Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια παντοπωλείου


xris1

Recommended Posts

καλησπερα σε ολη την παρεα του φορουμ. διαθετω ενα καταστημα το οποιο λειτουργουσε πρωτα ως χαρτικα απορρυπαντικα και τωρα τρεχω με την αδεια παντωπολειου εχω κανει ολες τις απαραιτητες ενεργειες και εχω παρει και την προεγκρηση στα χερια μου αλλα με φρακαρουν με την κυρια χρηση καθως στην κατοψη την παλια της οικοδομης δε φαινεται η τουαλετα παρεπιπτωντος να αναφερω οτι το καταστημα στο παρελθον εχει βγαλει 2 αδειες μια ως αναψυκτηριο με 2 τουαλετες και με προχωλ και μετα μια ακομη αδεια ως φροντιστηριο και δε μπορω να καταλαβω για ποιο λογο τωρα δεν με χορηγουνε την κυρια χρηση μπορειται να με βοηθεισετε? καιγομαι επι του θεματος :(

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, σε ποια πολεοδομία ανήκεις?

 

ανηκω στην αγγελακη κεντρο θεσσαλονικης. νομιζω μανουσογιαννακη λεγεται οδος.

 

κατ' αρχάς μηχανικό έχεις;

αν όσα λες είναι ορθά θα βγάλετε μιαν άκρη

 

ναι εχω αλλα ........ δεν ειναι τσακαλι.

Link to comment
Share on other sites

εφόσον το κατάστημα έχει πολλές οικοδομικές άδειες

θα πρέπει να τις αναζητήσετε στο αρχείο της Πολεοδομίας

θα πάρετε αντίγραφο και των κατόψεων της κάθε άδειας

 

λογικά η κάτοψη της τελευταίας άδειας που βγήκε θα πρέπει να ταυτίζεται με τη σημερινή κατάσταση

 

επίσης η χρήση του χώρου σήμερα αντιστοιχεί στη χρήση που αναγράφει η τελευταία οικοδομική άδεια

όπότε η ΒΚΧ θα γράφει την τελευταία χρήση

 

τώρα αν η τελευταία χρήση δεν κάνει για παντοπωλείο

θα βγάλεις οικοδομική άδεια με τίτλο "Αλλαγή χρήσης καταστήματος από ΧΧΧΧΧΧ(πχ Φροντηστήριο) σε Παντοπωλείο"

 

σε αυτήν την άδεια θα κάνεις και οποιες τροποποιήσεις στην κάτοψη σου χρειάζονται

πχ για WC κλπ

-----------

η διαδικασία είναι πάντα επώδυνη για τον ιδιώτη

λαμβάνει πολλές πληροφορίες για πράγματα που δεν γνωρίζει και συνήθως του έρχονται απανωτά εγγεφαλικά

 

δειξε εμπιστοσύνη στον άθρωπο που συνεργάζεσαι και θα βγάλετε την άκρη

Link to comment
Share on other sites

[ επίσης η χρήση του χώρου σήμερα αντιστοιχεί στη χρήση που αναγράφει η τελευταία οικοδομική άδεια

όπότε η ΒΚΧ θα γράφει την τελευταία χρήση

 

τώρα αν η τελευταία χρήση δεν κάνει για παντοπωλείο

θα βγάλεις οικοδομική άδεια με τίτλο "Αλλαγή χρήσης καταστήματος από ΧΧΧΧΧΧ(πχ Φροντηστήριο) σε Παντοπωλείο"

 

σε αυτήν την άδεια θα κάνεις και οποιες τροποποιήσεις στην κάτοψη σου χρειάζονται

πχ για WC κλπ ]

 

 

 

 

δεν εχει αδεια το οικημα , αλλα ειναι συμφωνα με το νομο του Τριτση , που κρινεται μη κατεδαφιστεο . ειναι εφικτο αυτο,μεταβολη απο αδεια φροντιστηριου σε αδεια παντοπωλειου?

να αναφερω επισης οτι η αρχικη κατοψη του καταστηματος δεν δειχνει τις τουαλετες . και εκει ειναι που δεν μπορει να προχωρησει το θεμα .ενω αρχικα μπορεσε να εκδοθει αδεια για αναψυκτηριο και για φροντιστηριο παλιοτερα τωρα μου λεει ο υπαλληλος οτι στην κατοψη δεν φαινοντε οι τουαλετες και με εδιωξε :-x .

Link to comment
Share on other sites

ωχχ καταλαβα!!! αν δεν βαριεσαι θα σε παρακαλουσα αν μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις και τι λυση μπορω να βρω! ναι αλλα μετα καθομαι και λεω, αφου πριν βγηκανε οι αδειες αυτες, τωρα γιατι δεν μου την βγαζουν? που ειναι το κολλημα? δεν ειμαι παρανομος εγω, αφου ηρθαν παλια και μετρησαν το ετος 1996.

Link to comment
Share on other sites

λύση στον αέρα σε τέτοιο πρόβλημα ουτε εγώ ούτε κανένας άλλος συνάδελφος μπορεί να σου δώσει

 

δυο πράγματα θα σου πω

1) κακώς το νοικιασες

2) μην πηγαίνεις μονος σου Πολεοδομία και τσακώνεσαι διότι μόνο χειρότερα μπορούν να γίνουν τα πράγματα

 

αυτά σε φιλικό επίπεδο και καλά ξεμπερδέματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.