Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Κατάτμηση οικοπέδων


kstellitsa

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ένα οικόπεδο το οποίο είναι 12 στρέμματα,ενιαίο, εντος σχεδίου, άρτιο και οικοδομησιμο.

Στη συγκεκριμένη περιοχή χτίζεις 400 τ.μ /στρέμμα, όμως απο ότι εχω πληροφορηθεί, σύμφωνα με κάποιον νόμο επειδή το συγκεκριμένο οικόπεδο ειναι ενιαίο κ δεν εχει χωριστεί ποτέ σε μικρότερα κομμάτια οτι μπορώ να χτίσω στα 12 στρέμματα μόνο 400 τ.μ.

Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει εάν όντως ισχύει κάτι τέτοιο?Σε περίπτωση που κάνουμε τώρα κατάτμηση του οικοπέδου, μπορώ να χτίσω παραπάνω τετραγωνικά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις κατατμηση θα πρεπει να εχεις και καταλληλο προπωπο σε δρομο.....

 

Δε μας λες αν εισαι σε οικισμο < 2000 κατοικων ή οχι και ποσο προσωπο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις κατατμηση θα πρεπει να εχεις και καταλληλο προπωπο σε δρομο.....

 

Δε μας λες αν εισαι σε οικισμο < 2000 κατοικων ή οχι και ποσο προσωπο εχεις?

 

Ναι είναι σε οικισμό κάτω απο 2000 κατοίκους, και πρόσωπο έχει 3 περίπου μέτρα, αυτό αποτελεί πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εχει μεγιστη δομηση τα 400τμ

Αυτο σημαινει οτι ο υπολογισμος της δομησης με βασει τα τετραγωνικα του οικοπεδου δε μπορει να υπερβει τα 400τμ

Δειτε την πιθανοτητα κατατμησης με τη βοηθεια καποιου τοπογραφου

Link to comment
Share on other sites

H κατατμηση μπορει να σε οδηγησει σε μεγαλυτερη συνολικα δομηση. Αυτο που με προβληματιζει ειναι το μικρο προσωπο, οποτε η βοηθεια τοπογραφου επι τοπου ισως ειναι μονοδρομος

Link to comment
Share on other sites

H κατατμηση μπορει να σε οδηγησει σε μεγαλυτερη συνολικα δομηση. Αυτο που με προβληματιζει ειναι το μικρο προσωπο, οποτε η βοηθεια τοπογραφου επι τοπου ισως ειναι μονοδρομος

 

Απο την πολεοδομία της συγκεκριμένης περιοχής μου είπαν οτι θα πρέπει ο μηχανικός να κάνει αίτηση για κατάτμηση. Όμως ο μηχανικός που έχω δεν θέλει σε καμία περίπτωση να προβεί σε κάτι τέτοιο, δεν μου έχει εξηγήσει το γιατί, επιμένει όμως οτι δεν γίνεται τίποτα για το συγκεκριμένο οικόπεδο. Μπορεί να έχει και δίκιο, ομώς απλά ήθελα κ αλλη μια γνώμη για επαλήθευση.

Link to comment
Share on other sites

Αιτηση για κατατμηση;;;;

Τι ειναι παλι αυτο;;;;

 

....από την πολεοδομία μου είπαν: πές στο μηχανικό σου να κάνει αίτηση για κατάτμηση του οικοπέδου....έτσι ακριβώς μου είπαν...τι να πω κ εγώ που δεν ξέρω απο αυτά.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω ξανακουσει....

Δηλαδη θα κανει αιτηση ο μηχανικος και θα στο κατατμησει η πολεοδομια;;;;;;;;;;

 

δεν αλλαζεις μηχανικο...;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.