Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβεβλημένοι ιατροί Θεσσαλονίκης


nikmmech

Recommended Posts

Το ταμείο μας σαν ΤΣΜΕΔΕ έχει μόνο 1 (ένα) συμβεβλημένο στην Θεσσαλονίκη και αυτός μάλιστα είναι φυσιοθεραπευτής.

 

Σαν ΕΤΑΑ όμως, υπάρχει μια σχετικά πλούσια λίστα γιατρών αρκετών ειδικοτήτων που είναι συμβεβλημένοι με αυτό :

 

http://www.etaa.gr/files/katalogos_iatron_pou_exoun_ypograpsi_simvasi_me_to.pdf

 

Αυτούς μπορούμε να τους επισκευτούμε χωρίς κάποια ιδιαίτερη διαδικασία και χωρίς να χρεωθούμε την επίσκεψη?

Link to comment
Share on other sites

Πας σε όποιο γιατρό θέλεις, πληρώνεις κανονικά την επίσκεψη και παίρνεις απόδειξη για το ποσό μαζί με ιατρική γνωμάτευση.

Αυτή είναι η διαδικασία.

Αλλά μην περιμένεις να πάρεις όλο το ποσό από το Ταμείο............δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

To ποσο που παιρνουμε πισω για μια απλη επισκεψη ειναι fix? 20 ευρω?

Αλλαζει αναλογα με την ειδικοτητα γιατρου, τις εργασιες που θα κανει κτλ?

Δεν παω σε γιατρους, αλλα κατι τετοιο εχω την εντυπωση οτι μου εχουν πει.

Ισως και να θυμαμαι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ, γενικά ισχύει αυτό όμως, έτσι δεν είναι?

 

Η έννοια του συμβεβλημένου ιατρού είναι ότι αποδέχεται την χρέωση με βάση το τιμολόγιο χρέωσης του δημοσίου (που ισχύει για όλα τα ταμεία), οπότε δεν πληρώνεις τπτ. Ή έχω λάθος εικόνα?

 

 

[εδιτ] ισχύει αυτό που λέω παραπάνω. Αντιγράφω :

 

Επισκέψεις σε Ιατρούς

 

Στον Κ.Υ.Τ. ισχύει η ελεύθερη επιλογή ιατρού. Υπάρχει όμως λίστα ιατρών ανά ειδικότητα οι οποίοι αποδέχονται τις τιμές του Δημοσίου για επισκέψεις στο ιατρείο ή στο σπίτι. Η λίστα των συγκεκριμένων ιατρών είναι αναρτημένη στον πίνακα ανακοινώσεων του Ημιώροφου. Ο ασφαλισμένος δεν είναι υποχρεωμένος να επιλέξει έναν από αυτούς τους ιατρούς. Σε περίπτωση που επιλέξει ιατρό εκτός λίστας, επιβαρύνεται με το κόστος της διαφοράς στην επίσκεψη. Δικαιολογούνται μέχρι δύο (2) επισκέψεις το μήνα στο ιατρείο ή στο σπίτι, σε ιατρό της ίδιας ειδικότητας και η κοστολόγηση των επισκέψεων ανά μήνα έχει ως εξής:

 

1η επίσκεψη στο ιατρείο € 20.00

2η επίσκεψη στο ιατρείο € 10.00

 

1η επίσκεψη στο σπίτι € 25.00

2η επίσκεψη στο σπίτι € 15.00

 

* Μόνο για επισκέψεις σε παιδίατρο ο αριθμός των επισκέψεων που δικαιολογείται ανά μήνα είναι τέσσερις (4).

 

 

Αυτο ουσιατικά που ρωτάω, είναι αν ισχύει το ίδιο με τους γιατρούς που είναι συμβεβλημένοι με το ΕΤΑΑ και όχι ειδικά με το ΤΣΜΕΔΕ. (δεν βλέπω κάποιο λόγο να μην ισχύει, αλλά ίσως χρειάζεται κάποια επιπλέον διαδικασία πριν ή μετά)

Link to comment
Share on other sites

@ckiriako

Για απλές επισκέψεις, π.χ. σε παθολόγο είναι στάνταρ, νομίζω 30 ευρώ για την πρώτη επίσκεψη και 10 ευρώ για δεύτερη επίσκεψη σε γιατρό ίδιας ειδικότητας στον ίδιο μήνα.

Για άλλους γιατρούς, π.χ. ΩΡΛ ή καρδιολόγους όπου χρησιμοποιούν και κάποια μηχανήματα διαφοροποιούνται λίγο τα πράγματα αλλά.......όχι τίποτα ιδιαίτερο. Και πάντα η δεύτερη επίσκεψη........στο χαμό!

 

@nikmmech

Φίλε μου δεν ξέρω να σου απαντήσω ακριβώς σ΄αυτό που ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πηγα προσφατα σε εναν οφθαλμιατρο που υπαρχει στη λιστα του etaa.gr και πληρωσα 50 Ευρω. Πηρα ολα τα χρηματα πισω (εγραψε και καποιες εξετασεις παραπανω μου ειπε). Οταν τον ρωτησα γιατι 50 και οχι 20 εκανε τον κινεζο.

 

Αυτα στη Θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

http://www.tsmede.eu/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%95%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7/%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/tabid/267/language/el-GR/Default.aspx

 

Ξέρει κανείς εάν αυτό ισχύει?

'' ........... Στην περίπτωση που επισκεφτεί συμβεβλημένο ιατρό, τότε ο ασφαλισμένος δεν πληρώνει καμιά συμμετοχή ............ ''

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

http://www.tsmede.eu...GR/Default.aspx

 

Ξέρει κανείς εάν αυτό ισχύει?

'' ........... Στην περίπτωση που επισκεφτεί συμβεβλημένο ιατρό, τότε ο ασφαλισμένος δεν πληρώνει καμιά συμμετοχή ............ ''

 

Αυτό είναι το νόημα του συμβεβλημένου γιατρού. Δεν είμαι σίγουρος όσον αφορά εκεί που λέει "καμία συμμετοχή". Ίσως είναι μικρή συμμετοχή αντί για καμία. Αν γνωρίζει κάποιος ας μας ενημερώσει.

 

Όταν κάποιος πάντως δεν είναι συμβεβλημένος τότε παίρνεις την απόδειξη (ή τιμολόγιο ανάλογα την περίπτωση) και την προσκομίζεις μαζί με την συνταγή από το βιβλιάριο και μετά σου καταθέτουν τα χρήματα (όλο το ποσό ή συγκεκριμένο ποσοστό ή κάποιο ανώτατο όριο αν το έχεις υπερβεί).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.