Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιώτης - Τοπογραφικό για πώληση κληροτεμαχίου - Βεβαίωση Δασαρχείου


akard

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, όμως θα ήθελα πληροφοριακά, να ξέρω τί 'ειδικό' έχει το τοπογραφικό για το δασαρχείο.. π.χ μια αυστηρά συγκεκριμένη κλίμακα 1:χχχχ, συγκεκριμένες συντεταγμένες (ΕΣΓΑ ή άλλο), κλπ.

 

Γιατί δε ρωτάς στο Δασαρχείο της περιοχής σου για τις προδιαγραφές;

Και σου το λεω διότι, αναλόγως με την περιοχή, ίδιες υπηρεσίες μπορεί να διαφέρουν σε λεπτομέρειες

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση θα έλεγα (με βάση τα τοπικά δεδομένα):

- Συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ (πινακάκι κι όχι γραμμένα επί των σημείων διάσπαρτα)

- Απόσπασμα χάρτη ΓΥΣ 1:5000 (να αναφέρεται ποια πινακίδα είναι για να το βρίσκουν) Τοπογραφικά με εικόνα από GoogleMaps δεν γίνονται δεκτά (ενώ στην πολεοδομία τα δέχονται, ανάλογα και τον υπάλληλο στον οποίο έχει χρεωθεί ο φάκελος)

Link to comment
Share on other sites

με εικόνα από GoogleMaps δεν γίνονται δεκτά (ενώ στην πολεοδομία τα δέχονται, ανάλογα και τον υπάλληλο στον οποίο έχει χρεωθεί ο φάκελος)

 

Απαραδεχτο!!!!!! Τι ειναι το GoogleMaps, εγω δεν το ξερω....

 

Εμενα υπαλληλος μετραγε απο το google για να δει αν ειμαι στην περιμετρικη (ενω φαινοταν κανονικα αποστασεις στο 1:5000)...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στο φόρουμ υπάρχει free προγραμματάκι με τις αμοιβές για σύνταξη τοπογραφικού αν και δεν είσαι μηχανικός με λίγη καλή θέληση μπορείς με βάση τα στοιχεία που διαθέτεις (εξάρτηση σε ΕΓΣΑ , κλίμακα ,εμβαδόν ,βλάστηση , κλίσεις εδάφους και ορατότητα δηλαδή πόσες φορές πρέπει να στήσει το σταθμό του ο μηχανικός (πολυγωνομετρικές στάσεις) για να το αποτυπώσει και λαμβανομένου ότι η ελάχιστη αμοιβή είναι 5000Χλ = 1102.05 Ε + ΦΠΑ 21%) να κάνεις ένα προυπολογισμό ώστε να εκτιμήσεις την προσφορά του συναδέλφου Η γνώμη μου είναι να το ακολουθήσεις χωρίς έκπτωση προς το συνάδελφο για ασφαλή και αξιόπιστη εργασία δεν θα το μετανιώσεις τόσο εσύ όσο και ο αγοραστής (λάθη στο τοπογραφικό διάγραμμα μπορεί να οδηγήσουν σε μεγαλύτερου κόστους ζημιές)

Link to comment
Share on other sites

(λάθη στο τοπογραφικό διάγραμμα μπορεί να οδηγήσουν σε μεγαλύτερου κόστους ζημιές)

 

Αψογος!Κριτηριο δεν είναι μόνο τα χρήματα.

 

Αλλιώς τώρα θα ήμασταν έτοιμοι για τους ολυμπιακούς στην Κίνα (από γλώσσα ως και ενδυμασία....)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.