Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για οικοδομησιμότητα


Recommended Posts

Καλημέρα, χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη!!!! Θέλω τη βοήθειά σας στο εξής:

 

1953: απαλλοτρίωση για ανάχωμα και δίνονται αποζημιώσεις

 

1962: από το αρχικό οικόπεδο των 2 στρ. πωλούνται με προσύμφωνο τα 400τμ

στο τοπογραφικό αναφέρεται ότι είναι μη άρτιο λόγω ρυμοτόμησης αλλά δεν αναφέρεται πουθενά πόσο ρυμοτομείται αλλά ούτε και το όριο απαλλοτρίωσης

 

1980: γίνεται κύριο συμβόλαιο με το ίδιο τοπογραφικό

 

2010: κάνω τοπογραφικό όπου από τα 400τμ, τα 225 είναι απαλλοτριούμενα και απομένουν 175τμ. τα όρια αρτιότητας στην περιοχή είναι ( εντός σχεδίου):

- κατα κανόνα: 200τμ και 10μ πρόσωπο

- προ ΓΟΚ73: 150τμ και 8μ πρόσωπο

- προ 11-01-1968: 100τμ και 7μ πρόσωπο

 

Όπως φαίνεται και στο σχήμα η πλευρά που συνορεύει με δρόμο είναι 6μ. Το ερώτημά μου είναι: είναι άρτιο και οικοδομήσιμο ή ισχύει το άρθρο 25 του Ν1337???

Έχω μπερδευτεί με αυτό το θεματάκι.....αφήστε που ο άνθρωπος δεν ήξερε πως αυτό που αγόρασε έχει απαλλοτρίωση μέσα...και σας έχω και καλύτερο η πολεοδομία του έβγαλε οικοδομική άδεια το 1980....αλλά φέτος έκανε ανάκλυση αφού στο τοπογραφικό δεν φαίνεται πουθενά το όριο απαλλοτρίωσης...

Link to comment
Share on other sites

Το αρθρ.27 του Ν2742/99 (πρωην αρθρ.25) μιλα για οικοπεδα που εχουν δημιουργηθει πριν απο το Ν.651/77

Το δικο σου εχει δημιουργηθει μετα το 53 αλλα το αρθρο ισχυει για ρυμοτομουμενα ανεξαρτητα απο το χρονο δημιουργιας ετσι κι αλλιως.

Εχεις και μια πλευρα σε κοινοχρηστο >5μ

Επομενως αν μετα την αφαιρεση των ακαλυπτων χωρων και με το ΣΔ της περιοχης εγγραφει κτιριο με Ε>= 50τμ και με μια πλευρα >= 5μ ειναι μη αρτιο αλλα οικοδομησιμο κατα αρθρ.27

Προσοχη στην ποσοστιαια μειωση του ΣΔ !

Link to comment
Share on other sites

ok πληρεί τις προυποθέσεις για να είναι οικοδομήσιμο σύμφωνα με το άρθρο 27 του Ν.2742/99. Αυτό που με μπερδεύει είναι το εξής: αφού υπάρχει παρέκκλιση για τα προ του 68, το δικό μας μπορεί να υπαχθεί εκεί ή μόνο το άρθρο 27 ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.