Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Αγορά εργασίας


CSPU

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους,

ο γιος μου προσανατολοζεται προς Μηχανολογος Μηχανικος. Ποια ειναι η κατασταση στην αγορα , υπαρχει ελπιδα, μελλον,προοπτικη? Συμβουλες?

Ευχαριστω πολυ

ΥΓ Προσπαθησα να το βαλω στην "Κουβεντα" αλλα δεν μπορεσα...Προσπαθησα να μην βαλω Προθεμα γιατι δεν ταιριαζε αλλα δεν μπορεσα.

Link to comment
Share on other sites

Το επάγγελμα του μηχανολόγου μηχανικού, είναι το πρώτο σε ζήτηση σύμφωνα με μία πρόσφατη έρευνα του ΤΕΕ και φυσικά το τελευταίο στα ποσοστά ανεργίας.

 

Τώρα βέβαια, ισχύει και αυτό που λέει ο συνέδελφος!! Έτσι όπως είμαστε δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει αύριο...

 

Το μόνο που μπορώ να πω εγώ είναι κάποια πράγματα για την προ κρίσης εποχή και ας με συμπληρώσουν/διορθώσουν οι συνάδελφοι μηχανολόγοι:

 

Ο Μηχανολόγος μπορεί να εργαστεί ως επί το πλείστον στην βιομηχανία είτε ως υπάλληλος, είτε ως τεχνικό στέλεχος επιχείρησης. Μπορεί επίσης να σχοληθεί με τις μελέτες ιδιωτικών έργων για την πολεοδομία, άδειες εγκατάστασης για βιομηχανίες, μελέτες για έκδοση πιστοποιητικών πυρασφάλειας κλπ.

 

Επίσης, ένα μεγάλο τμήμα του κλάδου ασχολείται με μελέτες δημοσίων έργων (Η/Μ) αλλά και ένα άλλο μεγάλο τμήμα ασχολείται με κατασκευές δημοσίων έργων κατηγορίας Η/Μ.

 

Φυσικά, υπάρχει και η λύση του διορισμού στο δημόσιο ή ΟΤΑ ή ΝΠΔΔ με αρκετά καλές απολαβές (μιλάμε πάντα για την προ κρίσης εποχή οπότε και γίνονταν προσλήψεις).

 

Περισσότερα δεν μπορώ να θυμηθώ αυτήν την στιγμή. Σε κάθε περίπτωση εύχομαι καλή επιτυχία στο γιό σου.

Link to comment
Share on other sites

εγώ απλά θέλω να συμπληρώσω

πως είναι πολύ σημαντικό ένα παιδί να σπουδάζει αυτό που του αρέσει

 

δυστυχώς όπως είναι η κατάσταση σήμερα κανεις δεν μπορει να προβλέψει τι θα συμβεί στην μελλοντική αγρά εργασίας

πάντως οι σπουδες του μηχανολόγου μηχανικού έχουν πολλές και διαφορετικές προοπτικές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.