Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(Εντάξει, το διόρθωσα, έβαλα το κανονικό σου).

 

Όχι όντως, δίκιο έχεις για το παράδειγμα των 30αριών.

Link to comment
Share on other sites

Θενξ για την γρήγορη απάντηση. Δηλαδή, δεν θα γίνω μπακάλης αν για την ελάχιστη αμοιβή (252,53 + ΦΠΑ) κόψω 126,27+ΦΠΑ σε καθέναν από αυτούς ;

 

Αντιθέτως με το ότι κόβονται σίγουρα πάνω από μια αμοιβές στην ίδια ΑΠΥ, για το αντίστροφο που ουσιαστικά λες τώρα, διατηρώ σοβαρότατες επιφυλάξεις για το κατά πόσο είναι νομότυπο-ασφαλές φορολογικά σε περίπτωση ελέγχου, αν γίνει! Επιβεβαιώστε το με τη ΔΟΥ σας πριν το κάνετε. Εγώ δεν θα ρίσκαρα να "σπάσω" αμοιβή η οποία έχει μια κατάθεση, έναν κωδικό πληρωμής, κατ' αυτόν τον τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον tpanag και έρχομαι να προσθέσω πως αφού υπάρχει η δυνατότητα για συμπληρωματική δήλωση, άρα μήπως δεν είναι λάθος (ρωτάω) αν σε μία απόδειξη γράψουμε τρεις εργασίες για τον ίδιο πελάτη και δώσουμε στην ΔΟΥ ένα αρχικό ΦΕΜ και δύο συμπληρωματικά?

Έτσι σε κάθε φάκελο θα υπάρχει και από μια απόδειξη πληρωμής.

 

Το ρώτησα σήμερα το πρωί στην ΔΟΥ και μου είπαν πως μπορώ να γράψω στην απόδειξη τις διαφορετικές εργασίες για τον ίδιο πελάτη και να καταθέσω διαφορετικά ΦΕΜ που το καθένα θα αντιστοιχεί στην εκάστοτε εργασία.

Την εφορία την ενδιαφέρει αν κατατέθηκε τελικά το συνολικό ΦΕΜ για την συγκεκριμένη απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως με το ότι κόβονται σίγουρα πάνω από μια αμοιβές στην ίδια ΑΠΥ, για το αντίστροφο που ουσιαστικά λες τώρα, διατηρώ σοβαρότατες επιφυλάξεις για το κατά πόσο είναι νομότυπο-ασφαλές φορολογικά σε περίπτωση ελέγχου, αν γίνει! Επιβεβαιώστε το με τη ΔΟΥ σας πριν το κάνετε. Εγώ δεν θα ρίσκαρα να "σπάσω" αμοιβή η οποία έχει μια κατάθεση, έναν κωδικό πληρωμής, κατ' αυτόν τον τρόπο...

 

 

Συναδελφε η εντολη πληρωμης*** θα εχει και τα 2 ονοματα...

Γτ ειναι δλδ "παρανομο" να μοιραστει σε δυο ΑΠΥ το ποσο..??

Τι θα σου πει δλδ η εφορια σε καποιο ελεγχο??

"πληρωθηκατε 200Ε αλλα κοψατε δυο ΑΠΥ 100+100=200Ε"

 

Ελεος.. Αν ειναι και αυτο προβλημα να παμε ομαδικα να φουνταρουμε..ή να περαιωσουμε....

 

****εκτος του οτι δεν μπορει η εφορια να ελεξει σε ελεγχο την εντολη πληρωμης ή να ανοιξει λογαριασμους...

 

@erling φυσικα και γινεται αυτο ...τι ΔΟΥ τη νοιαζει να κοψεις αποδειξη και να αποδωσει ΦΠΑ-ΦΕΜ..αν θα κοψεις 50 ΑΠΥ ή μια δεν εχει σημασια..Απλα εγω για μεγαλα ποσα οπως αυτα για εκδοση ΟΑ κοβω μια αποδειξη για καθε καταθεση (αν ειναι περισσοτερεα απο μια φυσικα) και ενα ΦΕΜ για ολες τις ΑΠΥ τις οποιες αναφερω πανω στο ΦΕΜ...

Link to comment
Share on other sites

Ιάμβλιχε το έντυπο που έχεις είναι προφανώς "custom". Το επίσημο έντυπο δήλωσης ΦΕΜ (Φ 01.018 ) είναι αυτό: http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/polites/e-entipa_files/entypa/entypa_pdf/AM.pdf

΄Οντως αυτό είναι, το προμηθεύτιηκα σήμερα από τη ΔΟΥ μου. Και δεν έχει κουτάκι για αριθμό ΑΠΥ. Όμως η υπάλληλος που τη ρώτησα μου είπε καλό είναι να γράφεται. Επίσης, μου είπε κάθε Η/Χ σε ξεχωριστή απόδειξη ή κάθε υπόθεση, άρα κάθε αμοιβη. Αν το ίδιο πρόσωπο-ιδιοκτήτης σου καταθέτει 3 αμοιβές για τρεις υποθέσεις, κάθε μία σε ξεχωριστή απόδειξη

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είπε να γράφεται ο αριθμός στο ΦΕΜ κάν'το, ακόμα και αν είναι σαφώς καταχρηστική η απαίτηση (γιατί αν δεν ήταν καταχρηστική θα είχε κουτάκι). Για να γλυτώσεις μπλεξίματα στο μέλλον με αυτούς. Για το άλλο ζήτημα με το πόσες ΑΠΥ, είναι διασταυρωμένο και λυμένο το θέμα. Ακόμα και αυτή που σου το είπε, αν τη βάλεις να ρωτήσεις τον προϊστάμενό της (ή ρωτήσεις στον ΚΒΣ εσύ), θα πάρεις την απάντηση ότι όχι μόνο μπορείς να βάζεις πάνω από μια αμοιβή στην ίδια ΑΠΥ, αλλά συνίσταται κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Μ αρεσει που ρωτατε και τους υπαλληλους στις εκαστοτε υπηρεσιες.

Αν δεν ειναι προισταμενος του τμηματος (που και παλι εχω επιφυλαξεις) οτι και να σας πουν να τα ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΕ ρωτωντας και αλλου.

Το ''ρωτησα και μου παν αυτο'' εμενα δε μου λεει τπτ....

 

Δεν ξερουν, δεν τους νοιαζει να μαθουν, και αν απαντησουν λαθος και σας παρουν στο λαιμο τους για κατι δεν θα εχουν και καμια ευθυνη.....

Link to comment
Share on other sites

Σωστά! Η μόνο έγκυρη απάντηση είναι η γραπτή...

Για να σου γράψουν και να υπογράψουν κάτι το περνάνε από χίλια κόσκινα...

Link to comment
Share on other sites

Και γω συμφωνώ με τον Τέρρυ. Δεν φοροδιαφεύγεις, πληρώνεις το ακριβές ΦΕΜ (απλά το πληρώνεις ως ένα, πράγμα που δεν ενοχλεί γιατί αυτό αφορά εσένα τον μηχανικό κ την Εφορία, όχι τον πελάτη) κ παραδίδεις αποδείξεις σε αυτούς που έχουν άμεση εμπλοκή για να δικαιολογήσουν το ποσό που κατέβαλλαν σε εσένα κ τους αναλογούσε. Όπως είπε ο συνάδελφος, σαφώς κ θα τους αναφέρει το χαρτί του ΤΕΕ, ως συνιδιοκτήτες.

 

Edit : Κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί ότι δεν επικρατεί το πλήρες μπάχαλο στις Δ.Ο.Υ. αλλά σε περίπτωση ελέγχου, είσαι καλυμμένος απ' όλες τις μπάντες. Δεν βρίσκω κάτι το μεμπτό στην παραπάνω διαδικασία του "σπασίματος" των ΑΠΥ.

 

2η ερώτηση : Σε περίπτωση που χρεώσουμε κάτι παραπάνω τον πελάτη, λόγου χάρη 270Ε αντί των 232,53Ε, τι ακριβώς γίνεται με τις ΑΠΥ ; Δηλαδή, τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί αν το χαρτί του ΤΕΕ γράφει την ελάχιστη, ενώ παράλληλα ο μηχανικός κόψει ΑΠΥ για 270Ε (κ αποδόσει προφανώς τον αναλογούντα παρακρατηθέντα φόρο των 270Ε) ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.