Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

δεν μου έχει τυχει απλά έχω ακούσει πως το έκανε συνάδελφος

 

κατά τη γνώμη μου θα έπαιρνα ένα νέο έντυπο θα συμπληρωνα τα στοιχεία

και στο πάνω μέρος θα έγραφα μόνο το χαρτόσημο

και καλά ξεμπερδέματα στην τράπεζα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αναρωτιεμαι τι αμοιβη πηρε για καθε αιτηση συναδελφος πουχε 68 αιτησεις απο πατερα -κορη και ηταν για γνησιο υπογραφης μπροστα μου !!!

 

τελικα με αυτα και αυτα μου φαινεται ασχολουμαστε ολοι !!

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται με την αμοιβη μηχανικου στην περιπτωση που θελω να τακτοποιησω τους ημιυπαιθριους της δικης μου κατοικιας, η των γονιων μου π.χ.

Θα ακολουθηθει η ιδια διαδικασια? Καταβολη Φ.Π.Α, κρατησεις κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται με την αμοιβη μηχανικου στην περιπτωση που θελω να τακτοποιησω τους ημιυπαιθριους της δικης μου κατοικιας, η των γονιων μου π.χ.

Θα ακολουθηθει η ιδια διαδικασια? Καταβολη Φ.Π.Α, κρατησεις κλπ?

 

καλησπερα! επειδή και εγώ το ψάχνω λίγο με αυτήν την περίπτωση το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να καλέσεις στη νομική υπηρεσία του τεε 2103291266. Πας εκεί, συμπληρώνεις μια αίτηση, πας τους τίτλους ιδιοκτησίας, την αμοιβή που σου βγάζει το προγραμματάκι του τεε, συμπληρώνεις κάτι υπεύθυνες δηλώσεις και χρειάζεσαι και μια βεβαίωση από την ΔΟΥ σου ότι κάνεις δωρεά την αμοιβή σου στους γονείς σου. στην ουσία δεν κόβεις ΑΠΥ και επομένως δεν πληρώνεις ΦΕΜ.σου τονίζω ότι πολύ πιθανόν όταν θα πας να ζητήσεις την βεβαίωση στην ΔΟΥ, να μην γνωρίζουν την συγκεκριμλενη περίπτωση και να σου πουν ότι δεν σε συμφέρει ή ότι θα φορολογηθείς με συντελεστή 20% (όπως είπαν σε μένα),το οποίο είναι άκυρο!όταν κάνεις την παραπάνω διαδικασία το τεε σου δίνει ένα πιστοποιητικό. στην περίπτωση της δικής σου ιδιοκτησίας μάλλον κόβεις κανονικά ΑΠΥ στον εαυτό σου για πληροφορίες σχετικά κάλεσε στο 2103291281. Για οτιδήποτε νεότερο μάθεις θα ήθελα να με ενημερώσεις γιατί με ενδιαφέρει. ελπίζω να βοήθησα λίγο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω sada!

Ειμαι Θεσσαλονικη, οποτε θα παω μια βολτα απο το δικο μας ΤΕΕ και οταν μαθω θα ποσταρω σχετικα... Παντως το να κοψω ΑΠΥ στον εαυτο μου (και να πληρωσω ΦΠΑ) μου ακουγεται ψιλοτραγικο. Anyway, θα το δω απο βδομαδα και θα ενημερωσω!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω sada!

Ειμαι Θεσσαλονικη, οποτε θα παω μια βολτα απο το δικο μας ΤΕΕ και οταν μαθω θα ποσταρω σχετικα... Παντως το να κοψω ΑΠΥ στον εαυτο μου (και να πληρωσω ΦΠΑ) μου ακουγεται ψιλοτραγικο. Anyway, θα το δω απο βδομαδα και θα ενημερωσω!

 

οπως το λες!!! σου έγραψα "μάλλον" γιατί αυτό μου το είπαν στην εφορία.....και μένα περίεργο μου φαίνεται....θα δείξει...καλά ξεμπερδέματα! :D

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να γίνεται όπως όταν είσαι μηχανικός και βγάζεις άδεια για εσένα. Πληρώνεις μόνο τις εισφορές και δεν πληρώνεις τον εαυτό σου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η Νομική Υπηρεσία του ΤΕΕ με παρέπεμψε στο Τμήμα Επαγγ. Υποθέσεων - Φορολογικά να ρωτήσω εάν χρειάζεται ΑΠΥ, ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ αφού πάρω την εξαίρεση από την Νομική Υπηρεσία. Τους παίρνω 2 ημέρες τηλ. και δεν απαντάει κανείς. Καλά, τόσο δύσκολο είναι να ξέρουν σε ένα Τμήμα όλη τη διαδικασία?? Εάν μάθω θα ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.