Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Aλλαγή χρήσης υπογείου για ανάκτηση τμ κύριας χρήσης


bayu

Recommended Posts

Ο πατερας μου πριν απο χρονια αλλαξε την χρηση των 65 τμ του υπογειου 2οροφης κατοικιας,αφου συμβουλευτηκε τον πολ.μηχ.που ειχε αναλαβει την ανεγερση του κτηριου,και το εκανε εργαστηριο οδοντοτεχνικης. Οταν εψαξα να δω ποσο μπορω να χτησω,με μισολογα του πολ.μηχ.ανακαλυψα οτι μου εχουν απομεινει 35τμ κυριας χρησης στον αερα που μου ανηκει. Οπατερας μου εχει κανει παυση και ειναι συνταξιουχος πια.Μπορω να ανακτησω τα χαμενα 65 τμ αλλαζοντας την χρηση? Στην πολεοδομια σε ποιο τμημα να αποτανθω?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί θέλεις να ρωτήσεις στην Πολεοδομία?

Η μόνη απάντηση που πρέπει να πάρεις από την Πολεοδομία είναι "Απευθυνθείτε σε έναν μηχανικό ελεύθερο επαγγελματία"

Οποιαδήποτε άλλη απάντηση θα κρύβει πονηρά πράγματα.....

Link to comment
Share on other sites

O μηχανικος με εστειλε στην πολεοδομια να ψαχνω αδειες και στατικα.Ο ιδιος δεν μου εδωσε κανενα στοιχειο λεγοντας μου οτι δεν τηρει αρχειο και αρνουμενος να ασχοληθει αφου προκειται για 35τμ... Αυτη ηταν και η δευτερη επαφη μου με μηχανικο αφου ο πρωτος με τον οποιο μιλησα μου ειπε να αποτανθω στον αρχικο γιατι αυτος ειχε τις μελετες και τα στοιχεια.Ωφειλω δηλαδη να βρω 3ο μηχανικο? φανταζομουν οτι ειναι απλα θεμα νομοθεσιας,γιατι ειναι πονηρο αυτο?Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Ωφειλω δηλαδη να βρω 3ο μηχανικο?

 

Ναι. Και 4ο και 5ο αν χρειαστεί*. Γιατί πολύ απλά δε μπορείς να διαχειριστείς το θέμα μόνος σου. Η συμβολή μηχανικού είναι απαραίτητη.

 

*Για να μην ασχολούνται και μάλιστα αυτή τη δύσκολη περίοδο, κάτι συμβαίνει που δε γνωρίζεις-παραλείπεις να μας πεις.

Link to comment
Share on other sites

1)Ειναι απαραιτητος ο μηχανικος..

2)Αν κανετε αλλαγη χρησης του υπογειου ειναι 35 + 65 = 100τμ. Εκτος αν σου ειπε οτι τα 65 δεν αλλαζουν για τον α ή β λογο.. Αν πχ εχεις παρεκλεινει των σχεδιων της αδειας..

3)Κανονικα (πολυ τυπικα και σπανιο δυστυχως) εσεις σαν ιδιοκτητες πρεπει να εχετε αντιγραφο του φακελου της αδειας.. Αρχιτεκτονικα, στατικα, υδραυλικα, τα παντα ολα.. Ο μηχανικος οντως δεν εχει επικειρωμενα αντιγραφα των σχεδιων τα οποια ειναι και απαραιτητα.. Οποτε αν δεν τα εχεις εσυ, τοτε πας πολεοδομια και ζητας το φακελο.. Τον παιρνεις, τον βγαζεις φωτοτυπια (η επομενη παρατηρηση δεν ειναι για σενα - για να δουν μερικοι μερικοι ποσο κοστιζουν οι φωτοτυπιες σχεδιων) και εχεις κανει το πρωτο βημα..

 

Εχωντας λοιπον αυτα τα στοιχεια στα χερια σου, τοτε πας σε οποιον μηχανικο συμφωνησετε και προχωρας..

 

***Ειναι οντως περιεργο να μην βρισκεις-βρεις μηχανικο αυτους τους δυσκολους καιρους. Αν το ακινητο δεν εχει αλλα προβληματα τοτε δεν καταλαβαινω το λογο καποιος να μην ασχοληθει.. Μηπως υπαρχει καποιο προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

bayu, για να μην γίνει καμμία παρεξήγηση, το πονηρό δεν πήγαινε σε εσένα αλλά σε αυτόν που θα απαντούσε διαφορετικά ή που θα σας έλεγε κάτι άλλο από το "Ναι σε γενικές γραμμές, αλλά απευθυνθείτε σε έναν μηχανικό ελεύθερο επαγγελματία".

Αλλά και εμείς από εδώ να σου πούμε ναι, πάλι θα πρέπει να πας σε έναν μηχανικό για να συζητήσετε μαζί το πως θα γίνει, πόσο θα κοστίσει και γενικά να πληροφορηθείς και να τον πληροφορήσεις για το αντικείμενο του έργου.

Βασικά, όπως πολύ σωστά είπε ο pk10gr, από την στιγμή που δεν έχετε στοιχεία της οικοδομής, δηλαδή σχέδια, θα πρέπει να τα προμηθευτείτε από την Πολεοδομία, κάνοντας μια αίτηση.

Μετά θα πρέπει να πάτε σε έναν μηχανικό για τα περαιτέρω...

Αυτός δεν θα είναι ο μηχανικός της αδείας, αφού δεν θέλει να ασχοληθεί λόγω μικρού αντικειμένου, αλλά κάποιος άλλος που θα έχει την διάθεση.

Και είμαι σίγουρος πως ο επόμενος μηχανικός που θα πάτε, έχοντας τα στοιχεία της οικοδομής, θα σας βοηθήσει.

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Mήπως είναι πολύ παλιό το υπάρχον και δεν θέλουν να μπλέξουν με προσθήκη καθ'ύψος ενισχύσεις υπάρχοντος και τα σχετικά ?

Link to comment
Share on other sites

1)Ειναι απαραιτητος ο μηχανικος..

2)Αν κανετε αλλαγη χρησης του υπογειου ειναι 35 + 65 = 100τμ. Εκτος αν σου ειπε οτι τα 65 δεν αλλαζουν για τον α ή β λογο.. Αν πχ εχεις παρεκλεινει των σχεδιων της αδειας..

3)Κανονικα (πολυ τυπικα και σπανιο δυστυχως) εσεις σαν ιδιοκτητες πρεπει να εχετε αντιγραφο του φακελου της αδειας.. Αρχιτεκτονικα, στατικα, υδραυλικα, τα παντα ολα.. Ο μηχανικος οντως δεν εχει επικειρωμενα αντιγραφα των σχεδιων τα οποια ειναι και απαραιτητα.. Οποτε αν δεν τα εχεις εσυ, τοτε πας πολεοδομια και ζητας το φακελο.. Τον παιρνεις, τον βγαζεις φωτοτυπια (η επομενη παρατηρηση δεν ειναι για σενα - για να δουν μερικοι μερικοι ποσο κοστιζουν οι φωτοτυπιες σχεδιων) και εχεις κανει το πρωτο βημα..

 

Εχωντας λοιπον αυτα τα στοιχεια στα χερια σου, τοτε πας σε οποιον μηχανικο συμφωνησετε και προχωρας..

 

***Ειναι οντως περιεργο να μην βρισκεις-βρεις μηχανικο αυτους τους δυσκολους καιρους. Αν το ακινητο δεν εχει αλλα προβληματα τοτε δεν καταλαβαινω το λογο καποιος να μην ασχοληθει.. Μηπως υπαρχει καποιο προβλημα???

 

Kαλημερα και ευχαριστω.Προβλημα που να γνωριζω οχι,αλλα με βαλατε σε υποψιες...Καταλαβα παντως οτι το τρεξιμο μολις αρχισε... σας ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.