Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κακοτεχνίες κατά τη σκυροδέτηση φέροντα οργανισμού κτηρίου


 

Recommended Posts

συμφωνητικό είχε γίνει μόνο όσο αφορά το κομμάτι της αμοιβής.Οι πελάτες είχαν κανονήσει με την εταιρία του μπετόν για το υλικό ,την παραλαβή και σε τι μορφή θα έρθει..Ημουν παρούσα κατα την σκυροδέτηση και επέβλεπα.Το μπετόν ήταν πολυ σφικτό και ζητήθηκε να αραιωθει κατι που δεν έγινε ποτέ.Η δόνηση έγινε με ένα δονητη ανα 40 πόντους περίπου.Οι εταιρίες θα παρέμβουν με επαλειφόμενο σφραγιστικό-στεγανωτικο κονίαμα αφου πρώτα με κομπρεσερ αποκαλύψουν τα σημεια που υπάρχει το πρόβλημα.Στο τελος θα τοποθετηθει αποστραγγιστικη προστατευτικη μεμβρανη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 240
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ως επιβλέπουσα είσαι η αρμόδια να εκτιμήσεις την έκταση και την σοβαρότητα των κακοτεχνιών και να προσδιορίσεις τον τρόπο αποκατάστασης. Δεν γίνεται η εταιρία να "τα βρίσκει" με τον κύριο του έργου ερήμην σου. Χώρια που αν ο τρόπος αποκατάστασης είναι αδόκιμος, την ευθύνη την έχεις εσύ.

 

Κοινώς, είσαι το αφεντικό του εργοταξίου και πρέπει να καθορίσεις εσύ τα πράγματα. Αν δεν έχεις την δυνατότητα, η παραίτηση είναι μία κάποια λύση, αλλά δεν είναι η καλύτερη λύση.

 

Κατά τα λοιπά, ο επιβλέπων είναι αυτός που μοιράζει ευθύνες. Αν για κάποιον λόγο ο επιβλέπων βρεθεί υπεύθυνος, εκπίπτει από τον ρόλο του εν τοις πράγμασι...

 

Επομένως, αναρωτήσου και γράψε στο χαρτί:

- Υπάρχει κακοτεχνία;

- Παρέλειψες κάποιο καθήκον σου κατά την άσκηση των καθηκόντων σου;

- Είναι η κακοτεχνία συνέπεια της παράλειψής σου;

- Ποιανού σφάλμα είναι η κακοτεχνία;

- Αυτοί που ευθύνονται άμεσα για την κακοτεχνία σε είχαν ενημερώσει;

 

Από τις απαντήσεις που θα δώσεις θα προκύψει το είδος της ευθύνης που έχεις και το αν οφείλεις αποζημίωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικά το πρόβλημα που προέκυψε ήταν η διαπερατότητα από το νερό λογω αυτων των φωλιών.κατα την γνώμη μου αυτόοφείλεται στην ποιότητα του σκυροδέματος .Και ενώ προσπαθούσα να πείσω τον παρασκευαστή σκυροδέματος για το λόγο αυτού του αποτελέσματος εσπευσε η ιδιοκτήτρια ενωπιον του να μου κατανειμει ευθυνες για την κακοτεχνία λόγω καθυστέρησης μου για μιση ώρα απο την έναρξη της σκυροδέτησης στο έργο.Το θέμα λοιπόν είναι κυρίως ηθικό.Υποθέτω λοιπόν οτι κατα την μελλοντική πορεία του έργου θα μου προσάπτει ευθύνες για οποιαδήποτε αστοχία υλικού,ρηγμάτωση κλπ.Συνεπώς η παραίτηση δεν αποτελέι μονόδρομο?Πραγματικά δεν ξέρω και εγώ πως να το χειριστώ το όλο θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Σκυρόδεμα πώς παράγγειλες; Εγγράφως ή στο προφορικό;

Δοκίμια πήρες; (2η φορά που σε ρωτάω) έχεις αποτελέσματα;

Συντήρηση έγινε όπως προβλέπεται ή όπως κάνει ο μαστροΚώστας;

Ζήτησες να αραιωθεί το μπετό με τι; Νερό ή Ρευστοποιητή;

 

εσπευσε η ιδιοκτήτρια ενωπιον του να μου κατανειμει ευθυνες για την κακοτεχνία λόγω καθυστέρησης μου για μιση ώρα απο την έναρξη της σκυροδέτησης στο έργο

Αυτό μπορείς να το εξηγήσεις καλύτερα;

Παραίτηση είναι μία λύση αλλά όχι η βέλτιστη.

 

Να φανταστώ ότι την στατική μελέτη την υπόγραψες εσυ;

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

με ρευστοποιητη ζητησαμε να αραιωθει το μπετον.δοκίμια λήφθησαν απο την εταιρία σκυροδέματος κατά την φάση της παραγωγής όχι κατα την φάση της σκυροδέτησης στην οικοδομή.κατηγορουμαι οτι άργησα μιση ώρα να πάω στην οικοδομη ενω είχε ξεκινησει η διαδικασια της σκυροδετησης.το γνωρίζω οτι η παραιτηση ειναι μια λύση και φυσικά όχι η καλύτερη και γιαυτο το λόγο απευθύνθηκα στο φόρουμ.εσύ συνάδελφε τι θα μου πρότεινες ως τρόπο αντιμετώπισης της όλης κατάστασης?

το σκυρόδεμα δεν το παρήγγειλα εγώ .οι ιδιοκτήτες είχαν τις επαφές με την εταιρία εγγράφως

ναι εγώ την υπόγραψα την στατική μελέτη.

Edited by fotinoula
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω όλες τις παραμέτρους ούτε έχω εικόνα της βλάβης και του μεγέθους της. Δεν μπορώ να έχω άποψη, σε παρόμοιες καταστάσεις έχω προλάβει να καλύψω τα επικίνδυνα σημεία με τα συμφωνητικά που συντάσσω.

Link to comment
Share on other sites

με ρευστοποιητη ζητησαμε να αραιωθει το μπετον.δοκίμια λήφθησαν απο την εταιρία σκυροδέματος κατά την φάση της παραγωγής όχι κατα την φάση της σκυροδέτησης στην οικοδομή.κατηγορουμαι οτι άργησα μιση ώρα να πάω στην οικοδομη ενω είχε ξεκινησει η διαδικασια της σκυροδετησης.το γνωρίζω οτι η παραιτηση ειναι μια λύση και φυσικά όχι η καλύτερη και γιαυτο το λόγο απευθύνθηκα στο φόρουμ.εσύ συνάδελφε τι θα μου πρότεινες ως τρόπο αντιμετώπισης της όλης κατάστασης?

το σκυρόδεμα δεν το παρήγγειλα εγώ .οι ιδιοκτήτες είχαν τις επαφές με την εταιρία εγγράφως

ναι εγώ την υπόγραψα την στατική μελέτη.

 

Εγω θα γινω κακος, αλλα ο ΑΜ δεν εχει κανενα δικαιωμα υπογραφης στατικων μελετων. Μη με ρωτησεις πως και γιατι απλα διαβασε αντιστοιχα θεματα, το εχω γραψει 50 φορες και απειρες παραπομπες σε νομοθεσια.

 

Παμε στο ζητουμενο.

Καλο θα ειναι να δουμε ποιος εχει ευθυνη, αλλα το προβλημα σου δεν ειναι κατι που δεν λυνεται.

Βρες τις ευθυνες αλλα λυσε και το προβλημα σου.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το μπετόν ήταν πολυ σφικτό και ζητήθηκε να αραιωθει κατι που δεν έγινε ποτέ.

Όταν λες ζητήθηκε τι εννοείς? Από ποιόν ζητήθηκε?

Δηλαδή είπες στον οδηγό της βαρέλας να προσθέσει ρευστοποιητή και αυτός αρνήθηκε??? Και τι ήταν αυτό που σε σταμάτησε να επιστέψεις την βαρέλα πίσω?

 

Και όταν λες ήταν σφικτό τι εννοείς? S1?

Στην σέσουλα τι έβλεπες?

 

Ποιος ο λόγος που δεν πάρθηκαν δοκίμια στο έργο

όπως προδιαγράφει ο ΕΚΩΣ?

 

το σκυρόδεμα δεν το παρήγγειλα εγώ .οι ιδιοκτήτες είχαν τις επαφές με την εταιρία εγγράφως

Αυτός μάλιστα!

Είναι λόγος παραίτησης!!!

Τι γνώσεις είχαν οι ιδιοκτήτες ώστε να δώσουν παραγγελία??? Γνώριζαν παραμέτρους σύνθεσης σκυροδέματος ώστε να δώσουν παραγγελία?

Τι παρήγγειλαν? Μπετόν C20/25 να 'ναι

και τα υπόλοιπα δεν πειράζει?

 

Πιστεύω πως αυτή ήταν η αρχή του κακού.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

οταν λεω σφιχτο εννοω οτι η εργασιμότητα του δεν ηταν τέτοια ετσι ώστε να ΄μπορει να δουλευτει απο τον μάστορα..παρηγγειλαν μπετον 20/25 με καθιση s2 ενω απο την τελικη συνθεση του μπετον δεν επεσαν 40 κιλα νερο.Η γενικότερη εμφάνιση δείχνει οτι έγινε απόμειξη.Τα αδρανή είναι εμφανη σε πολλα σημεία με απουσία άμμου.

 

ο ιδιοκτητης ειναι εργολαβος και με αυτη την ιδιοτητα παρηγγειλε το μπετον

Edited by fotinoula
Link to comment
Share on other sites

ο ιδιοκτητης ειναι εργολαβος και με αυτη την ιδιοτητα παρηγγειλε το μπετον

Αφού είναι εργολάβος (φαντάζομαι εγγεγραμένος στο ΜΕΚ και άρα συνάδελφος)

γιατί σου ανέθεσε εσένα την επίβλεψη του δικού του έργου?

 

Εκτός και αν είναι εργολάβος κατά δήλωση

δηλαδή κάποιος υπεργολάβος οικοδομικών εργασιών - δηλαδή στην ουσία τίποτα!

Ένας ιδιοκτήτης σαν όλους τους άλλους που κάνει την αυτεπιστασία του...

 

Έπρεπε να είχες παραιτηθεί με το που επενέβη στην παραγγελία του μπετόν.

Η παραγγελία μπετόν είναι ζήτημα επιβλέποντα και θέλει γνώσεις και εμπειρία.

.... με καθιση s2 ενω απο την τελικη συνθεση του μπετον δεν επεσαν 40 κιλα νερο.Η γενικότερη εμφάνιση δείχνει οτι έγινε απόμειξη.Τα αδρανή είναι εμφανη σε πολλα σημεία με απουσία άμμου.

Όταν λες τελική σύνθεση εννοείς από τα δεδομένα του καταγραφικού?

Απόμιξη μπορεί να σημαίνει υπερβολική δόνηση. Ίσως για να αντιμετωπιστεί η χαμηλή εργασιμότητα.

 

Αλλά επιμένω,

γιατί εφόσον ο οδηγός της βαρέλας δεν ήταν συνεργάσιμος

δεν τον έδιωξες?

Edited by Brasco
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.