Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Στην εντολή βάλε και τους 2 συνιδιοκτήτες.

 

Στην ΑΠΥ εγώ αυτό που θα κάνω είναι να το κόβω στο όνομα του ενός και στην αιτιολογία, αφού γράψω τα στοιχεία (οδός, διαμέρισμα κτλ) να συμπληρώνω και:

"συνιδιοκτησίας με Παπαδόπουλο Αγησίλαο σε ποσοστό 50%"

 

Δεν έχει νομίζω ότι έχει τόσο μεγάλη σημασία.

Μετά τα δυο τους για την εφορία, ας κάνουν αυτό που θα κάνουν και για τα κοινόχρηστα της πολυκατοικίας τους. Φωτοτυπία η ΑΠΥ και ΥΔ από πίσω να λέει τα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρχισε να λειτουργεί και το ηλεκρονικό σύστημα του ΤΕΕ. Δέχεται χρόνο κάτω των 5 ωρών για εμπειρία άνω των 10 ετών.

 

Δεν δεχεται κατω απο 3,4 ωρες για πανω απο 10 ετη εκτος κι αν κανω καπου εγω λαθος οποτε διορθωστε με.

Με 3,4 ωρες μαλιστα βγαζει 237,18 + 49,81 = 286,99.

Επιπλεον δεν ειδα οτι μπορεις να βαλεις μερες οπως ελεγαν συναδελφοι παρα μονο ωρες. Μηπως εχω κανει λαθος πουθενα?

Link to comment
Share on other sites

Ψάξτο καλύτερα δέχεται και ώρες και μέρες ανάλογα με την κατηγόρια. Πάντως για α΄νω των 10 το ελάχιστο είναι 3,34 ώρες.

 

Ξέρει κανείς αν πρεπει να βάλω και την απόσταση στο σύστημα του ΤΕΕ; Δεν αλλάζει κάτι στον υπολογισμό απλά για λόγους διαδικασίας μήπως το θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Εχω δυο απορίες σχετικά με τις νομιμοποιήσεις των αυθαίρετων αλλαγών χρήσης.

 

α) Σε περίπτωση όπου το 50% υπογείου έχει αλλάξει χρήση σε διαμέρισμα αλλά στην άδεια του έχει διαφορετική διαρύθμιση, απαιτείται αποτύπωση για να υπολογιστούν τα τετραγωνικά που έχουν αλλάξει χρήση. Πώς θα δειχθούν αυτά τα τετραγωνικά στην εγγεκριμένη κάτοψη του υπογείου?

 

β) Όσον αφορά τις σοφίτες που μπορούν να νομιμοποιηθούν αφού βρίσκονται στο εγγεκριμμένο όγκο της αδείας της οικοδομής, σε ποιά κάτοψη θα δειχθεί το περίγραμμα της σοφίτας? Σε αυτή του ανωτέρου επιπέδου- ορόφου ή στην κάτοψη της στέγης?

Link to comment
Share on other sites

@ vasilis84 και sofi.g : υπεύθυνες δηλώσεις και εξουσιοδοτήσεις και από τους δύο ιδιοκτήτες, η αίτηση από έναν απο τους δύο αλλα προσυπογράφεται και από τον άλλον (καλό είναι να γράψεις και τα στοιχεία του δεύερου στο πίσω μέρος της αίτησης). Το παράβολο εκδίδεται με τα στοιχεία του αιτούντος (ΑΦΜ και ονοματεπώνυμο) στον ΚΑΕ 3741 από το γραφείο διπλοτύπων της ΔΟΥ και πληρώνεται στο ταμείο.

 

Παιδιά ρώτησα σήμερα στην Πολεοδομία της Αγίας Παρασκευής και μου είπε ο υπάλληλος που είναι υπεύθυνος για τους ημιυπαίθριους ότι όταν είναι 2 ιδιοκτήτες τότε ο ένας κάνει εξουσιοδότηση στον άλλο και ο άλλοσ στον μηχανικό για να τράξει τις διαδικασίες. Οπως επίσης και ολα τα έγγραφα βγαίνουν στο ονομά του.

Link to comment
Share on other sites

@Patis

 

Αυτό που επιβάλλει η λογική δηλαδή. Πάλι καλά που το κατάλαβαν. Χώρους τακτοποιούμε. Όχι δικαιώματα πάνω σε αυτούς τους χώρους, ούτε πρόσωπα.

Link to comment
Share on other sites

Patis δεν ξέρω τι σου είπαν στην πολεοδομία (αλλά επειδή εσύ θα τρέχεις)

 

η νομοθεσία όμως γράφει εξουσιδότηση όλων στον μηχανικό που θα διεκπερεώσει το θέμα

επίσης λέει πως τα έγγραφα δε βγαίνουν στο όνομα του μηχανικού, βγαίνουν στο όνομα του κύριου του ακινήτου (ο έχων την ψιλή κυριότητα)

 

σε περίπτωση συγκυριότητας για το ίδιο αυτοτελές ακίνητο η αίτηση προσυπογράφεται από όλους τους συνιδιοκτήτες και εξουσιοδοτείται ο μηχανικός για να διεκπεραιώσει τη ρύθμιση

λοιπόν οι κύριοι που δίνουν πληροφορίες να μάθουν πρώτα να μιλούν ελληνικά :(

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα μια διευκρινιστικη απο την νομαρχια η οποια λεει οτι για παταρια και διαρυθμισεις θα χρειαστει στατικη επαρκεια του κτιριου και το αλλο ειναι οτι πρεπει στην υπευθυνη δηλωση του ιδιοκτητη να αναγραφετε ποσοστο συνιδιοκτησιας και βεβαια γνησιο υπογραφης

Link to comment
Share on other sites

ουτε ΦΕΜ ουτε ΤΣΜΕΔΕ

 

 

να δω μην τρεχω στο τελος μονο αν και φεμ θα δωσω για το καλο της πατριδας.....

 

 

οσο αυτο για την στατικη επαρκεια ζητανε μια απλη δηλωση η να κανουμε υπολογισμους γιατι τωρα μου ζητηθηκε να κανω μια τετοια τακτοποιηση?!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.