Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Συνένωση γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχή


kostas13

Recommended Posts

Γεια σας. Εχω ενα αγροταιμαχιο περιπου 30000 τμ εκτος ζωνης ,το οποιο εφαπτεται σε επαρχιακο δρομο.Γινετε να κοψω ενα κοματι 3000 τμ με προσωπο 50 μετρα και το ιδιο βαθος και να το πωλησω σε γειτονα μου ο οποιος κατεχη ενα αγροτεμαχιο 5000 τμ εφαπτομενο στην πισω πλευρα του κτιματος μου (χωρις προσωπο στο δρομο)?Δηλαδη αν ξερετε να μου πειτε αν υπαρχει περιορισμος για να γινει κατατμηση κοματιου<4000 τμ και συνενωση με το αλλο ωστε να γινει και αυτο αρτιο και οικοδομησιμο ? ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε kostas13

με όλες τις προυποθέσεις για την αρτιότητα γεωτεμαχίων εκτός σχεδίου που δεν έχουν πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο

το γεωτεμάχιο των 5000τ.μ είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση ως προυφιστάμενο της 31-12-2003 άρα με τις διαδικασίες της στιγμιαίας κατάτμησης (ίδιο η διαδοχικά κατ' αύξοντα αριθμό συμβόλαια) μπορεί να προσαρτήσει το τμήμα των 3000 τ.μ

και να βελτιώσει τα στοιχεία της παρέκκλισης εμβαδό-πρόσωπο-βάθος

προσοχή στις αποστάσεις απο τον δρόμο και τα πλάγια όρια

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Θεοχάρη ευχαριστώ για τη βοήθεια.Ομως θέλω να διευκρινήσω κάποιες λεπτομέριες.Το κοματι των 5000 τμ εχει κοπεί απο το δικο μου το 2004 τώρα θέλω να κόψω ενα κοματι με πρόσωπο 45 μ και βάθος 50 μ το οποιο βγαινει περίπου 3000 τμ όμως στην πολεοδομια μου λενε οτι δεν μπορεί να κοπεί μικροτερο κομάτι των 4000 τμ και με εχουν τρελάνει.Ελπίζω να είναι πιο κατανοητό τώρα. (Δεν είμαι τοπογράφος , απελπισμένος ιδιώτης είμαι) Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

τα πράγματα μετά το δεύτερό σου μήνυμα είναι εντελώς μα εντελώς διαφορετικά

έχεις φθάσει σε απελπισία, γιατί δεν ακολουθείς σωστές διαδικασίες

χρειάζεσαι την συνδρομή Τοπογράφου Μηχανικού, είναι πολλά πράγματα που πρέπει να εξετάσει. απο μόνος σου και μέσω του φόρουμ μας δεν θα λύσεις το πρόβλημα

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.