Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνιδιοκτήτες οικοδομής δεν συμφωνούν για την αποπεράτωση των εργασιών.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Θα μπορούσα να είχα την βοήθεια σας στο παρακάτω Θέμα;

Σε οικοδομή με άδεια του ’90 οι εργασίες έφτασαν μέχρι τα τούβλα και το πέρασμα των υδραυλικών και ηλεκτρικών σωληνώσεων. Ύστερα οι 2 ιδιοκτήτες μάλωσαν μεταξύ τους και μόνο ο ένας θέλει να συνεχίσει τις εργασίες στους ορόφους που του αντιστοιχούν.

Τι γίνεται σ’ αυτή την περίπτωση που ο άλλος δεν συναινεί;

Μπορεί να αναλάβει την επίβλεψη ( για τις υπόλοιπες εργασίες του ενός ιδιοκτήτη ) καινούργιος μηχανικός;

 

Επιπλέον αυτός που θέλει να τελειώσει το μερίδιο του, θα πρέπει να φτιάξει και τους κοινόχρηστους χώρους ( σκάλες ,ασανσέρ ,είσοδος κλιμακοστασίου και εξωτερική κλπ )ώστε να έχει πρόσβαση στο μερίδιο του. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κατοχυρωθεί ώστε να πληρωθεί (κάποτε αν όχι άμεσα)από τον άλλο ιδιοκτήτη;

Υπάρχουν πολεοδομικές λύσεις η μόνο νομικές;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Σε (Aναθεώρηση άδειας μόνο για το συγκεκριμένο κομμάτι-όροφο ) χρειάζεται η συνιπογραφη του άλλου ιδιοκτήτη; Αν ναι μάλλον θα έχω πρόβλημα.

Μπορεί να αναλάβει καινουργιος μηχανικός τη επίβλεψη των εναπομειναντων εργασιών για αυτό το κομμάτι-όροφο;

Link to comment
Share on other sites

Σε (Aναθεώρηση άδειας μόνο για το συγκεκριμένο κομμάτι-όροφο ) χρειάζεται η συνιπογραφη του άλλου ιδιοκτήτη; Αν ναι μάλλον θα έχω πρόβλημα.
Δεν είμαι σίγουρος... Ίσως και όχι μιας και πρόκειται για αποπεράτωση οικοδομής... Ψάξτο και ρώτα στην πολεοδομία... Αλλιώς δικαστικά. Θα τα καταφέρεις.
Μπορεί να αναλάβει καινουργιος μηχανικός τη επίβλεψη των εναπομειναντων εργασιών για αυτό το κομμάτι-όροφο;
Φυσικά!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι.

Αύριο έχω ραντεβού με τον πελάτη και αν θέλει να προχωρήσει θα πάω στην πολεοδομία να ρωτήσω και θα γράψω τι μου απάντησαν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ανάλογη περίπτωση, έστω ότι υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας που λέει ότι: ο 1ος όροφος ανήκει στον Α ιδιοκτήτη, ο 2ος όροφος ανήκει στον Β ιδιοκτήτη κ.ο.κ.

Μπορεί ο Α να κτίσει χωρίς την συναίνεση των υπολοίπων ή οπωσδήποτε απαιτείται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σήμερα ρώτησα στην Πολεοδομία και μου είπαν ότι σε περίπτωση συνιδιοκτησίας μπορεί ο ένας εκ των 2 ιδιοκτητών να βγάλει ανεξάρτητα άδεια και να συνεχίσει την κατασκευή του μεριδίου του στη οικοδομή φτάνει να έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας με συμβολαιογραφική πράξη όπου να διευκρινίζεται ότι το συγκεκριμένο κομμάτι ανήκει στον ιδιοκτήτη που θέλει να συνεχίσει την κατασκευή.

Αν δεν υπάρχει σύσταση το κτίσμα θεωρείται ενιαίο και για να κτίσει ο ένας εκτός του ότι πρέπει να βγει άδεια για όλο το κτίσμα χρειάζεται και συνιπογραφη του άλλου συνιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.