Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολήπτης Δημοσίων Έργων (νομαρχιακό πτυχίο)


koulosb

Recommended Posts

Καλησπερα....

 

Θα παρω το νομαρχιακο πτυχιο σε 2 μηνες και θελω να κανω εναρξη απο τωρα ωστε να κανω αιτηση στη νομαρχια. Μου ειπαν οτι πρωτα κανεις εναρξη και μετα αιτηση στη νομαρχια.

 

Θα ηθελα καποιος να μου πει τα της εναρξης.... τι χρειαζεται ακριβως....?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

1) Βεβαίωση εγγραφής και μη οφειλής από την ΕΕΤΕΜ

2) Βεβαίωση εγγραφής στο ΤΕΒΕ και μη οφειλής

3) Συμβόλαιο ενοικίασης (εφόσον νοικιάζεις χώρο για γραφείο)

4) Τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών για τα έργα και Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών για τις μελέτες (αριθμημένα-σφραγισμένα)

5) Βιβλίο εσόδων-εξόδων (αριθμημένα-σφραγισμένα)

 

Με τα 3 πρώτα μπορείς να κάνεις αίτηση μεταβολής δραστηριότητας στο τμήμα μητρώου της αρμόδιας ΔΟΥ. Τα 4,5 μπορείς να τα πας και άλλη ημέρα για θεώρηση μιας και κανονικά πρώτα θα γίνει επιθεώρηση του χώρου εγκατάστασης δραστηριότητας και μετά θα πάρεις το οκ για την θεώρηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

 

Εναρξη γραφειου ειχα κανει πριν 3 χρονια οποτε προσθεσα μονο κωδικους στην εφορια.

Η νομαρχια ακομα δεν εχει περασει απο συμβουλιο την αιτηση μου οποτε περιμενω...!!

 

Εχω ηδη βιβλια, αποδειξεις και σφραγιδα για μελετες εδω και 3 χρονια για την κατασκευη θα πρεπει να φτιαξω καινουργια βιβλια, σφραγιδα και τιμολογια θεωρημενα?

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα θεωρήσεις μόνο τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών αν δεν έχεις ήδη. Πάντως αν είναι να θεωρήσεις κάποιο στοιχείο πάλι θέλει τις βεβαιώσεις μη οφειλής. Τέλος πάντων το μόνο που έχεις να κάνεις είναι προσθήκη του κωδικού κατασκευής έργων και καθάρισες (+ το ΤΠΥ όπως είπα πιο πάνω).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω cna...

 

Οποτε δε χρειαζεται καινουργια βιβλια ουτε εξτρα σφραγιδα για τις κατασκευες.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... τώρα που το λες πρέπει να συμπληρωθεί η ιδιότητα του εργολήπτη στην σφραγίδα. Δηλαδή θα λέει: Πτυχ. Μηχ. -Ε.Δ.Ε.. Αλλά αυτό δεν έχει άμεση σχέση με την εφορία με την έννοια ότι θα πρέπει δηλαδή να ξανασφραγίσεις όλα τα βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε μαλλον θα χρειαστει καινουργια σφραγιδα.... θα ρωτησω και την εφορια και θα δουμε.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.