Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστολή TEE προς Πρόεδρο και μέλη Διαρκούς Επιτροπής Οικονομικών Υποθέσεων


Recommended Posts

Χθές έλαβα στο e-mail μου αυτό:

 

Επιστολή προς τον Πρόεδρο και τα μέλη της Διαρκούς Επιτροπής Οικονομικών Υποθέσεων της Βουλής

 

http://ifile.it/pev5u23/Forologiko_sn_BOYLH_20100326.doc

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό είναι το τελευταίο όπλο (ο "άσσος στο μανίκι"), ενός προέδρου ΤΕΕ καλύτερα να αλλάξουμε επάγγελμα. Δεν υπάρχει καμία ελπίδα...

Προτείνω να ασχοληθούμε σε ατομικό επίπεδο με το θέμα. Να συντάξουμε ο καθένας μας από μια επιστολή και να βομβαρδίσουμε το υπουργείο και τους "φωστήρες" του. Θεωρώ δεδομένο ότι θα έχει σημαντικά καλύτερο αποτέλεσμα.

Επίσης, ετοιμάζω επιστολή ερωτήματος προς το Υπουργείο Οικονομικών (μου έχουν απαντήσει ταχύτατα και αναλυτικά παλιότερα), απαιτώντας άμεση και σαφή διευκρίνηση περί των εκπιπτόμενων δαπανών μου σαν Μηχανικό με το νέο καθεστώς. Δε έχουμε καμία υποχρέωση να περιμένουμε του χρόνου τέτοια εποχή. Οι δαπάνες τρέχουν ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ετοιμάζω επιστολή ερωτήματος προς το Υπουργείο Οικονομικών (μου έχουν απαντήσει ταχύτατα και αναλυτικά παλιότερα), απαιτώντας άμεση και σαφή διευκρίνηση περί των εκπιπτόμενων δαπανών μου σαν Μηχανικό με το νέο καθεστώς. Δε έχουμε καμία υποχρέωση να περιμένουμε του χρόνου τέτοια εποχή. Οι δαπάνες τρέχουν ήδη.

 

Αυτό που λες είναι και το πιο σωστό! Σε ποια υπηρεσια θα πρέπει να απευθυνθεί κανείς? Εννοείται πως θα περιμένουμε αποτελέσματα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου φαίνεται οτι με τη σύνταξη της επιστολής αυτής απλά έβγαλαν την υποχρέωση..ας αναλάβουν οι επόμενοι..

Link to comment
Share on other sites

1. Αυτή δεν είναι η μόνη παρέμβαση του ΤΕΕ και δεν έγινε "για να βγει η υποχρέωση" όπως λέει ο φίλος. Απλά είναι μια επιστολή με τα βασικά θέματα, κατάλληλη για να διαβαστεί από τους βουλευτές της επιτροπής που θα λάβουν άπειρες επιστολές. Η ολοκληρωμένη παρέμβαση του ΤΕΕ βρίσκεται στο http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE_HOME/tee-ypomnima-forologika.pdf

Παράλληλα, ο πρόεδρος του ΤΕΕ σε όλες τις παρεμβάσεις του το τελευταίο διάστημα, θέτει το θέμα του ασφαλιστικού.

Δείτε για παράδειγμα:

Οι θέσεις των Ελλήνων Μηχανικών για την κρίση http://leftengineers.wordpress.com/2010/03/20/diakiriximixanikon

 

2. Το σύνολο των παρεμβάσεων για το Φορολογικό (και για το Ασφαλιστικό) βρίσκεται στον απολογισμό του ΤΕΕ http://teeapologismos10.wordpress.com/2010/03/10/asfalistikoforologiko όπου μπορείτε να πείτε τη γνώμη σας τι άλλο θα έπρεπε να γίνει ή να ειπωθεί

 

3. Επειδή διακρίνω μια ιδιαίτερη ευκολία με την οποία κατακρίνουν ορισμένοι τον πρόεδρο του ΤΕΕ θα ήταν καλό να μας υποδείξουν κάποια άλλη, καλύτερη εποχή για το ΤΕΕ και τον πρόεδρό του ή έστω αν υπάρχει κάποιος άλλος τον οποίον προτείνουν για πρόεδρο του ΤΕΕ. Αν βέβαια εννοτείται ότι το ΤΕΕ και ο πρόεδρός του θα είναι τόσο καλύτεροι όσο μεγαλύτερη είναι η συμμετοχή των μηχανικών στις διαδικασίες του, τότε θα συμφωνήσω μαζί σας. Ναι, ως μηχανικοί είμαστε απαιτητικοί αλλά "συν Αθηνά και χείρα κίνει".

Link to comment
Share on other sites

θα την πούμε τη γνώμη μας, ευχαριστούμε

------

την καλύτερη εποχή αδυνατούμε να την υποδείξουμε διότι σχετικά πρόσφατα γραφτήκαμε

αλλά αν κρινω από τα χάλια μας και το παρελθόν δεν πρέπει να υπήρξε λαμπρό

Link to comment
Share on other sites

Τα χάλια μας δεν είναι κυρίως χάλια του κλάδου αλλά χάλια της κοινωνίας και ιδιαίτερα για εμάς, το μοντέλο ανάπτυξης που υποβαθμίζει κάθε επιστήμονα. Όμως μια σύγκριση του ΤΕΕ μέ άλλους φορείς επιστημόνων και επιμελητήρια νομίζω ότι είναι καταλυτική. Εδώ όλοι εκτός μηχανικών μιλάνε για την "πανίσχυρη συντεχνία του ΤΕΕ". Σίγουρα τα πράγματα δεν είναι ρόδινα και πολλά πρέπει να βελτιωθούν στο ΤΕΕ αλλά αυτό εξαρτάται και από εμάς, κυρίως από τη συμμετοχή μας και την απαίτηση να υπάρχει στην πράξη χώρος για όσους δεν συστοιχίζονται πίσω από παρατάξεις αλλά επιθυμούν να παρέμβουν. Το θέμα είναι αυτοί που επιθυμούν να παρέμβουν υπάρχουν...

Link to comment
Share on other sites

δε μιλώ για της κοινωνίας, στα δικά μας αναφερομαι

Εδώ όλοι εκτός μηχανικών μιλάνε για την "πανίσχυρη συντεχνία του ΤΕΕ".

εάν μιλάς για τους ασφαλισμένους προ 93 συμφωνώ

το ΤΕΕ τους εξασφάλισε με κάθε τρόπο

 

μετά από αυτούς το Χάος!!!

 

εμείς ούτε να αρρωστήσουμε δεν μπορούμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.