Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβόλαιο ή Τοπογραφικό;


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα οικόπεδο επιφάνειας 117,30 τετραγωνικών πήχεων (ήτοι 66τ.μ.) που προέκυψε το 1924 από αγορά τμήματος ενός μεγαλύτερου οικοπέδου. Σε αυτό ανεγέρθη κτίσμα μεταξύ 1930-1950 το οποίο και υφίσταται μέχρι σήμερα.

Για να είναι το οικόπεδο οικοδομήσιμο, σύμφωνα με το Νόμο 2742, θα έπρεπε να ήταν 71,4τ.μ. δηλ.

Κάλυψη * Εοικ.= 50τ.μ. άρα, Εοικ. = 50 τ.μ. / 0,7 = 71,42 τ.μ.

 

Το οικόπεδο στα συμβόλαια αναφέρεται ότι έχει επιφάνεια 66τ.μ. αλλά εγώ το μέτρησα τώρα και είναι 72τ.μ. στην πράξη. Παλιά μετρούσαν με τετραγωνικούς πήχεις!

Με ποιον τρόπο μπορώ να περάσω στην Πολεοδομία άδεια ανέγερσης νέας οικοδομής όταν το τοπογραφικό δεν συμφωνεί με το συμβόλαιο;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά, μήπως υπάρξει πρόβλημα με τη διαφορά των δύο εμβαδών η οποία είναι μεγαλύτερη του 2%;

Link to comment
Share on other sites

Σε μεγαλες διαφορες γινεται χρησικτησια του υπολοιπου.

Δε νομιζω οτι ανηκεις σε αυτη την περιπτωση.

Πιθανοτατα θα χρεωθει τη διαφορα στη φορολογηση ομως απο τη εφορια

Link to comment
Share on other sites

σωστά οσα αναφέρει ο συνάδελφος dgt

το 2% είναι για την εφορία

δεν γίνεται να επανεφαρμόζουμε τίτλους και διαγράμματα που έχουν συνταχθεί πριν δεκαετίες με τέτοιες αποκλίσεις

όσοι ισχυρίζονται ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό , απλά είναι άσχετοι

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν ο υποθηκοφύλακας θα δεχτεί να το μεταγράψει με τέτοια διαφορά. Νομίζω ότι σε ανάλογη περίπτωση, κάνεις δικαστήριο και χρησικτησία της διαφοράς και χρειάζεσαι ένα μάρτυρα που να πει ότι όντως τόσα χρόνια είναι δικό σου. Εάν δε, είναι περιφραγμένο, ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα του υποθηκοφυλακα, ουτε και του πεφτει λογος. Η ευθυνη συνταξης του συμβολαιου ειναι στο συμβολαιογραφο και στο μηχανικο μεσω της δηλωσης 651/77

Για τα υπολοιπα , ειναι οπως τα λες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Μου είπαν ότι πρέπει να κάνω νέα συμβολαιογραφική πράξη. Το καλύτερο για τον ιδιοκτήτη είναι να το μεταβιβάσει κατευθείαν στα παιδιά του ως οικόπεδο με γονική παροχή και να γίνει και σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας στο υπό ανέγερση κτίσμα και εκεί να εμφανιστεί το Τοπογραφικό που έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.