Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Ειλικρινά μήπως υπερβάλουμε λίγο?

Με την πρώτη τιμολόγηση έχουμε 180*7 (περιπτώσεις το μήνα) = 1260

Για μένα τουλάχιστον αυτό ισοδυναμεί με ένα αξιοπρεπές μηνιάτικο.

 

Στη δεύτερη περίπτωση 500*7 = 3500.

 

Μάλλον ένα ΠΟΛΥ καλό μηνιάτικο για όλους.

Μήπως η πραγματικότητα, λαμβάνοντας υπόψη και τα κοινωνικά δεδομένα όπως αυτά έχουν διαμορφωθεί τον τελευταίο καιρό, πλησιάζει πιο πολύ προς την πρώτη περίπτωση?

 

Εγώ έχω 180 ευρώ * 0 = 0 ευρώ, επομένως δε θα έπρεπε να με νοιάζει, αν το ποσό ήταν 180 ή κάτι άλλο.

Είσαι σίγουρος, ότι βγαίνει 1260 ευρώ;

Γιατί σύμφωνα με την παραπάνω ανάλυση μου ήταν περίπου 140 ευρώ * 7 = 980 ευρώ. Αλλά κι 180 ευρώ σου φαίνονται πολλά;;;

Αλλά ας μην ασχολούμαστε με θέματα που ούτε οι ψιλικατζίδες κουβεντιάζουν δημοσίως. Γιατί να μας φθηναίνουμε τόσο στα μάτια των ιδιωτών. Πείτε μου μας αξίζει; Γιατί αγωνιστήκαμε και κουραστήκαμε τόσο. Εγώ πάντως θα προτιμούσα τον εαυτό μου περήφανο υδραυλικό, παρά μα..κα μηχανικό.

Σίγουρα θα σου πάρει μόνο ένα μήνα; Εδώ θα είμαστε κι αν είσαι αντικειμενικός, θα ήθελα να μας πείς πώς πήγε. Στα λέω, όλα αυτά καλοπροαίρετα κι εύχομαι καλές δουλειές.

 

οι αμοιβες εκδοσης αδειας πουναι μειωμενες απο η/χ ενω ειναι κανονικος κατοικησιμος χωρος λεει καποιος κατι γιαυτο?

Ψψψψ, έγραψες!! Δηλαδή ο ιδιοκτήτης που μας εξαπατά και κλείνει μεγαλύτερο τμήμα, έπειτα από αυτό που μας λέει, άρα μας κλέβει το ποσό που ορίζει η νομοθεσία για την έκδοση άδειας;

Κανονικά θα πρέπει το κράτος να ζητάει και αποζημιώσεις για διαφυγόντα κέρδη από τους ιδιώτες πρός τους μηχανικούς. Αλλά αν καθόμαστε να τα ψειρίζουμε, τότε στην επιφάνεια θα βγούνε πολλά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν το ζητας....πας με το εντυπο ΦΕΜ που μπορεις νβρεις και απο τα Downloads εδω στο φορουμ.....εχεις γραψει πανω σε ποια ΑΠΥ αναλογει.....

 

σου κοβει διπλοτυπο εισπραξης, πας ταμειο πληρωνεις και αυτο ειναι....

Link to comment
Share on other sites

πας με 3 έντυπα

1 κρατά η ΔΟΗ

1 για πολεοδομία

1 για το αχρείο σου

 

το διπλότυπο το βγάζεις και αυτό φωτοτυπία για το αρχείο σου

 

όταν κάνεις τη φορολογική σου δήλωση βγάζεις φωτοτυπίες και τις καθαέτεις με τη δήλωσή σου

Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι δυο συνιδιοκτήτες τι κάνουμε με το ΦΕΜ; Στο αναλυτικό δελτίο απο πίσω οως γράφουμε 2 ονόματα αφού υπάρχει μόνο μία θέση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.