Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

εεεε πληρωνε το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ γτ σου περισσευουν...

 

Δεν ξερω αν διαβασες τα προηγουμενα αλλα και μια ΑΠΥ μπορεις να κοψεις.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι το διαβασα...ετσι θα το κανω απο δω και περα....

Γιατι και η λυση της φωτοτυπιας των κρατησεων, που μου προτεινε αλλος συναδελφος, να σου πω την αληθεια, τσιπικη μου φαινεται...

Βεβαια οι διαφορες ειναι μικρες.Πιο πολυ σημασια εχει τι κοβεις στην ΑΠΥ γιατι ειναι το ΦΠΑ + ΦΕΜ = 33%.Τα αλλα ειναι περιπου 5%.Εκτος κι αν ειναι κανενας εδω μεσα ( κατω δεκαετιας) που χρεωνει 500 ευρω την τακτοποιηση, που δεν νομιζω :)

Link to comment
Share on other sites

αρχικα να δηλώσω οτι είναι το πρώτο μου μήνυμα ως πολιτικός μηχανικός στο φορουμ και είμαι ιδιαίτερα συγκινημένη :P

η ερώτηση μου είναι η εξής:

Σε περίπτωση δήλωση ημιυπαιθρίων σε ολόκληρη πολυκατοικία υπάρχει κάποια "ομαδική" αμοιβή ή κάτι τέτοιο ή θα μετρήσει για κάθε ένοικο ξεχωριστά η ελάχιστη αμοιβή των 286 ευρώ?

ευχαριστώ πολύ και ελπίζω σε μια άμεση και σωστή απάντηση γιατί με έχουν καλέσει σε μια συνέλευση πολυκατοικίας και θα γίνω ρεζίλη...

P.S Παντως στο internet δεν βρήκα κατι σχετικό...

Link to comment
Share on other sites

Γίνε πιο συγκεκριμένη για να σε βοηθήσουμε.Ξεχωριστός φάκελος για κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία.....Χοντρά χοντρά, αν είναι 5 ανεξάρτητα διαμερίσματα στην πολυκατοικία καταθέτεις 5 φακέλους και πληρώνεσαι 5 φορές (όσο ορίσεις εσύ).

Link to comment
Share on other sites

Η ελάχιστη νόμιμη είναι 232,53 + ΦΠΑ και αυτή να ζητήσεις από κάθε ιδιοκτησία στην πολυκατοικία!! Οι προσφορές είναι παράνομες και δεν προβλέπεται κάτι για ομαδικές τακτοποιήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε ιδιοκτησία θέλει έναν φάκελο, ένα παράβολο και μία αμοιβή.

Η ελάχιστη αμοιβή που θα γραφτεί στο κάθε ΔΠΥ θα είναι 232,53€+ΦΠΑ

Για κάθε ΔΠΥ θα πληρωθεί ΤΣΜΕΔΕ 7,14€ και ΦΕΜ 23,25€ και θα κάνει κράτηση η ΕΤΕ υπέρ ΤΕΕ το ποσό των 5,18€

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε salpigoal συγγνώμη που το λέω αλλά τις περισσότερες φορές αυτά που προτείνεις και γράφεις είναι παντελώς λάνθασμένα και χωρίς καμία βάση . (βλέπε σε άλλο θέμα για ξεμπαζωμένα υπόγεια και τώρα για τις αμοιβές) . Αν θέλεις να πάρεις παραπάνω από τα 286,01ευρώ και να τα δηλώσεις ως άλλη εργασία τότε θα πληρώσεις κανονικά σύμφωνα με την εντολή του ΤΕΕ τα 286,01 και θα κόψεις 1ΑΠΔ .Για τα υπόλοιπα θα κόψεις άλλη ΑΠΔ και θα ελέγξεις μήπως αντί για 10% ΦΕΜ πρέπει ίσως να παρακρατηθεί 20% όπως γίνεται και στις εκτιμήσεις για παράδειγμα . 'Ολα τα υπόλοιπα που λες οτι κάνεις είναι απλώς παράλογα . 'Ελεος δηλαδή , θα κρεμάσεις και νέους συναδέλφους με τα λεγόμενα σου ...

Link to comment
Share on other sites

αντί για 10% ΦΕΜ πρέπει ίσως να παρακρατηθεί 20% όπως γίνεται και στις εκτιμήσεις για παράδειγμα .

 

 

Ούτε καν. Στις εκτιμήσεις γίνεται αυτό γιατί απευθύνονται συνήθως σε εταιρείες (τράπεζες). Δεν υπάρχει υποχρέωση παρακράτησης από ιδιώτες πελάτες.

Τώρα όσον αφορά το άλλο θέμα με τις καταθέσεις πάνω από την υπολογισθείσα αμοιβή, αν και αρχικά μου φάνηκε παρανοϊκό και εμένα, οφείλω να διατηρήσω μια επιφύλαξη καθώς μετά την άποψη του salpigoal το ξανακοίταξα και διαπίστωσα ότι υπάρχει ένα κουτάκι στην εντολή πληρωμής δίπλα από το "σύνολο με ΦΠΑ", που γράφει "Ποσό καταβολής". Μήπως τελικά έχει κάποια βάση αυτό που λέει; Για κοιτάξτε το και οι άλλοι...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν. Στις εκτιμήσεις γίνεται αυτό γιατί απευθύνονται συνήθως σε εταιρείες (τράπεζες). Δεν υπάρχει υποχρέωση παρακράτησης από ιδιώτες πελάτες.

 

Αν ομως τακτοποιήσεις τον ημιυπαίθριο ενός μαγαζιού (πχ καφετερια) τον οποιο ο ιδιοκτητες εκλεισε με υαλοπίνακες? Στην περιπτωση που ο ιδιοκτήτης (αιτών) είναι και ο επιχειρηματίας, δεν ειναι παροχή υπηρεσίας σε επαγγελματία? Δε θα το δηλώσει σαν έξοδο της επιχείρησης του? Άρα όποιοι κόβουν 2 ΑΠΥ, μια με τα 286,01 και μια με τα επιπλέον, σε αυτή τη δεύτερη δεν πρεπει να τους γινει παρακράτηση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.