Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δωρεάν υπολογισμός αμοιβής μηχανικών και δημιουργία xml


Gousgounis

Recommended Posts

Δέν έκανες εσύ κάποιο λάθος.

Είναι σφάλμα της ρουτίνας δημιουργίας xml.

 

Για να μην περιμένες το πότε θα κάνω update (δυστυχώς δεν έχω ελεύθερο χρόνο για να ασχοληθώ άμεσα) και επειδή η περίπτωσή σου δεν έχει πολλές εργασίες, μπορείς εύκολα να την περάσεις μέσω του ΤΕΕ έχωντας υπολογίσει τους προϋπολογισμούς απο το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Θέλω να βγάλω άδεια δόμησης για νέα ισόγεια κατοικία. Στην κατοικία πρέπει να κατασκευαστεί και βόθρος. Στις αμοιβές πως τον υπολογίζω τον βόθρο;Πρέπει να φαίνεται ξεχωριστά;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@Χαιδω

Δεν απαιτείται πρόσθετη αμοιβή.

Στην άδεια συμπεριλαμβάνονται οι εργασίες βόθρου περιτοίχισης κλπ.

Στο διάγραμμα δόμησης θα πρέπει να εμφανίζεται η θέση του στεγανού βόθρου

Link to comment
Share on other sites

Σε γήπεδο με υφιστάμενα κτίσματα πώς βγαίνει αμοιβή άδειας δόμησης για (περίφραξη) + (καθαίρεση/αλλαγή ανοιμάτων) + (κατεδάφιση ημιτελούς ανοικτής ασκεπούς κατασκευής από οπτόπλινθους)? Κατά καιρούς όταν προκύπτει καμιά δουλειά ή ενδιαφέρον για προσφορά ή για ΙΚΑ μέσω meleth, είναι αρκετά αξιόπιστο και εύκολο, στην προκειμένη όμως δεν ξέρω τι να επιλέξω. Έχω κάνει μια προσπάθεια από σύστημα τεε. Πρέπει να επιμερίσω του αναλυτικούς προϋπολογισμούς? Γιατί είναι διαφορετικές εργασίες. πχ για μελέτη έχω -εργασίες περίφραξης με αρχιτεκτονικά Κατ.ΙΙΙ (100%) με πρϋπολογισμό για περίφραξη (νομίζω Κατ. ΙΙΙ είναι αφού δεν ταιριάζει σε κάποια άλλη κατηγορία) και -άλλες εργασίες(όψεις, πέργκολες κλπ) αρχιτεκτονικά Κατ.Ι για αλλαγές όψεων (αφορά στάβλο) με  100% προυπολογισμό  (για καθαιρέσεις, πόρτες, κλπ). 

Είναι σωστός ο συλλογισμός μου? Ξέρει κανείς από meleth πώς θα υπολογίσω?

Βλέπω ότι από τεε με επιλογή ''επιφάνεια οικοπ./κτήματος για τοπογραφικές εργασίες ή εργ. περίφραξης'' το εμβαδό δε διαμορφώνει καθόλου την αμοιβή εφόσον έχω επιλέξει μόνο αρχ/κά αλλά μόνο ο προυπολογισμός της αντίστοιχης εργασίας. θέλει και επιπλέον επιλογή ''τοπογραφικό εκτός σχεδίου''?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Για άδεια περίφραξης θα βάλεις αμοιβή τοπογραφικού και αναλυτικό στα αρχιτεκτονικά.

Με αναλυτικό θα υπολογίσεις και τις λοιπές εργασίες στον στάβλο και το ΙΚΑ με πίνακα 3. Σωστά το σκέφτηκες.

 

Στο πρόγραμμά μου δε μπορείς να επιλέξεις δύο διαφορετικές κατηγορίες για τα Αρχιτεκτονικά (ούτε για το ΤΕΕ είμαι σίγουρος ότι γίνεται! ). Θα τα βάλεις και τα δύο είτε ΙΙΙ (που θα περάσει σίγουρα) είτε Ι (μετά απο συνεννόηση με τον φοροτεχνικό της πολεοδομίας. Περίφραξη είναι, σιγά τις αυξημένες απαιτήσεις λειτουργίας που έχει). Εξάλλου μόνο στο ΤΣΜΕΔΕ θα έχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει 1)τοπογραφικό και 2)αναλυτικός -αρχιτεκτονικά με τιμή τον προυπολογισμό. Στο πρόγραμμά σου Τοπογραφικό και Αρχιτεκτονικά ως τι νέο κτίριο / προσθήκη-επισκευή / αποτύπωση? έχουν τεράστια διαφορά στην αμοιβή. Και την περίφραξη ως προσθήκη θα την περάσω?

Η ταπεινή μου γνώμη είναι πως τίποτα δεν στέκει έχει και προσαύξηση 30% αν βάλω προσθήκη-επισκευή. Μελέτη - επίβλεψη βγάζει 8000 χωρίς φπα! Μόνο αρχιτ/κά μελέτη δίνει 2800 χωρίς φπα. και 2000 χωρίς φπα επίβλεψη. Μόνο 250€ θέλουμε τσμεδε αν θέλουμε να κλείσει και η άδεια αν και δεν θα είνα μάλλον απ[αραίτητο. Αυτά με κατ.ΙΙΙ. Με κατ. Ι τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα. 3500 μελέτη-επίβλεψη χωρίς φπα. Πάντως αν θεωρούσα δύο αναλυτικούς ή έστω θεωρήσω μόνο περίφραξη ναι μεν δεν έχει αυξημένες απαιτήσεις για περίφραξη αλλά 

Κατ.ΙΙΙ   ''Αρχιτεκτονικές μελέτες που έχουν ως αντικείμενο κτίρια με αυξημένες απαιτήσεις λειτουργίας,........................................................................................... μικρής κλίμακας κτίρια προνοιακού χαρακτήρα και γενικά κάθε φύσεως έργα που δεν εμπίπτουν στις άλλες κατηγορίες''  και επιπλέον ο αναλυτικός της περίφραξης βγάζει την αμοιβή. Οι υπόλοιπες εργασίες δεν δίνουν σχεδόν τίποτα.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Οπότε μάλλον πρέπει να το κάνεις με το χέρι στο σύστημα του ΤΕΕ (ή να βγάλεις ένα xml μόνο για την περίφραξη και να προσθέσεις την επισκευή με το χέρι) και να βάλεις τις προσαυξήσεις και τη κατηγορία ανάλογα με το έργο.

Πάντως κάνε μια νύξη στον φοροτεχνικό της πολεοδομίας σου. Οι αποθήκες στις οποίες κυκλοφορεί κόσμος βγαίνουν με κατηγορία 2, δεν είναι λογικό η περίφραξη να πάει με 3.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μάλλον πρέπει να το κάνεις με το χέρι στο σύστημα του ΤΕΕ (ή να βγάλεις ένα xml μόνο για την περίφραξη και να προσθέσεις την επισκευή με το χέρι) και να βάλεις τις προσαυξήσεις και τη κατηγορία ανάλογα με το έργο.

Πάντως κάνε μια νύξη στον φοροτεχνικό της πολεοδομίας σου. Οι αποθήκες στις οποίες κυκλοφορεί κόσμος βγαίνουν με κατηγορία 2, δεν είναι λογικό η περίφραξη να πάει με 3.

Ε, ναι ίσως όλα με Ι. Πάντως κάθε εργασία με τον αναλυτικό της. Στο σύστημα του ΤΕΕ μπορείς να περάσεις περισσότερους από έναν αναλυτικούς

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.