Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Ανεστραμμένο δοκάρι με IPE και μπετό


makispa

Recommended Posts

Καλημέρα σας, και συγχαρητήρια για το forum.

Γράφω για πρώτη φορά οπότε καλός σας βρήκα και ο λόγος που γράφω είναι γιατί θα ήθελα την γνώμη σας.

 

Συγκεκριμένα, σε παλιά οικοδομή θέλαμε να κάνουμε προσθήκη ορόφου.

Για αυτό τον λόγω κάναμε ενισχύσεις τα θεμέλια με πελματοδοκους και ενισχύσαμε τις κολώνες όπου από κολώνες οι περισσότερες έγιναν κολωνοτοιχεια, και οι κολώνες που παρέμειναν έγιναν μεγαλύτερες. Αυτή η διαδικασία έγινε πριν 10 περίπου χρόνια.

 

Αυτή την στιγμή θέλω να χτίσω και φοβάμαι τα δισκάρια γιατί δεν ενισχύθηκαν και είναι έτσι όπως ήταν από την δεκαετία του 60.

 

Για τον λόγω αυτό θέλω να ενισχύσω τα δοκάρια χωρίς να επέμβω στο κάτω σπίτι.

Ένας τρόπος που θέλω να τα ενισχύσω είναι να κάνω ανάστροφα δοκάρια με IPE όπου θα τα αγκυρωσω στις κολώνες τις ενισχυμένες, μετά θα το καλουπώσω, θα ρίξω συνδετική ρητίνη στο πάτωμα τις πλάκας και τέλος θα ρίξω το νέο μπετό (σαν ανάστροφο δοκάρι για να πατήσει εκεί επάνω το βάρος από τα τούβλα).

 

Παρακαλώ θα ήθελα την γνώμη σας για τα παρακάτω:

 

Αν είναι καλή ιδέα και αν όχι για πιο λόγω

 

Με ποιο τρόπο θα αγκυρωσω το IPE στην κολώνα (παρακαλώ πείτε μου αν γίνεται αναλυτικά γιατί δεν έχω πολλές γνώσεις)

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το οποίο μας ρωτάτε είναι πολύ δύσκολο να σας απαντηθεί υπεύθυνα από το internet!

Χρειάζεται επι τόπου επίσκεψη ενός καλού συναδέλφου για να βάλει στο τραπέζι τα δεδομένα σας και να σας απαντήσει υπεύθυνα!

Μπορεί κάποιος από εδώ να σας πει το Α και το Β και μπορεί να είναι και σωστό, αλλά εσείς θα τον εμπιστευθείτε έτσι απλά??? Χωρίς να έχει ούτε μία οπτική επαφή με το πρόβλημα?

Απευθυνθείτε παρακαλώ σε κάποιον συνάδελφο!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κύριε makispa, αφού σκεφτήκατε όλα αυτά χωρίς να συμβουλευτείτε κάποιον μηχανικό και χωρίς καμμία στατική μελέτη, είναι δυνατόν να ζητάτε την γνώμη ενός "φόρουμ" (?) για το αν είναι καλή η ιδέα;;

 

...Ότι είπε ο συνάδελφος Ηλίας +1...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την απάντηση.

 

Ότι κάνω θα το κάνω μαζί με την γνώμη του μηχανικού μου.

 

Απλά ιδέες ρωτώ και γνώμες. Φυσικά και δεν θα κάνω κάτι από μονός μου.

Πάντως ο μηχανικός, μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και έχει ανανεώσει την οικοδομική άδεια.

 

Θέλω γνώμες ώστε να τις συζητήσω με τον μηχανικό μου για κάτι καλύτερο και να μιλήσω μαζί του αφού πρώτα ενημερωθώ, γιατί πιστεύω ότι πολλοί εδώ θα έχουν την εμπειρία να μου απαντήσουν

 

Ευχαριστώ!

 

Υ.Γ Δεν το σκεφητκα εγω αλλα φιλος μηχανικος οχι εμπειρος ακόμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το θεμα δεν ειναι με τι ασχολουμαστε και με τι οχι..

Το μονο που προσωπικα θεωρω σωστο να πω (και μετα απο μερικα ποτηρακια κρασι - Κυριακη γαρ) ειναι ποιες θα ηταν οι κινησεις που θα εκανα εγω εχωντας απεναντι μου εναν ιδιωτη με διαθεση να κανει το σωστο..

 

Ελεγχος της υπαρχουσας καταστασης.. Δλδ αξιολογηση της αρχικης μελετης (αααν υπαρχει) αλλοιως νεα επιλυση με τα τοτε δεδομενα και επιλεκτικους ελεγχους ωστε να συγκρινω αποτελεσματα.. Γενικος ελεγχος της καταστασης της οικοδομης (πχ διαβρωση).. Αξιολογηση της μελετης ενισχυσεων προ δεκαετιας.. Αν μεχρι εδω δεν υπαρχουν προβληματα τοτε μελετη προσθηκης και ελεγχος αντοχης της υπαρχουσας κατασκευης.. Μετα απο αυτα και αναλογα τα αποτελεσματα θα ελεγα την γνωμη μου για το τι χρειαζεται ή δεν χρειαζεται να πραγματοποιηθει..

 

Αυτα εγω, καποιος αλλος συναδελφος μπορει να εχει αλλη αποψη..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.