Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Πρόβλημα στον προσδιορισμό των κοινοχρήστων


puntix

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να με βοηθήσετε γιατί νομίζω ότι σίγουρα κάτι δεν πάει καλά μένω σε μια 4οροφη οικοδομή στον τέταρτο όροφο (ρετιρέ ) το διαμέρισμα είναι ιδιόκτητο και μένω μόνος μου όποτε τα καλοριφέρ τα ανοίγω ελάχιστα περίπου 4-5 ώρες το πολύ τον μήνα .

τα κοινόχρηστα μου κυμαίνονται από 170 -200 αλλά αυτό τον μήνα έπιασα τα 215 εύρο και πληρώνω πάντα τα περισσότερα όλων , χαρακτηριστικά ο ακριβώς απο κατώ μου έχει οικογένεια 2 παιδία μικρά σύνολο 4 άτομα με περισσότερα M2 από ότι το δικό μου εμένα είναι 89 και αυτουνου 91 νομίζω κάπου εκεί και πληρώνει 96 εύρο , πήγα έκανα παράπονα στο γραφείο που μας ετοιμάζει τα κοινόχρηστα αλλά δεν έβγαλα άκρη, επίσης άλλαξα θερμοστάτη αλλά πάλι τα ίδια, σκέφτομαι να πάω να ρωτήσω πως βγαίνουν οι θερμίδες - μονάδες αφού τον τελευταίο μήνα έκαψα κάπου 47 θερμίδες , επίσης σκέφτομαι να ρωτήσω μήπως χρεώνει παραπάνω συντελεστή επειδή είμαι στο ρετιρέ αλλά ο μηχανικός που έκανε την οικοδομή λέει ότι το καταστατικό γράφει ότι είναι όλα ίδια , αν λοίπων ο ακριβώς απο κατώ μου κλίνει την ηλεκτροβανα τότε χρεώνομε εγώ περισσότερο επειδή είμαι ακριβώς από πάνω του?

τι με συμβουλεύετε να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

αν λοίπων ο ακριβώς απο κατώ μου κλίνει την ηλεκτροβανα τότε χρεώνομε εγώ περισσότερο επειδή είμαι ακριβώς από πάνω του?

τι με συμβουλεύετε να κάνω?

Δέν κατάλαβα?????

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι ιδιοκτήτης πρέπει να έχεις και τον πίνακα αναλογισμού των κοινοχρήστων,

φτιαγμένο από τους μηχανικούς του κτηρίου σου.

Αυτός χρησιμοποιείται και για την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, από τους

συμβολαιογράφους και είναι και αυτός που πρέπει να χρησιμοποιεί η εταιρεία

κοινοχρήστων.

 

Εκεί θα δεις πώς κατανέμονται οι δαπάνες. Από εκεί και πέρα θέλει αριθμητική δημοτικού

σχολείου για να βρεις τι πληρώνει ο καθένας.

 

Άρα, σε πρώτη φάση, παίρνεις ένα από τα φύλλα που βγάζει κάθε μήνα η εταιρεία κοινοχρήστων,

βλέπεις τους συντελεστές, παίρνεις και τον πίνακα που προανέφερα

και τα συγκρίνεις. Πρέπει να είναι ίδια.

 

Σε δεύτερη φάση, παίρνεις τους λογαριασμούς που έρχονται και βλέπεις εάν οι

συντελεστές χρησιμοποιούνται ορθά για την κατανομή των δαπανών σε κάθε ιδιοκτησία.

 

Επίσης, πρέπει να ξέρεις τι γράφουν οι μετρητές θερμάνσεως (ωρομέτρηση ή

θερμιδομέτρηση) και πόσο πετρέλαιο (ή αέριο) καταναλώθηκε. Χρειάζεσαι την μέτρηση

για όλα τα διαμερίσματα. Επίσης, την αρχική και την τελική, π.χ. πόσο έγραφε τον

προηγούμενο μήνα και πόσο αυτόν για να βγάλεις την διαφορά.

 

Τα υπόλοιπα που λες περί αριθμού ατόμων, ορόφων, τ.μ., ηλεκτροβανών, κτλ

δεν έχουν καμία σημασία για εσένα. Έχουν συνυπολογιστεί από τους μηχανικούς,

σύμφωνα με τους νόμους, για την σύσταση του πίνακα που είπα...

πριν από σένα... για σένα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.