Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η Σύρος απαντά στην οικονομική κρίση


gvarth

Recommended Posts

Ειδες εσυ τι εκαναν τα ρουχαδικα στις εκπτωσεις? Ελεγαν στις ταμπελιτσες "100 ΕΥΡΩ(διεγραμμενο)" και απο κατω "ΕΚΠΤΩΣΗ 40% ΝΕΑ ΤΙΜΗ 60 ΕΥΡΩ"

Μονο που πριν τις εκπτωσεις το ρουχο το ειχαν 60 ευρω.....

καλά αυτόν τον μαυρίζεις, δεν το συζητώ

και έχω παρατηρήσει πως τέτοια μαγαζιά με την κρίση έχουν ήδη κλεισει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχω παντως την εντυπωση πως η διαφημηση πωλησης αγαθων ''κατω του κοστους'' απαγορευεται απο τον εμπορικο κωδικα

και δεν κανω λαθος, ιδου:

 

...Αναλυτικότερα, η νέα ρύθμιση για την απαγόρευση των πωλήσεων κάτω του τιμολογιακού κόστους, μεταξύ άλλων, προβλέπει τα εξής:

 

Απαγορεύεται η λιανική πώληση εμπορευμάτων σε τιμές κάτω του κόστους, όταν αυτή θέτει υπό διακινδύνευση ορισμένη αγορά, ή θίγει κατά τρόπο ουσιώδη τις αρχές του ανταγωνισμού και τα συμφέροντα των καταναλωτών.

Ως κόστος αγοράς θεωρείται η τιμή μονάδας του προϊόντος που αναγράφεται στο τιμολόγιο του προμηθευτή, αφαιρουμένων των εκπτώσεων που αναφέρονται σε αυτό, συνυπολογιζόμενων του ΦΠΑ και των λοιπών δασμών και φόρων, όπου υπάρχουν, καθώς και των μεταφορικών, εφόσον δεν εμπεριέχονται στην τιμολογιακή τιμή...

 

μηπως να το ξαναδουν οι συριανοι, γιατι μου μοιαζει ...μουφα;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , μη στεκόμαστε στις λέξεις.

 

Διαβάστε εδώ την πρωτότυπη είδηση όπως την κατέγραψαν δημοσιογράφοι και την μετέφερα από εκεί.

 

Μπορεί απλά να πρόκειται για πώληση αγαθών κοντά στο κόστος προκειμένου να αναθερμανθεί η τοπική αγορά.

 

Όσο για τις "μαϊμού" εκπτώσεις , νομίζω ότι ο καταναλωτής με μυαλό και συνείδηση , τιμωρεί τους απατεωνίσκους που μερικές μέρες πριν αλλάζουν τα καρτελλάκια για να εμφανίσουν μεγάλες εκπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

εγω ο ιδιος το ειδα σε 3 καταστηματα στην γειτονια μου. σε παρειτσα που εγινε κουβεντα το ειχαν παρατηρησει και κανα δυο ακομη φιλοι.

 

απο ενημερωση ομως, το εγραψε μια μερα το τρωκτικο το φαινομενο και μετα σιωπη.

 

σε γνωστη νοτιοευρωπαικη αλυσιδα φθηνων γυναικιων κυριως ρουχων (γκουχ γκουχ) το φαινομενο του ανεβοκατεβασματος τιμων αναλογα το τι τρελα πουλαμε, ειναι συχνο. Βλεπετε εσεις να εχει πεσει η κινηση?

 

Ζωα ειμαστε οι περισσοτεροι.

Link to comment
Share on other sites

Στα πιο πολλά συμφωνώ μαζί σου συναδέλφισσα και συγχαρητήρια για τις απόψεις σου. Θα πρέπει το χρήμα να συγκεντρώνεται σε πολλά χέρια για να μπορεί να επιστρέψει με τη σειρά του σε πολλά χέρια. .

 

Χαίρομαι που συμφωνεί έστω και ένας μαζί μου. Όπως βλέπεις όμως οι περισσότεροι δεν συνορίζονται την άποψη μας.

Και να προσθέσω βέβαια ότι τα παιχνίδια ανατιμήσεων τα κάνουν κυρίως τα πολυκαταστήματα οπού λόγω της πληθώρας των προιόντων που παρέχουν είναι πολύ δύσκολο για τον καταναλωτή να θυμάται τιμές και να εντοπίζει πιθανές αυξήσεις τους......

 

Και η αλυσίδα που αναφέρει ο πραλαλήσασας howard roark πρώτη διδάξασα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Ζωα ειμαστε οι περισσοτεροι.

To μεγαλύτερο όφελος από όλη αυτή την ιστορία της κρίσης θα είναι να ξυπνήσει το καταναλωτικό κοινό

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πιο καλή συνέχεια της ουσίας του θέματος δεν θα είχε..

 

Η Προϊσταμένη διεύθυνσης δασών με τα 430 δενδρύλλια κάνναβης

 

http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=67972

 

Τελικά εκεί στη Σύρο, είναι πολύ μπροστά...σε όλα

Link to comment
Share on other sites

Ένα μόνο έχω να πιω πια σε όλα αυτά τα ανθρωπάρια: ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΠΛΗΓΩΝΕΤΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ! Τις βρωμοδουλειές σας να τις κάνετε κάπου αλλού!

Link to comment
Share on other sites

Πιο καλή συνέχεια της ουσίας του θέματος δεν θα είχε..

 

Η Προϊσταμένη διεύθυνσης δασών με τα 430 δενδρύλλια κάνναβης

 

Μη δούν άνθρωπο να θέλει να προκόψει ... :P

 

Αμέσως , να πέσουν να τον φάνε ... :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο της. ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Αυτό σημαίνει αντιμετώπιση της μη ανάπτυξης.

 

με πρασινη αναπτυξη !!!!!!!!!

 

Πέρα από την πλάκα αν νομιμοποιούσαν την κάναβη και επιτρέπονταν το εμπόριο το κράτος θα είχε να λαμβάνει.

 

Και όσοι βιαστούν να κατακρίνουν τη θέση αυτή απλά να τους πω πως το μαύρο εμπόριο παράνομων ουσιών στην Ελλάδα αγγίζει ετησίως τα 9 δις € και η κάνναβη υπήρχε στον πλανήτη προ καπιταλισμού - σοσιαλισμού - κομμουνισμού - θρησκειών και αξιών σύγχρονης κοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.