Μετάβαση στο περιεχόμενο

Windows 7 και συμβατότητα


parist43

Recommended Posts

με θύρα USB, οπότε υποθέτω ότι αναγνωρίζει και HASP.

τα δικα μου HASP ειναι παληα,μπαινουν σε παραλληλη θυρα.θα υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 150
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το virtualpc της connectix είχε επιλογή για LPT αλλά στο XP mode δεν υπάρχει.

Έχω διαβάσει για διάφορες πατέντες αλλά δεν ξέρω αν λειτουργούν με hasp.

Ίσως να το δει αν ορίσεις στα win 7 με την εντολή mode την LPT1 ως COM1 (ή COM5, το νούμερο τυχαίο), ενεργοποιήσεις την COM1 στο xp mode και στην συνέχεια εκεί να κάνεις το αντίστροφο (COM1= LPT1) .

Link to comment
Share on other sites

και το οργανο το ξεφορτωνω μεσω παράλληλης θυρας.δεν εχουν τα WIN7 παραλληλες και σειριακες ?ο υπολογιστης δεν θα εχει παραλληλες?μηπως να πω να μου βαλουν XP?τι να τα κανω τα 7 αν ειναι να με μπερδεψουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα windows 7 έχουν παράλληλες και σειριακές.

Στα Windows 7 Professional, Ultimate or Enterprise μπορείς να εγκαταστήσεις δωρεάν το XP mode.

 

Αν οι εφαρμογές σου είναι 32bit τρέχουν στο 99.9% των περιπτώσεων στα 7.

Αν οι εφαρμογές σου είναι 16bit και τα Windows 7 είναι x86 τότε μπορεί να τρέχουν σε compatibility mode αλλά μπορεί και όχι.

Αν οι εφαρμογές σου είναι 16bit και τα Windows 7 είναι x64 τότε αναγκαστικά θα πρέπει να τις εγκαταστήσεις στα εικονικά windows XP του XP mode. Σε αυτή την περίπτωση θα σου χρειαστεί αυτό που είπα Τα x64 windows 7 δεν έχουν 16 bit subsystem.

Αν θες μπορείς να εγκαταστήσεις τα x86 windows αλλά θα βλέπουν περίπου 3GB μνήμης, ακόμα και αν έχεις 6GB ή παραπάνω.

 

Η ιδανική λύση είναι να εγκαταστήσεις σε διαφορετικά partition στον ίδιο υπολογιστή και τα windows 7 x64 αλλά και παλιότερα windows για τα παλιά προγράμματα.

 

Είχα δοκιμάσει να εγκαταστήσω Autocad 2000 σε windows x64, δεν έμπαινε με τίποτα.

 

Μόλις είδα ότι το vmware υποστηρίζει LPT1. Ίσως κάνει γι'αυτό που θες.

Link to comment
Share on other sites

Η ιδανική λύση είναι να εγκαταστήσεις σε διαφορετικά partition στον ίδιο υπολογιστή και τα windows 7 x64 αλλά και παλιότερα windows για τα παλιά προγράμματα.

εχεις απολυτο δικηο.ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Το XP mode δεν είναι προεγκατεστημένο, αλλά το κατεβάζετε δωρεάν από το επίσημο site http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx .

Για να λειτουργήσει πρέπει ο επεξεργαστής να υποστηρίζει virtualization. Ο δικός μου (Athlon 64 X2) δεν υποστηρίζει, αλλά να ναι καλά το ΕΣΠΑ και θα διορθωθεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.