Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Επισκευή παλιάς κατοικίας


spyrosm

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Έχω στην κατοχή μου μια παλιά κατοικία του εποικισμού (κατασκευάστηκε γύρω στο 1930) με δομικά στοιχεία τούβλα χωρίς οπές. Αποφάσισα να την "σουλουπώσω" και έβγαλα μια άδεια μικρής κλίμακας με σκοπό να αντικαταστήσω

την σκεπή. παράλληλα αποφάσισα να ενισχύσω εσωτερικά πάντα τους τοίχους προσθέτοντας μια νέα τοιχοποιία παράλληλα με την εξωτερική αυξάνοντας έτσι τη θερμοχωρητικότητα και τη στατικότητα του οικίματος. έχω ήδη μιλήσει με μηχανικούς και βρήκαν το επιχείρημα εύκολο και μάλιστα συμφωνήσαμε στη προσθήκη κολόνων στις γωνίες του κτηρίου (διαστάσεις 6μ * 6μ) και ενός μικρού θεμελιώματος παράλληλα με την υπάρχουσα τοιχοποιία πάντα εσωτερικά του υφιστάμενου περιγράμματος, με σκοπό επάνω σε αυτή τη τοιχοποιία να πατήσει η νέα στέγη του κτηρίου.

 

Το ερώτημα που έχω να θέσω είναι καταρχήν η γνώμη σας για ένα τέτοιο εγχείρημα, αλλά και το πρόβλημα που κανείς δεν μου έχει απαντήσει ευθέως:

 

Πως θα δεθεί η υπάρχουσα τοιχοποιία στην νέα; υπάρχουν μέθοδοι για να συνδέσω τους παλιούς τοίχους με τους νέους, ώστε να τους βοηθήσω να διατηρηθούν στη θέση τους; φυσικά εννοείται ότι θα αφαιρέσω τον εσωτερικό σοβά και δεν σκοπεύω να βάλω κάποιου είδους μόνωση ανάμεσα στις τοιχοποιίες ελπίζοντας ότι αυτό θα οδηγήσει σε καλύτερο δέσιμο μεταξύ τους. ή μήπως κάνω λάθος;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

βρε Σπύρο με συγχωρείς (και είσαι και επαγγελματίας)

οι "μηχανικοί" που ρώτησες και βρήκαν και το εγχείρημα εύκολο

 

δε σου είπαν πως για να γίνει ενίσυχη χρειάζεται στατική μελέτη;;;;

η στατική μελέτη θα λύσει όλα τα παραπάνω προβλήματα που σε απασχολούν

 

μη σχολιάσω για την οικοδομική άδεια που πρέπει να βγάλεις για την ενισυχση

διότι πρωτα πρέπει να μας απασχολεί η ασφάλεια και φυσικα και ακολούθως η νομιμότητα

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να την "σουλουπώσω" και έβγαλα μια άδεια μικρής κλίμακας με σκοπό να αντικαταστήσω

την σκεπή.

 

Αν δεν είχες βγάλει άδεια μικρής κλίμακας αλλά οικοδ. άδεια, όλες αυτές οι απορίες σου θα είχαν λύθει από τις μελέτες οι οποίες θα αποιτούντο. Θα αντιμετωπίσεις πολλά προβλήματα γιατί πας στα τυφλά. Επιπλέον θα είσαι και παράνομος, με ότι αυτό συνεπάγεται...

 

Νομίζω πάλι πως με την άδεια μικρής κλίμακας μόνο επισκευή στέγης μπορείς να κάνεις και όχι αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Με την άδεια μικρής κλίμακας, νομίζω μπορείς να κάνεις αντικατάσταση στέγης έως 7,5μ (αν θυμάμαι καλά το πλάτος)

 

Η ενίσχυση, οπωσδήποτε πρέπει να γίνει βάσει σοβαρής στατικής μελέτης, διότι αλλιώς μπορεί να γίνει μια τρύπα στο νερό ή στην χειρότερη περίπτωση να είναι επικίνδυνη.

 

Το δέσιμο της παλιάς ή της νέας τοιχοποιίας πρέπει ή δεν πρέπει να γίνει (ότι προβλέπει η στατική μελέτη).

 

Θα αναφέρω ενδεικτικά μερικά προβλήματα που ενδέχεται να εμφανιστούν:

 

1) Βάζεις εσωτερικές κολόνες, εσωτερική τοιχοποιία η οποία "ενισχύει" την παλιά εξωτερική και νέα στέγη πάνω στις κολόνες. Όλα αυτά τα δένεις πολύ καλά μεταξύ τους με βλήτρα.

 

Μετά από την ανάληψη όλων των φορτίων λοιπόν, υφίσταται μεγάλη διαφορική καθίζηση η θεμελίωση λόγω υποδιαστασιολόγησης (με το μάτι είναι πανεύκολο να γίνει λάθος) και σου αχρηστεύεται ΟΛΗ η οικοδομή!!!

 

2) Κάνεις όλη την παραπάνω ενίσχυση χωρίς να δέσεις πουθενά με την παλιά τοιχοποιία. Και σου κάνει μια αποκόλληση και χάνεις όχι απλά την θερμοχωρητικότητα που επιδιώκεις αλλά και την "στατικότητα" του κτιρίου

 

Η λύση είναι απλή:

 

Όταν πρόκειται να δώσετε 30.000€ για μιά ενίσχυση, δώστε και 3.000€ (το 1/10) για μια σοβαρή μελέτη (τα νούμερα ενδεικτικά). Θα βγείτε κερδισμένοι διότι τα 30.000€ θα πιάσουν τόπο...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για την άμεση απάντησή σας, και τον χρόνο σας.

 

Με παρεξηγήσατε λίγο και δεν φταίτε εσείς βέβαια...

Δεν εννοούσα ότι η μελέτη θα ήταν ρίξε μια κολόνα εδώ και μια εκεί.

Αν ήταν έτσι δεν θα πήγαινα καν σε μηχανικό.

 

Το πρόβλημά μου είναι η οικοδομική μου απειρία. Για παράδειγμα δεν έχω

ξανακούσει για τα βλήτρα και όταν ρώτησα τους διάφορους μηχανικούς

το αντίστοιχο ερώτημα κανένας δεν μου ανέφερε κάτι τέτοιο.

Είναι λοιπόν αυτή μια μέθοδος για να δέσεις διαφορετικού υλικού δομικά υλικά;

πόσο εύκολο είναι να χρησιμοποιηθούν σε μεγάλης ηλικίας υλικά όπως

τα υλικά που έχουν ήδη οι τοίχοι μου; μπορώ να βρω περισσότερες σχετικές

πληροφορίες για αντίστοιχα υλικά κάπου;

 

Επίσης δεν έχω καταλάβει ποιου είδους άδεια θα με κάλυπτε στη συγκεκριμένη περίπτωση. Υπάρχει μεγάλη παρεξήγηση από ότι κατάλαβα στις άδειες και στο τι ποιες εργασίες καλύπτει η κάθε μια, ή καλύτερα να έλεγα αμάθεια;

 

ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

όποιος αναλάβει το έργο θα σου λύσει ολες τις απορίες

 

ούτε στα βλήτρα υπάρχει σύγχιση ούτε στην άδεια που ρωτάς

 

ειπαμε οικοδομική αδεια για ενίσχυση θες

 

τα περι "αμάθειας" δεν τα σχολιάζω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.