Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Σπίτια από πάνελ


sparkplug

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω βρει μια εταιρεία στο εξωτερικό η οποία κατασκευάζει σπίτια από πάνελ (ξύλο OSB- μόνωση- γυψοσανίδα) συναρμολογούμενα, και σκέφτομαι να εισαγάγω ένα. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι θα πρέπει να προσέξω;

 

Μη συμπλήρωση του επαγγέλματος στο προφίλ

ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

sorry για την καθυστέρηση.

Η εταιρία βρίσκεται στην Εσθονία. Το σπίτι κοστίζει 30.000ευρώ τα 100 τ.μ. και περιλαμβάνει τους εξωτερικούς τοίχους, την κεραμοσκεπή, τις πόρτες και τα παράθυρα. Η συναρμολόγηση γίνεται από δικό τους συνεργείο (βέβαια θα πρέπει να πληρώσω τα εισιτήρια και τη διαμονή τους).

 

Εγώ επιπρόσθετα θα πρέπει να φτιάξω την πλάκα για να καθήσει πάνω, το εξωτερικό σοβάτισμα (μέσα είναι γυψοσανίδα), ηλεκτρικά-υδραυλικά, πλακάκια και εσωτερικούς τοίχους.

 

Τα πάνελ αποτελούνται από osb-πετροβάμβακα-γυψοσανίδα τοποθετημένα σε ξύλινα πλαίσια.

 

Με απασχολούν τα εξής:

1) Πως μπορώ να μάθω για την αντισεισμικότητα της κατασκευής;

2) osb-πετροβάμβακας-γυψοσανίδα παρέχουν επαρκή μόνωση από θόρυβο, υγρασία... στο φυλλάδιο που έχω, ως προς το θέμα της μόνωσης αναφέρει κάτι για coefficient 1:15 το οποίο είναι χαμηλότερο από το όριο που θέτει η ΕΕ.

3) Θα πρέπει να ελέγξω την ποιότητα του ξύλου που χρησιμοποιούν; Επίσης για το θέμα της πυρασφάλειας, βάφονται τα ξύλα με ειδικό βερνίκι; Θα πρέπει να ελέγξω αν είναι βαμμένα;

4) Ξέρω ότι πρέπει να απευθυνθώ σε μηχανικό, αλλά έχουν όλοι οι μηχανικοί τις εξειδικευμένες γνώσεις ή θα πρέπει να βρω κάποιον που ασχολείται με ξύλινες κατασκευές;

 

*Και κάτι άσχετο

Μήπως πήγε κάποιος από σας στην έκθεση οικοδομής που έγινε πριν λίγες μέρες; Δεν μπόρεσα να πάω και άκουσα στις ειδήσεις ότι υπήρχαν προκάτ που ξεκινούσαν από 400ευρώ το τετραγωνικό. Είναι αλήθεια; Εγώ από όσο έχω ψάξει κάτω από 850 δεν έχω βρει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω γι αυτά χωρίς να ψάξω. Αλλά θέλω να σε ρωτήσω. Για σκεπή 100 μ2. τους περιμετρικούς τοίχους 120 μ2(υπολογίζω 10*10) χωρίς επίχρισμα εξωτερικό και 6-7 πορτοπαράθυρα πιστευεις ότι θα γλιτώσεις πολλά χρήματα αν τα φέρεις από την Εσθονία? Πόσο παραπάνω πιστεύεις ότι θα κοστίσουν αν τα κάνεις όπως όλοι σχεδόν οι Έλληνες?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ασχοληθεί με την κατασκευή παρόμοιων Αυστριακών ανέβασε μερικές κατασκευαστικές λεπτομέρειες να σου πω τι να προσέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επιπρόσθετα θα πρέπει να φτιάξω την πλάκα για να καθήσει πάνω

ναι, βασικά δεν είναι "φτιάχνω μια πλάκα και το βάζω επάνω"

Link to comment
Share on other sites

Ναι βασικα ετσι ειναι, φτιαχνεις μια εδαφοπλακα και μετα τα πανελ τα συνδεεις στη πλακα με γωνιακα ελασματα... ετσι ειναι το συστημα και των αυστριακων και των πανελ απο την Εσθονια...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θέλει, helo!

Απλως, αυτη τη μελετη τη κανει η εταιρια που φτιαχνει τα πανελς και σου δινει κατασκευαστικα σχεδια με το παχος τον ελασματων και το βαθος που πρεπει να μπουνε τα (χημικά) αγκυρια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.