Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Πρόβλημα με την αναθεώρηση άδειας


Recommended Posts

Τον Οκτώβριο του 2008 εξέδωσα σας συνεργασία με έναν μηχανικό μιά άδεια οικοδομης για ένα σπιτι 95 m2 ισόγειο χωρίς υπόγειο με δίριχτη σκεπή.

Στην πορεία άλλαξαμε γνώμη και χωρίς να αλλάξουν τα τετραγωνικά του σπιτιού η σκέπη άλλαξε από δίριχτη σε πλάκα καθώς επίσης στα θεμέλια του σπιτιού αποφασίσαμε να βγάλουμε ένα υπόγειο 35m2 χωρίς να αλλάξει η στατική του σπιτιού. Ο μηχανικός προφορικά συμφώνησε και μας είπε να προχωρήσουμε στα μπετά ενώ εκείνος θα προχωρούσε την αναθεώρηση της άδειας δεδομένου ότι θέλαμε να είμαστε νόμιμοι και του ζητήσαμε εμείς οι ίδιοι την αναθεώρηση.

Σημειώνεται:

α)ο μηχανικός μας έβγαλε την αδεια και ο μπετατζής ήτανε δικός μας και όχι του μηχανικού, δεδομένου ότι η προσφορά που μας είχε δώσει ητανε προφορική και άκριβη, καθώς επίσης μας είχε πεί οτι δεν ειχε πρόβλημα εάν βαζαμε δικά μας συνεργεία

β)ο μηχανικός παραβρέθηκε στα μπετά του νέου σχεδίου χωρίς να έχει γίνει αναθεώρηση, μάλιστα μας είπε να προχωρήσουμε στα μπετά όσο εκείνος θα προχωρούσε την αναθεώρηση δεδομένου ότι δεν απαιτούνταν αλλαγές στην στατική

γ)εχουνε περάσει 7 μήνες από τότε και παρόλες τις άπειρες προσπάθειες μας να τον πείσουμε να προχωρήσει στην αναθεώρηση δεν την έχει κάνει παρόλο που έχει πληρωθεί.Τον τελευταίο μήνα δεν απαντάει καν στα τηλέφωνα.

δ) ειναι ο μοναδικός που ήξερε για την αλλαγή και έχει γίνει ανώνυμη καταγγελία στην πολεοδομία για το κτίσμα ότι είναι παράνομο.

ε)εχουμε ενημερώσει τον προϊστάμενο της πολεοδομίας και δεν γίνεται τίποτα.

Θα θέλαμε να ρωτήσουμε τα εξής:

α)Τι γίνεται σε ανάλογες περιπτώσεις;

β)Μπορώ να αλλάξω μηχανικό και ποια είναι η διαδικασία;

γ)Για να πάρω ρεύμα στο σπίτι αν αλλάξω μηχανικό είμαι δέσμιος του πρώτου;

δ)Φαίνεται ότι δεν υπάρχει καμία δικλίδα για τέτοιες περιπτώσεις και είμαι παγιδευμένος, είναι αλήθεια έτσι ή υπάρχει τρόπος ελιγμού;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και σας παρακαλώ αν κάποιος ξέρει ας μου απαντήσει γιατί εχω βρεθεί σε αδιέξοδο.

Με Εκτίμηση

Λ.Τσάνα

 

Η κ. Τσανα μπήκε σε ενα site μηχανικων προκειμενου να παρει κάποια πληροφόρηση, κάποια διέξοδο.

Το να της λέμε τραβα στα δικαστήρια και δεν με ενδιαφέρει να ακουσω και τις δύο απόψεις ειναι υποκριτικο και κακόπιστο. Οποιοδήποτε μηχανικός εδω μέσα με 5-10 χρονια εμπειρία... ΚΑΤΑΛΑΒΕ.

Πού ειναι οι αστικές και ποινικές ευθύνες του επιβλέποντος μηχανικού? Πώς σιδερώθηκε η οικοδομη? Πώς έπεσε μπετό?..Εν αγνοία του?..Σε οικοδομή που επιβλέπει? Πού ειναι η επέμβαση της Πολεοδομίας?..Πού ειναι το ΤΕΕ? Γιατί δεν παραιτήθηκε ακόμη ο κ συνάδελφος εκθέτοντας τους λόγους παραίτησης? Το ξέρει οτι η οικοδομή του ευρίσκεται σε καθεστώς αυθαιρέτου?...και μάλιστα..το πρόστιμο θα αφορά ολοκληρωμένες εργασίες σύμφωνα με το νομο..(τεράστιο)

Το να της λέμε λοίπον τραβα στα δικαστήρια ειναι σαν να της λεμε "πάρτου τα σωβρακα" και συγνώμη για την έκφραση.

Αν υπήρχε συνευθύνη σε τέτοια περίπτωση του ιδιοκτήτη...γιατί οι πελάτες προσλαμβάνουν μηχανικούς? Μάλλον ώς επιστήμονες και ειδικούς μας προσλαμβάνουν και οχι για να παρουν το "αδειόχαρτο"

Το οτι ο μπετατζής ηταν δικός σας κυρια μου δεν εχει καμία απολυτως σημασία.

Το ότι "ο μηχανικός παραβρέθηκε στα μπετά του νέου σχεδίου χωρίς να έχει γίνει αναθεώρηση" είναι όλο το θεμα και η ευθυνη του.

Βρείτε άλλο συνάδελφο, κάντε του ένα εξώδικο όμως πρώτα ζητώντας και αποζημίωση για να συμμαζευτεί. Ο άλλος συνάδελφος θα σας εξηγήσει τι πρέπει να κανετε και τη διαδικασία.

Συνάδελφοι έχω τη γνώμη οτι ειμαστε επιστήμονες και επαγγελματίες και δεν πρέπει να λειτουργούμε σαν συντεχνία, στο στυλ των ιατρων, αποκρύπτοντας και καλύπτοντας τις ευθύνες μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.