Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κακοτεχνίες κατά τη σκυροδέτηση φέροντα οργανισμού κτηρίου


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 240
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι το είχαμε ξανασυζητήσει.........

 

Είναι αυτές που περνάνε οι υδροροές,έτσι δεν είναι?

 

Σίγουρα όχι ο,τι καλύτερο,αλλά όπως είπα εγώ είμαι ψύχραιμος σε κάτι τέτοια.Σκέψου δηλαδή πόσο κακό ήταν το 203 του τύπου που ξεκίνησε το θρεντ που να με κάνει να εκφέρω άποψη για ΠΛΗΡΗ κατεδάφιση του υποστηλώματος!ΣΠΑΝΙΩΣ ξηλώνω εγώ....

Link to comment
Share on other sites

Τerry έχει γίνει καθαρισμός της επιφάνειας μετά την σκυροδέτηση?

 

Δεν το καταλαβα αυτο....

 

Μιλαμε για νεα κατασκευη, διωροφη, 800τμ σε κατοψη με προορισμο καταστηματα-γραφεια....

 

Καποιος ειχε τη τελεια ιδεα να σκαψει τις κολωνες για να περασει τις υδροροες..

 

Τον επιβλεποντα μηχανικο τον ξερεις πολυ καλα....

Link to comment
Share on other sites

Σε αλλο φορουμ...

 

 

Στο emichanikos ήταν..?:P Το είχα ξεχάσει!

 

Δηλαδή η ζημιά είναι μόνο η λωρίδα που φαίνεται και όχι και πίσω από την μόνωση? Όσο χρειάζεται για την υδρορροή δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω διαφορα ωραια πραγματα.

 

1. Η μονωση μου αρεσει αλλα δεν θα μπορεσω να κανω ποτε επιθεωρηση εαν δεν βγει. Θα υπαρχει διαβρωση, ρωγμες και αλλα και κανενας δεν θα το δει.

 

2. Βλεπω μια καλη επικάλυψη να εχει βγει για να μπει η υδρορροη. Φανταστειται μια διαρροη χωρις επικάλυψη. Βεβαια τα τσερκια ειναι καλα και πυκνα αλλα τι να το κάνεις.

 

3. Βλεπω οτι φαγανε το τσερκι για να ανειξουν το κενο. Το κομπρεσερ στο μεγαλειο του.

 

4. Βλεπω και τι καλυτερη μονωση...

 

5. Βλεπω και απο οτι ξερω ειναι κοντα σε θαλλασα σε 5 χρονια να εχουμε τετοιο ρυθμό διαβρωσης, φαινομενα συγκρατησης υγρασιας, κλπ που θα τρεχουν. Συγνωμη δεν θα το δουνε ποτε. Ειπαμε τετοια μονωση ειναι ο φερετζες της διαβρωσης.

 

6. Τωρα δεν βλεπω τον μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εαν θα παρω καρτα δεν ξερω αλλα τι να κανω

 

http://www.tekto.gr/files/001/texnikes_liseis/kataskeuastikes_liseis_tixopoias/4_3.pdf

 

θερμομωνοτικοί σοβαδες. Κοιτα τα χαρακτηριστικα για να δεις την διαφορα.

 

Βεβαια και μερικές φορες τρελαινομε εχω δει εταιρειςε πολυ γνωστες να λενε στις σελιδες τους οτι ο πετροβαμβακας προστατευει απο την διαβρωση. Το κακο ειναι οτι στη Ελλαδα το πιστευουν. Θα μου πειτε εχoυν καμια ιδεα για το μεγεθος των χλωριοντων η του CO2.

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενας απο τους λογους που δεν θελω θερμομονωτικες πλακες κατα την σκυροδετηση...

 

1. δεν πιανουμε την επικαλυψη

2. δημιουργειται σπηλαιωση που δεν φαινεται...

3. παθαινει θερμικο σοκ το σκυροδεμα

 

φυσικα πολλοι λιγοι το δεχοντια γιαυο ζητω μεγαλυτερες αμοιβες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.