα Κύριοι, για ένα θέμα τουλάχιστον δευτερεύον....Μακάρι οι αντιδράσεις των κυβερνώντων να ήταν οι ίδιες απέναντι και σε άλλους (δημοσίους υπαλληλους και μη) που προσβάλλουν, ζημιώνουν και ματώνουν τη χώρα αυτή σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω, όσο λάθος κι αν ήταν, ότι έπρεπε να τους επιβληθουν ποινες...Το πλήγμα στην ψυχολογία του πιο επιλεκτου σώματος είναι πολύ μεγάλο με μια τέτοια ποινή.

Το πιο τρομακτικό όμως είναι τα αντανακλαστικά της κυβέρνησης.Ταχύτατα Κύριοι, για ένα θέμα τουλάχιστον δευτερεύον....

 

Συμφωνω απολυτα με τον astranalysis.

Ο Χρυσοχοιδης πεταχτηκε σαν την πορδη για το γεγονος. Οταν καιγεται η Αθηνα καθε τοσο, σημαιες και συμβολα, δημοσια κτιρια, πανεπιστημια κλπ δεν τους βλεπω τοσο ευαισθητους. Επελεξε να τα βαλει με μια ανισχυρη ομαδα του στρατευματος. (Και λεω ανισχυρη γιατι οι ανθρωποι αυτοι δεν ειναι ουτε συνδικαλισμενοι, ουτε διορισμενοι, ουτε βυσματιες, ειναι απλα μισθωτοι φανταροι. Θα φανε την καμπανα και δεν βγαλουν κιχ)

Link to comment
Share on other sites

Ο Μιχαλάκης πετάχτηκε αμέσως για να ενισχύσει το ηγετικό του προφίλ.

Βλέπετε σε περίπτωση διαδοχής του ΓΑΠ θα είναι ένας από τους υποψηφίους στην κούρσα της διαδοχής.

Link to comment
Share on other sites

Η προβοκάτσια σε καιρούς πονηρούς, απ΄όπου κι αν προέρχεται πάντα γίνεται αντικείμενο καλοσχεδιασμένης εκμετάλλευσης και απ΄αυτούς που (υποτίθεται ?) την κάνουν (εν γνώσει ή εν αγνοία τους) αλλά και απ΄αυτούς που την υφίστανται.

Αμέσως μετά ακολουθεί η εκμετάλλευση του γεγονότος ένθεν, κακείθεν (πχ αυστηρές δηλώσεις τιμωρίας απ΄τη πλευρά μας και αυθόρμητες λαϊκές διαμαρτυρίες απ΄την άλλη). Στο τέλος επέρχρεται κάποια λύση, συμβιβασμός κλπ και η αίσθηση οτι κανείς δεν είναι 100% αθώος...

Έτσι ο μαέστρος μπορεί να φέρει όποιον από τους πρωταγωνιστές του θέλει σε πλεονεκτική θέση αφήνοντας στον/στους άλλο/ους το handicap.

Σε μικρογραφία το βλέπουμε (όσοι μπορούμε) και στα γήπεδα και έξω απ΄αυτά...

Σε αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να δεχθούμε ότι τα γεγονότα και η ιστορία εκπορεύονται από τις τυχαίες ενέργειες των μαζών και όχι από τις καλοσχεδιασμένες των ηγεσιών.

Link to comment
Share on other sites

η τηλεόραση ειπε οτι τους καθοδηγουσαν "καποιοι" πολιτες εξω απο την παρελαση,που φωναζαν και αυτοι τα συνθήματα.!

πάντα κατα την ταπεινη μου αποψη ,ο επικεφαλης τους ,και οχι αυτοί,πρεπει να περασει και απο δικη.δεν μπορεις την 25η Μαρτιου του 2010 να λες δημοσια τετοια συνθηματα ετσι επειδη σου καπνισε.εκτος αν καποιος αλλος ανωτερος ειναι απο πισω.

το ολο θεμα θυμιζει λιγο παρακρατος.οποτε με μια απλη διαθεσιμοτητα απλα υπαρχει κουκουλωμα.

YΓ φανταστειτε να ειχε γινει αυτο στην Αλβανια η τα Σκοπια η την Τουρκια,αντιστροφα

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.