Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή εισφορών ΤΣΜΕΔΕ


mariosp

Recommended Posts

Γεια σας,

Λόγω κάποιου λάθους πλήρωσα στο ΤΣΜΕΔΕ παραπάνω λεφτά απ' ότι έπρεπε. Αφού έκανα αίτηση για επίστροφή εισφορών μετά από κανένα χρόνο τα πήρα τελικά. Μου είπαν ότι αυτά θα πρέπει να μπούν στην φορολογική δήλωση ως εισόδημα. Γνωρίζει μήπως κανείς σε ποίο πεδίο του Ε1 μπαίνουν τα λεφτά αυτά?

 

Συμπληρωστε την ειδικοτητα σας στο προφιλ σας παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενο έτος (2008 ) τα είχα βάλει ως έξοδα στο Ε1 οπότε γλίτωσα κάποια χρήματα από την φορολογία, όμως το επόμενο έτος (2009) θα πρέπει να τα βάλω ως έσοδα στο Ε1 για να φορολογηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι σωστά σου είπαν. Υποθέτω δηλαδή ότι η βεβαίωση που πήρες πέρυσι δεν ανέγραφε το οφειλόμενο, αλλά (το μεγαλύτερο ποσό) το οποίο λανθασμένα πλήρωσες. Αν είναι έτσι όμως γιατί ζητάς επιστροφή; Συμψηφισμός με επόμενες οφειλές σε τέτοιες περιπτώσεις δε μπορεί να γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Λόγω κάποιου λάθους πλήρωσα στο ΤΣΜΕΔΕ παραπάνω λεφτά απ' ότι έπρεπε. Αφού έκανα αίτηση για επίστροφή εισφορών μετά από κανένα χρόνο τα πήρα τελικά. Μου είπαν ότι αυτά θα πρέπει να μπούν στην φορολογική δήλωση ως εισόδημα. Γνωρίζει μήπως κανείς σε ποίο πεδίο του Ε1 μπαίνουν τα λεφτά αυτά?

 

Συμπληρωστε την ειδικοτητα σας στο προφιλ σας παρακαλω.

 

Στα γύρισαν μέσα σε ένα χρόνο?

Μπράβο...εγώ κλείνω ήδη 2 χρόνια.

Και μιλάμε για 1500

Link to comment
Share on other sites

Συμψηφισμό εννοείται δεν μπορούν να κάνουν (μην με ρωτήσεις γιατί, ΤΣΜΕΔΕ είναι αυτό...).

Και εγώ για 930€ μιλάω και να πω την αλήθεια ήταν ένας χρόνος και κάτι ψιλά, αλλά επειδή είχα ακούσει άλλους που είχαν περάσει καμια 2αρα χρόνια και τίποτα ακόμα εντυπωσιάστηκα. Το θέμα είναι ότι τώρα δεν ξέρω σε τι πεδίο να τα βάλω ως έσοδα στην δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.