Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιωτική ασφάλιση, αναγκαιότητα σήμερα;


agrafiot

Recommended Posts

Σε εμένα πάντως όταν έκανα το συμβόλαιο, δεν έγραψαν ότι κάπνιζα.

Βέβαια όταν τους ζήτησα να μου υπολογίσουν πόση θα είναι η αποζημίωση σε περίπτωση επιβίωσής μου στο τέλος του συμβολαίου, αρνήθηκαν.

Οπότε και εγώ έκανα αίτηση διακοπής συμβολαίου μετά από 17έτη ασφάλισης (στην μέση της διάρκειας).

Link to comment
Share on other sites

Παντως να ρωτησω και εγω κατι?

Ακουω απο πολλους φιλους και γενικοτερα, οτι στα ιδιωτικα νοσοκομεια - κλινικες, η περιθαλψη σιγουρα ειναι καλυτερη οσον αφορα την "ξενοδοχειακη" υπηρεσια, αλλα οχι απαραιτητα καλυτερη απο το δημοσιο νοσοκομειο οσον αφορα την ουσιαστικη παροχη υπηρεσιων υγειας.

 

Συγκεκριμενα εχω ακουσει οτι π.χ αν σε πιασει ενα εμφραγμα (χτυπα ξυλο) στις 12 το βραδυ στο σπιτι σου και σε πανε στο ιδιωτικο θεραπευτηριο, θα σε αναλαβει ειδικευομενος ιατρος γιατι στα ιδιωτικα ΔΕΝ διανυκτερευουν οι "μεγαλοι" ιατροι. Τον μεγαλο ιατρο θα τον καλεσουν φυσικα, αλλα τις "πρωτες βοηθειες" θα στις δωσει ειδικευομενος.

Αντιθετα στο δημοσιο νοσοκομειο, εφημερευουν αναγκαστικα σχεδον ολες οι ειδικοτητες, επομενως παντα θα υπαρχει καρδιολογος, αναισθησιολογος κλπ.

 

Εχετε αποψη επ΄αυτου?

Link to comment
Share on other sites

και στο δημοσιο αν σε βαλουν βραδυ ειδικευομενος νεαρος θα σε αναλαβη.ο οποιος ομως αν εχει ζηλο μπορει να αποδειχτει καλυτερος απο τον "μεγαλογιατρο".Επισης στα δημοσια αν δεν πας συστημενος απο δικο του γιατρο (που να του εχει πη οτι θα παρει φακελακι) δεν σε αναλαμβανει για σοβαρη επεμβαση.Ναι στο δημοσιο παρακαλω .δεν σε αναλαμβανει σε εχουν στο περιμενε.απο την αλλη ομως αν πληρωσεις ενα λογικο φακελακι θα την βγαλεις πολυ πολυ φθηνοτερα απο το ιδιωτικο.στο οποιο δεν ειναι βεβαια αγιοι.συμπερασμα χωρις λεφτα δεν εχεις καμια τυχη ειτε σε δημοσιο ειτε σε ιδιωτικο.και επισης μπορει και στο δημοσιο και στο ιδιωτικο να σου κανουν οχι την επεμβαση που χρειαζεσε αλλα αυτη απο την οποια βγαζουν περισοτερα.

αυτα ειναι τα πραγματα ως εχουν.βοηθα παναγια μου και μη χειροτερα που λεει και το τραγουδι.

ΥΓ παντως μην ανησυχειτε.οταν μπαινει καποιος ξερουν τι δουλεια κανει.με το που μαθαινουν λοιπον οτι ο αλλος ειναι μηχανικος τριβουν τα χερια τους ,το προσωπο τους χαμογελα,και δεν υπαρχει περιπτωση να σαφησουν παραπεταμενο.ασε που το ταμειο μας δικαιολογει Α θεση.

προσεξτε ομως μην χρειαζεται ενα απλο πχ μπαλονακι και επειδη θεωρησουν οτι εχετε λεφτα σας στειλουν για μπαι-μπας που θα βγαλουν πιο πολλα.(πιο παληα εβγαζαν παρα πολλα και απο τα μπαλονακια απο τα οποια επαιρναν πολυ μεγαλη προμηθεια.μετα νομιζω κατι εγινε ...)

Link to comment
Share on other sites

...στα ιδιωτικα νοσοκομεια - κλινικες, η περιθαλψη σιγουρα ειναι καλυτερη οσον αφορα την "ξενοδοχειακη" υπηρεσια, αλλα οχι απαραιτητα καλυτερη απο το δημοσιο νοσοκομειο οσον αφορα την ουσιαστικη παροχη υπηρεσιων υγειας...

 

Σε μια σχετική συζήτηση που είχα με γνωστό μου γιατρό σε πολύ φιρμάτο ιδιωτικό νοσοκομείο μου έλεγε ότι όπου και να πας , ακόμα κι εδώ μέσα , καλό είναι να έχεις γνωστό διότι πάντα υπάρχει περίπτωση "να κακοπέσεις "(κατά λέξη).

 

Και να σας πω και κάτι ρε συνάδελφοι ? Πριν το Πάσχα έτυχα βράδυ σε εφημερία στον Ευαγγελισμό. Μιλάμε για χαμό , για απίστευτο κόσμο , μέτρησα στο φόρτε 12 ασθενοφόρα σταματημένα στη σειρά το ένα πίσω από το άλλο . Οι γιατροί και οι νοσοκόμοι να τρέχουν κάθιδροι από τον έναν στον άλλον , να διαγκωνίζονται με τον κόσμο για να περάσουν , τα επείγοντα τίγκαραν δεν είχαν που να βάλουν τους επόμενους ....ΧΑΜΟΣ.

 

Αν όλο αυτό τον κόσμο τον πιάσεις ένα βραδυ και τον στείλεις πχ στο Ιατρικό , ή στο Υγεία , να δείτε που θα πάει η ξενοδοχειακή υπηρεσία...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

μιλαμε με δεδομενο να εισαι κ ασφαλισμενος στο τσμεδε ή να φυγεις τελειως απο τσμεδε?? γιατι απο οτι γνωριζω δεν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά παιδιά αλλά για να κάνεις ιδιωτική ασφάλιση θέλεις και λεφτά (τη στιγμή που έχεις ΚΑΙ τις εισφορές)....Τι να λέμε τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.