Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στήριξη Παλάγκου


 

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Έχω το εξης πρόβλημα: Έχω αγοράσει ένα ηλεκτρικό παλάγκο, και θέλω να το κρεμάσω απο μια βάση έτσι ώστε να μπορώ να κάνω ανύψωση φορτίων. Το θέμα είναι ότι αυτή η δοκός θα πρέπει να υπολογιστεί για να αντέχει στην κάμψη (??) που επιφέρει η δύναμη που ασκεί το φορτίο στο παλάγκο. Παρακάτω φαίνεται το πρόβλημα αναλυτικά σε σχήμα. Οι προδιαγραφές είναι οι εξής:

α)Το ίδιον βάρος του παλάγκου είναι 20kg

β)Το φορτίο που θα ανυψωθεί θα είναι εως 100kg

γ)Θέλω στο επίπεδο χ-ψ να μπορώ να περιστρέψω τη διάταξη (βλ σχήμα κάτω αριστερά)

δ)Το μήκος L είναι είτε 2,5 μέτρα είτε 2 μέτρα, δεν έχει και πολλή σημασία.

 

Στα δεξιά έχω κάνει την ανάλυση δυνάμεων και ροπών που ασκούνται στη στήριξη αλλά πραγματικά δεν εχω ιδέα τι πρέπει να υπολογίσω. Θεωρητικά, πρέπει να κάνω μια στήριξη " Γ " όπου θα προκύψει απο τη συγκόλληση των 2 δοκών. Αλλά πως θα ξέρω αν αντέχει αυτό το πράγμα για το δεδομένο φορτίο? Και πώς θα στηριχτεί αυτό στην πλάκα(η όλη κατασκευή θα μπεί σε ταράτσα). Επίσης με κόκκινο έχω σχεδιάσει και μια extra δοκο που δεν ξέρω αν χρειάζεται να μπει.

 

Η διατομή της ράβδου πάλι δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά εν πάσει περιπτώσει την έχω σχεδιάσει πάνω αριστερά.

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω, μιας και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ ξανά κάποιο πραγματικό πρόβλημα, τόσα χρόνια περιοριζόμασταν στις θεωρητικούρες στη σχολή και τελικά δε μάθαμε τίποτα πρακτικό.

post-3922-131887238882_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.