Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό και after sale πασσάλωση


Recommended Posts

συναδελφε αλλο τι κανεις εσυ.το θεμα ειναι οτι μας διαβαζουν πολλοι,οποτε ωφειλουμε να ειμαστε τυπικοι στο τι λεμε.γιατι σημερα μπορει να ειναι ενα πασαλακι ,αυριο κατι παραπανω κλπ κλπ.

Κατα την αποψη μου λοιπον και βαση των οσων εχω πη σε προηγουμενα post ,o επιβλεπων δεν εχει καμια τετοια υποχρεωση.

οποτε ας μεινουμε στο θεμα-αν εχει δηλαδη η οχι υποχρεωση και οχι αν ειναι σπουδαιο η οχι.γιατι πολλες φορες απο κατι ασημαντο μπορει να προκυψει κατι σπουδαιο ..

ΥΓ αλλο δηλαδη θελω και το κανω και αλλο εχω υποχρεωση να το κανω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τυπικά λοιπόν να θέσω το εξής ερώτημα: Χάνονται μερικά πασαλάκια ο μάστορας τα τοποθετεί

εκεί που θυμόταν ότι είχαν τοποθετηθεί, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Όταν ο συνάδελφος δώσει την βεβαίωση ότι όλα έχουν γίνει σύμφωνα με την οικοδομική άδεια δεν θα πρέπει να ξέρει αν τα όρια έχουν υλοποιηθεί σωστά.

Αυτός που υπογράφει πρέπει να φυλάγεται, από εκεί και πέρα αν θα τα χρεώσει στον ιδιοκτήτη, στον εργολάβο είναι θέμα δικό του.

Link to comment
Share on other sites

Ένα είναι το σίγουρο . Όταν ο τοπογράφος τοποθετήσει τους πασσάλους , ο έχων τη γενική εποπτεία του έργου καλά είναι επί τόπου με μια κορδέλα να προβεί σε κάποιους ελέγχους δίνοντας το ΟΚ στον τοπογράφο ή ζητώντας τον διορθώσεις κλπ.

 

Διότι μετά την απομάκρυνση απ το πεδίο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται .

Link to comment
Share on other sites

Ο Επιβλέπων επιβλέπει, πρωί-μεσημέρι-βράδυ-με βροχή-χιόνι-καύσωνα, επιβλέπει τις εκσκαφές, το καλούπωμα, τη σκυροδέτηση, το σοβάτισμα, την αφάλεια και υγειινή του εργοταξίου κλπ.

 

Αν είναι ατυχής νέος και τον καψωνάρουν τα μαστόρια χαλώντας τα πασσαλάκια και τις εξασφαλίσεις, τότε να δω με τι μούτρα θα ζητήσει απ τ' αφεντικό να πληρώσει τρείς-τέσσερις φορές για τοπογράφο, άσε που μπορεί και να τον ενοχλήσει πέντε-έξι φορές για λάστιχο, κανα-δυο για γρηές που έπεσαν στον απερίφραχτο ασβέστόλακκο και πάει λέγοντας.

 

Ενώ μπορεί να πεί: εγώ απλός Επιβλέπων είμαι, τί φταίω 'γω γι' αυτά τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Ποιο αφεντικό?

Αυτόν που κάνει αυτεπιστασία?

Συνάδελφοι, αρκετές ευθύνες έχουμε, δεν χρειαζόμαστε και άλλες...

Εντάξει πρέπει να έχουμε και μάτια πίσω από την πλάτη μας αλλά μερικές φορές δεν υπάρχει λόγος να παίρνουμε και ευθύνες άλλων στις δικές μας πλάτες.....

Link to comment
Share on other sites

Οποιοσδήποτε μηχανικός ο οποίος θέλει να διαφυλάξει την θέση του στο εργοτάξιο και το κύρος του απέναντι στον ιδιοκτήτη ξεκόβει την τον ρόλο του επιστάτη από τον ιδιοκτήτη.

 

Όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με ιδιωτικές οικοδομές βρέθηκα αντιμέτωπος με το μπάχαλο που λέγεται αυτεπιστία.

Βαρέθηκα να επιπλήτω συνεχώς τους ιδιοκτήτες για το ότι δεν παίζουν σωστά το ρόλο του επιστάτη. Δεν ανεχόμουν έργα με δική μου υπογραφή να παρουσιάζουν ανοργανοσιά, κακοτεχνίες, να χρειάζονται διπλάσιο και τριπλάσιο χρόνο για αποπεράτωση κ.α.

Λυπόμουν στο τέλος και τους ιδιοκτήτες οι οποίοι θέλοντας να κάνουν του κεφαλιού τους κατέληγαν να ξοδεύουν πολλαπλάσια ποσά...

 

Κατέληξα πως ιδιοκτήτης # επιστάτης για το καλό όλων.

Παράλληλα με τον ρόλο του επιβλέποντα παίζω και τον ρόλο του επιστάτη και στο τέλος απαιτώ τα αντίστοιχα χρήματα.

Όταν ο ιδιοκτήτης βλέπει πως έγινε η δουλειά του οικονομικά και χωρίς να του βγει η ψυχή, τα δίνει και λέει και ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω ενα τελευταιο ,μια συμβουλη δηλαδη.

ο καλος μηχανικος φυλαει τον εαυτο του απο ενα σωρο κακοτοπιες που μπορουν να συμβουν.

και στην κατευθυνση αυτη ,φροντιζει να βαλει τα πραγματα στη θεση τους ,οπως πχ

βαζει μεσα στο συμφωνητικο (που θα υπογραψει ο εργοληπτης)οτι ο εργοληπτης

εχει ενημερωθει πληρως για τα μετρα ασφαλειας της κειμενης νομοθεσιας και οτι θα τα τηρει ανελιπως .επισης οτι αναλαμβανει (ο εργοληπτης) την ευθυνη του ετργοταξιου (πασαλακια κλπ ) και οτι στην αποχωρηση του θα αφησει το εργοταξιο πεντακαθαρο.

γενικα φροντιζει με ενα καλο συμφωνητικο να αποφυγει τις κακοτοπιες.

τωρα οποιος θελει να κανει τον ηρωα κανεις δεν του το απαγορευει

Link to comment
Share on other sites

σωστά parist43, αυτό το συμφωνητικό που μας περιέγραψες έχει και βαρύγδουπο όνομα, το λένε γενική συγγραφή υποχρεώσεων.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να λεγετε και απλα συμφωνητικο-ελαχιστη σημασια εχει-το θεμα ειναι η ουσια-αν δενει τον εργολαβο η οχι σε ολα σχεδον τα θεματα.

ΥΓ μελετητης Δημ εργων ειμαι ,λες να ακουω πρωτη φορα για Γενικη και Ειδικη συγγραφη?

ΥΓ2 συμφωνητικο η Συγγραφη Υποχρεωσεων να λεει οτι υποχρεωση για τα πασαλακια εχει ο επιβλεπων,πολυ θα ηθελα να την δω.να την βαλουμε στα Γκινες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.