Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

όπως και στα στοιχεία του έργου πίσω στα αναλυτικά στοιχεία;

 

οταν ειπες οτι πάω με 3 εντυπα τι εννοείς;

πάω για κάθε φόρο που θα πληρώσω 3 φορές αυτό το χαρτί στην εφορία;

δεν δίνω φωτοτυπία αυτό που παίρνω από την εφορία στην πολεοδομία; δηλαδή το διπλότυπο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όχι παιδί μου

μια φορά πληρώνεις, συμπληρωνεις όμως 3 έντυπα (το ένα το κρατά η εφορία, το άλλο το δίνεις στην πολεοδομία το 3ο το κρατάς στο αρχείο σου)

Link to comment
Share on other sites

Myri γιατί 3 αντίγραφα? 2 δίνω εγώ. Το ένα μου το δίνουν πίσω και το βάζω στην δήλωση. Στην πολεοδομία πάω το ένταλμα πληρωμής. Την δήλωση τι να την κάνει η πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πείτε μου να τελείωνω γιατί αυριο το πρωι θέλω να τελείωσω. Ρώτησα 5 φορες μέχρι τώρα.

2 ιδιοκτήτες. Θα κόψω ΑΠΥ όλο το ποσό στον ένα. Θα γράψω στην αιτιολογία "Τακτοποίηση ΗΥΧ .... (συνιδιοκτησία με τάδε)"

Στο έντυπο του ΦΕΜ θα γράψω μόνο τον ένα.

Σωστά ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαστε βέβαιοι

ο εφορία δεν έχει προβλέψει συνιδοκτησία

μέχρι τώρα όσες φορές μου έτυχε έργαφα και του 2 και η εφορία ουσιαστικά τα περνούσε μονο στον ένα (δε θα πει όμως πως ε'ιναι και το πιο σωστό)

Link to comment
Share on other sites

Να τα εχουμε λύσει όλα και να κολλάμε στο ΦΕΜ.

Δηλαδή τι ποιο φυσιολογικό στην Ελλάδα η συνιδιοκτησία;

Μάλλον θα το βάλω στον ένα.

Το αναλυτικό δελτίο το εκτυπώνουμε σε δευτερο φύλλο ή πίσω απο το ΦΕΜ. Και αυτό σε 2 ή 3 αντίτυπα πρέπει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έχω κάνει όλα

Εχω γράψει και τα δύο ονόματα και τα δύο ΑΦΜ

Εχω γράψει και τα δύο ονόματα και ένα ΑΦΜ

Εχω γράψει και τα δύο ονόματα και κανένα ΑΦΜ.

Οπως κατάλαβες, από την ΔΟΥ δεν μου είπανε ποτέ τίποτα.....

Link to comment
Share on other sites

Να το πω ακόμα μια φορά μπας και μαλλιάσει η γλώσσα μου επιτέλους (όχι δεν τα βάζω με εσάς): Τακτοποιούνται χώροι και όχι δικαιώματα πάνω σε αυτούς! Είναι γελοία η συζήτηση αυτή η οποία προέκυψε σίγουρα από τη δυσκοιλιότητα κάποιων καρεκλοκένταυρων. Ο ένας εκ των συνιδιοκτητών κάνει εξουσιοδότηση στον άλλο να κινήσει τη διαδικασία. Από εκεί και πέρα η κοινή λογική επιβάλλει οποιαδήποτε περαιτέρω ενέργεια να την κάνει ο εξουσιοδοτούμενος και μόνο (εφόσον ο άλλος δε θέλει να ασχοληθεί-αν θέλει να φαίνεται είναι άλλο "καπέλο"). Μου θυμίζει την ανοησία με μια έγκριση μικρής κλίμακας που πήρα πρόσφατα, που έψαχναν κανα μισάωρο να αποφασίσουν στο πρωτόκολλο αν θα πάρουν αίτηση από τον έναν ή από τους δυο συνιδιοκτήτες, μέχρι που έσκασα και πήρα την απόφαση εγώ να καταθέσω μόνο μια (και εφόσον υπήρχε η συναίνεση ασφαλώς πέρασε κανονικά).

Άλλη ερώτηση ολίγον προβοκατόρικη: Έστω ότι ζητάμε την ελάχιστη για την υπογραφή και άλλα 300 ευρώ για τη διεκπεραίωση. Η αμοιβή για την υπογραφή περνάει από το σύστημα αμοιβών και από όσο κατάλαβα τελικά απαιτείται και πληρωμή ΦΕΜ (το ελέγχουν δηλαδή για να δώσουν πληρότητα). Τι μας εμποδίζει να απομονώσουμε το υπόλοιπο 300άρι της "διεκπεραίωσης", να μην αποδοθεί ΦΕΜ, να μην αποδοθούν κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ και να κοπεί ξεχωριστή ΑΠΥ για την διεκπεραίωση ως "αμοιβή για παροχή τεχνικών συμβουλών" ή κάτι παρόμοιο; Ρωτάω γιατί έχω βαρεθεί προσωπικά να προκαταβάλλω φόρους σαν άτοκο δάνειο στο κράτος για 1+ χρόνο και σκέφτομαι να κάνω οτιδήποτε περνάει από το χέρι μου πλέον (μέχρι και συμψηφισμό ΦΠΑ με παρακρατήσεις φόρου).

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει στο ΦΕΜ γράφεις ότι θέλεις, στο διπλότυπο όμως που θα σου κόψουν μπορεί να έχει παραπάνω από ένα όνομα;

 

Τι μας εμποδίζει να απομονώσουμε το υπόλοιπο 300άρι της "διεκπεραίωσης", να μην αποδοθεί ΦΕΜ, να μην αποδοθούν κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ και να κοπεί ξεχωριστή ΑΠΥ για την διεκπεραίωση ως "αμοιβή για παροχή τεχνικών συμβουλών" ή κάτι παρόμοιο;

 

Εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου (απλώς θα κόβεις βέβαια δύο αποδείξεις) και μαλιστα πιστεύω ότι (κακώς βέβαια) πολλοί για το επιπλέον ποσό δεν θα κόβουν καν απόδειξη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.