Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

θελω να ρωτησω κατι σχετικα με το φεμ και το εντυπο τσμεδε...εγω εκανα ατυπη δωρεα στον πατερα μου την αμοιβη μου δηλ τα 286,01 ευρω....πρεπει να πληρωσω φεμ και εντυπο τσμεδε??.....ακομα τακτοποίησα και εναν ημιυπαιθριο που εχω στο ονομα μου ως μηχανικος..πρεπει να πληρωσω φεμ και τσμεδε ? ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν κάνουμε την φορολογική μας δήλωση, υποβάλλουμε φ/α των δηλώσεων ΦΕΜ χωρίς τίποτα άλλο (διπλότυπο ας πούμε).

Το διπλότυπο είναι η απόδειξη ότι όντως πληρώθηκε ΦΕΜ και αυτό υποβάλλουμε στην πολεοδομία. ΟΧΙ την δήλωση ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

............ ΟΧΙ την δήλωση ΦΕΜ.

 

Συμφωνώ μαζί σου και επαυξάνω.

 

Τι κάνεις όμως όταν σου το ζητάνε στις διάφορες Πολεοδομίες, είτε για έκδοση οικοδ. άδειας (Αγ. Παρασκευής), είτε για Η/Χ (Αμαρουσίου) ;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, συγνώμη που θέτω το ερώτημα εδώ αλλά δεν ξέρω που να το αναρτήσω. θα ήθελα αν κάποιος από Θεσσαλονίκη έχει τα έντυπα για τη ρύθμιση των ημιυπαιθρίων από την πολεοδομία ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ. ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, συγνώμη που θέτω το ερώτημα εδώ αλλά δεν ξέρω που να το αναρτήσω. θα ήθελα αν κάποιος από Θεσσαλονίκη έχει τα έντυπα για τη ρύθμιση των ημιυπαιθρίων από την πολεοδομία ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ. ?

 

Για την Δυτική Θεσσαλονίκη νομίζω πηγαίνεις στην πολεοδομία Ευόσμου. Τα έντυπα μπορείς να τα βρεις στην ιστοσελίδα της νομαρχίας http://www.nath.gr/default.aspx?lang=el-GR&loc=1&page=24. Στην πολεοδομία την αίτηση και την υπεύθυνη δήλωση εις διπλούν να την πας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου και επαυξάνω.

 

Τι κάνεις όμως όταν σου το ζητάνε στις διάφορες Πολεοδομίες, είτε για έκδοση οικοδ. άδειας (Αγ. Παρασκευής), είτε για Η/Χ (Αμαρουσίου) ;

Σηκώνω τα χέρια ψηλά μπροστά στο θηρίο, μέχρι να βρω την αντίστοιχη νομοθεσία και να τους την τρίψω στην μούρη.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς να μου πει, ποιο είναι το ποσό της αμοιβής του μηχανικού για τακτοποίηση ημιυπαίθριου χώρου με το Ν.3843/2010, και πόσο οι φόροι? Ποια η διαδικασία για να αποδείξουμε στην Πολεοδομία το ποσό της αμοιβής? Με κατάθεση στην Εθνική τράπεζα-φεμ-τσμεδε?

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ sidvicious10, ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μιλώντας με την πολεοδομία ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ μου είπαν ότι έχουν δικά τους έντυπα και όχι αυτά της δυτικής

 

σημ.: η άδεια της κατοικίας που είναι προς ρύθμιση έχει εκδοθεί από την πολεοδομία ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.