Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Καλα το εχει γραψει....

 

Εγω παντος στην εφορια αντιγραφο δινω...Υπαρχει και ΑΡ. Διπλοτυπου πανω αν θελουνε ας το τσεκαρουνε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ώπα παιδιά! Λάθος μου! Το μπλε πάει πρωτότυπο στην πολεοδομία!!

Στην εφορία δεν δίνω καθόλου το μπλε τόσα χρόνια...

 

Πολύ σωστά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έκανα το λάθος να δώσω στον πελάτη σήμερα το πρωί να κόψει τα παράβολα και αντί για παράβολο 350€ έκοψε παράβολο των 250€ και μου το έφερε σήμερα το απόγευμα.

Έχει τύχει σε κάποιον παρόμοια περίπτωση; Πως το αντιμετώπισε;

 

Τελικά η λύση δόθηκε από την πολεοδομία Θεσσαλονίκης ως εξής: Κόπηκε συμπληρωματικό παράβολο των 100€.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με ΦΕΜ, ΑΠΥ που συζυτιέται και σε άλλο θέμα.

1. Από τη στιγμή που στο ΦΕΜ έχει θέση όπου λέει Δ.Π.Υ. Νο ..., δεν πρέπει εκεί να γράψουμε τον αριθμό της Α.Π.Υ. ή του τιμολογίου?

Εκφράστηκε η άποψη ότι για κάποιον που π.χ. : τακτοποιείς 3 υποθέσεις + κάποιες υπηρεσίες μηχαν. στην πολεοδομία ή άλλες υπηρεσίες, κόβεις μία απόδειξη για όλα και αναλύεις τις εργασίες-υπηρεσίες για κάθε αμοιβή.

Κατά τη γνώμη μου καλύτερα μία απόδειξη για κάθε αμοιβή για να μη γίνεται μπέρδεμα ειδικά αν έχουμε πολλές υποθέσεις μαζί + άλλες υπηρεσίες, και ειδικά αν όντως πρέπει να αναγράφεται ο αριθμός της ΑΠΥ στο ΦΕΜ( για να μην έχουμε 3 ΦΕΜ με τον ίδιο αριθμό ΑΠΥ ). Θα μου πείτε και τι έγινε? Σίγουρα γίνεται και όλα σε ένα.

2. Και αυτό (όλα σε ένα) στην περίπτωση που για αυτές τις τρεις υποθέσεις κατατεθούν οι αμοιβές σε ''ημερολογιακή ακολουθία'' ή την ίδια ημέρα και οι τρεις, δηλαδή χωρίς να μεσολαβήσει μεταξύ των τριών άλλη κατάθεση αμοιβής από άλλο πελάτη. Δηλαδή π.χ. ξεκινάω τακτοποίηση και κατατιθεται αμοιβή 15/11 για τις 2 από τις 3 υποθέσεις (έστω για την 3η δεν έχει σχέδια και άδεια-τογραφικό ο ιδιοκτήτης και τα περιμένω μετά δυο εβδομάδες). Στο μεταξύ προκύπτει άλλος πελάτης, καταθέτει αμοιβή 20/11. Τι αποδείξεις κόβω? Τις 2 υποθέσεις του πρώτου πελάτη σε μία (ή δύο) αποδειξη με ημερομηνία 15/11 (ή και 16/11, ή 17/11...) και του δεύτερου πελάτη με ημερ. 20/11 (ή και 21/11, ή 22/11) και άλλη απόδειξη για την 3η υπόθεση του πρώτου πελάτη? Ή τίποτα από αυτά δεν εχει σημασία? οπότε και γίνεται η 3η υπόθεση του πρώτου πελάτη να είναι σε απόδειξη με ημερομηνία π.χ. 15/11?

Link to comment
Share on other sites

1. Θα σε παρακαλέσω να πάρεις μπροστά σου ένα έντυπο δήλωσης ΦΕΜ και να μου υποδείξεις σε ποιό σημείο του βλέπεις "αριθμό ΔΠΥ". Εγώ στα έντυπα που έχω, δεν έχω βρει τέτοιο κουτάκι, ούτε μου έχει ζητηθεί ποτέ να το γράψω έστω στο περιθώριο από τη ΔΟΥ μου.

2. Μη μπερδεύεσαι με σειρές έκδοσης ΑΠΥ και ημερομηνίες. Πήρες σήμερα 1000 ευρώ από πελάτη; Βάζεις σημερινή ημερομηνία και κόβεις ΑΠΥ. Μια, δυο, σαρανταδυο δουλειές, δεν έχει σημασία. Σου ξαναδίνει άλλα 500 ευρώ μετά από 1 μήνα; Του κόβεις ΑΠΥ όταν σου τα δώσει με την ημερομηνία που έχεις τότε.

Link to comment
Share on other sites

1. Θα σε παρακαλέσω να πάρεις μπροστά σου ένα έντυπο δήλωσης ΦΕΜ και να μου υποδείξεις σε ποιό σημείο του βλέπεις "αριθμό ΔΠΥ". Εγώ στα έντυπα που έχω, δεν έχω βρει τέτοιο κουτάκι, ούτε μου έχει ζητηθεί ποτέ να το γράψω έστω στο περιθώριο από τη ΔΟΥ μου. ..........................

Το έντυπο που έχω λέει στη μία πλευρά

''ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ

( Άρθρο 19 Ν.820/78 )

..............................

..............................

 

Στην άλλη πλευρά

" ΔΗΛΩΣΗ

ΠΡΟΚΑΤΑΒΛΗΤΕΟΥ ΦΟΡΟΥ ΣΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ-ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

(Άρθρο 44 παρ. 129/1989- Υποβάλλεται εις διπλούν)

πριν από την θεώρηση των σχεδίων ή μελετών ή από την χορήγηση της σχετικής άδειας από τις αρμόδιες Υπηρεσίες του Δημοσίου

 

ΣΥΜΠΛΡΩΜΑΤΙΚΗ ΟΧΙ ... ΝΑΙ ...

 

Του δηλούντος Ονοματεπώνυμο ...............................

Μηχανικού- .....................................................

Αρχιτέκτονος .....................................................

 

...................................................... "

 

Και κάπου στη μέση έχει κουτάκι που γράφει:

 

" Δ.Π.Υ. Νο ...

.........................-....-20... " (για ημερομηνία)

Πάντως και γω δε το είχα συμπληρώσει και δε μου είπανε τίποτα, δε το πρόσεξαν κιόλας. Πιθανόν να έχει μικρή ή και καμία σημασία.

Link to comment
Share on other sites

......... να μου υποδείξεις σε ποιό σημείο του βλέπεις "αριθμό ΔΠΥ". ..............

 

Το ΦΕΜ αφορά προκαταβολή φόρου για λεφτά που έχουμε εισπράξει.

 

Άρα, έστω ότι έχω εισπράξει σήμερα 1.000 €, τότε κόβω την απόδειξη (Α.Π.Υ.) με σημερινή ημερομηνία και πηγαίνω στην εφορία, μέσα σε εύλογο διάστημα, να πληρώσω το ΦΕΜ.

 

Στο ΦΕΜ πρέπει να γράφει σε ποιά απόδειξη αναφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Ιάμβλιχε το έντυπο που έχεις είναι προφανώς "custom". Το επίσημο έντυπο δήλωσης ΦΕΜ (Φ 01.018 ) είναι αυτό: http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/polites/e-entipa_files/entypa/entypa_pdf/AM.pdf και όπως βλέπεις δεν έχει πουθενά κουτάκι για αριθμό ΔΠΥ. (Ετοιμαζόμουν να σκανάρω κάποιο από αυτά που έχω και χρησιμοποιώ αλλά τελικά το βρήκα στην ΓΓΠΣ).

 

@gamvro Όπως έχω ξαναπεί, ποτέ δεν μου έχουν ζητήσει κάτι τέτοιο στη ΔΟΥ μου. Και δεν βλέπω και κανένα ιδιαίτερο λόγο για να "πρέπει". Δεν αμφισβητώ φυσικά ότι κάποιες ΔΟΥ σας το ζητάνε για αυτό άλλωστε και κάποιοι αναγκάστηκαν να φτιάξουν και "πειραγμένα" έντυπα όπως αυτό του Ιάμβλιχου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.