Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποκλεισμένη η πρόσβαση στον ακάλυπτο


rigasnik

Recommended Posts

Η πολυκατοικια που διαμενω και προσφατα ανελαβα διαχειριστης έχει το εξης προβλημα.

Για να πάει κάποιος στον ακαλυπτο χωρο θα πρεπει ή να περασει μεσα απο το καταστημα που υπαρχει στο ισογειο ζητωντας την αδεια του καταστηματαρχη ή να περασει στο υπογειο γκαραζ μεσα απο μια μικρη πορτα που υπαρχει διπλα στο λεβητοστασιο και για την οποια διαθετει κλειδια και απο κει ανεβαινοντας απο μια σιδερενια σκαλα να παει στον ακαλυπτο.

ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ ΑΥΤΟ?

Σημειωνεται οτι μονο μια απο τις συνολικα 8 θεσεις παρκινγκ στο υπογειο γκαραζ εχει πωληθει σε εναν απο τους ιδιοκτητες ενω οι υπολοιπες ειναι απουλητες .

Η πολυκατοικια αποπερατωθηκε το 1995(άδεια οικοδομης το 1993) και απο τοτε οι 7 αυτες θεσεις μενουν απουλητες.

ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΡΩΤΗΜΑ?

Και κατι τελευταιο: Μπορει ο σωλήνας της αποχετευσης να διερχεται απο το υπογειο γκαραζ και οταν για παραδειγμα βουλωνει ο διαχειριστης και ο υδραυλικος να μπαινουν στον ιδιοκτητο χωρο του υπογειου παρκινγκ για να κανουν την αποφραξη?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει πρόσβαση από τον ισόγειο χώρο προς τον ακάλυπτο μπορεί η πρόσβαση αυτή να γίνει και μέσα από το υπόγειο.

Βρες τις κατόψεις υπογείου και ισογείου και κοίταξε που ορίζεται αυτή η πρόσβαση.

Όσο για την αποχέτευση αφού αυτή κατεβαίνει εσωτερικά μήπως κατεβαίνει και εσωτερικά από όλα τα διαμερίσματα; και άρα...

Το καλλίτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις τα σχέδια (και τα υδραυλικά) και να αναζητήσεις έναν μηχανικό στη "γειτονιά" που θα σου λύσει όλες τις απορίες.

Link to comment
Share on other sites

η πρόσβαση και προσπελασιμότητα προς και από τους κοινόχρηστους χώρους είναι δεδομένη βάσει κείμενης πολεοδομικής νομοθεσίας αλλά και ΑΚ.

 

η χρήση αυτών των χώρων ποικίλλει.

Link to comment
Share on other sites

Μερικες ερωτησεις σε αυτα που μου ειπες λαμβανοντας υποψη οτι δεν ειμαι μηχανικος:

1)Αφου απο τον ισογειο χωρο δεν υπαρχει προσβαση οπως σου ειπα , αλλα μονο μεσω του υπογειου παρκινγκ σημαινει αυτο οτι το υπογειο παρκινγκ ειναι κοινοχρηστος χωρος και οχι ιδιωτικος?Αν ναι ,δικαιουμαι να εχω κλειδια για την γκαραζοπορτα ?

2)Τις κατόψεις υπογείου και ισογείου καθως και τα σχεδια με τα υδραυλικα που μπορω να τα βρω δεδομενου οτι ο κατασκευστης πεθανε το 2006 και το γραφει του εκλεισε? Μηπως απο την πολεοδομια?Δεδομενου οτι ουτε μηχανικος ειμαι ουτε δικηγορος αλλα ενας απλος ιδωτης θα μου τα δωσουν?

 

η πρόσβαση και προσπελασιμότητα προς και από τους κοινόχρηστους χώρους είναι δεδομένη βάσει κείμενης πολεοδομικής νομοθεσίας αλλά και ΑΚ.

 

η χρήση αυτών των χώρων ποικίλλει.

 

Εννοεις οτι το υπογειο παρκινγκ μεσω του οποιου εχω προσβαση στον ακαλυπτο ειναι κοινοχρηστος χωρος αλλα η χρηση του παρκινγκ έιναι μονο για αυτους που εχουν συμβολαιο και την πληρωσαν?

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μας τι θέλετε να κάνετε ακριβώς. Το ότι η πρόσβαση είναι από το υπόγειο μπορεί να σημαίνει ότι ένας διάδρομος του υπογείου μέχρι την σκάλα αυτή είναι κοινόχρηστος αλλά όχι όλο το υπόγειο.

 

Για την αποχέτευση ποιο είναι το πρόβλημα εάν περνάει από το υπόγειο? Ένα τμήμα του υπογείου προφανώς είναι κοινόχρηστο.

 

Γενικά θα έλεγα ότι δικαιούστε πρόσβαση στο υπόγειο εφόσον μόνο από εκεί μπορείτε να φτάσετε στον ακάλυπτο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει πρόσβαση από τον ισόγειο χώρο προς τον ακάλυπτο μπορεί η πρόσβαση αυτή να γίνει και μέσα από το υπόγειο.

Βρες τις κατόψεις υπογείου και ισογείου και κοίταξε που ορίζεται αυτή η πρόσβαση.

Όσο για την αποχέτευση αφού αυτή κατεβαίνει εσωτερικά μήπως κατεβαίνει και εσωτερικά από όλα τα διαμερίσματα; και άρα...

Το καλλίτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις τα σχέδια (και τα υδραυλικά) και να αναζητήσεις έναν μηχανικό στη "γειτονιά" που θα σου λύσει όλες τις απορίες.

 

Μερικες ερωτησεις σε αυτα που μου ειπες λαμβανοντας υποψη οτι δεν ειμαι μηχανικος:

1)Αφου απο τον ισογειο χωρο δεν υπαρχει προσβαση οπως σου ειπα , αλλα μονο μεσω του υπογειου παρκινγκ σημαινει αυτο οτι το υπογειο παρκινγκ ειναι κοινοχρηστος χωρος και οχι ιδιωτικος?Αν ναι ,δικαιουμαι να εχω κλειδια για την γκαραζοπορτα ?

2)Τις κατόψεις υπογείου και ισογείου καθως και τα σχεδια με τα υδραυλικα που μπορω να τα βρω δεδομενου οτι ο κατασκευστης πεθανε το 2006 και το γραφειο του εκλεισε? Μηπως απο την πολεοδομια?Δεδομενου οτι ουτε μηχανικος ειμαι ουτε δικηγορος αλλα ενας απλος ιδωτης θα μου τα δωσουν?

 

Πείτε μας τι θέλετε να κάνετε ακριβώς. Το ότι η πρόσβαση είναι από το υπόγειο μπορεί να σημαίνει ότι ένας διάδρομος του υπογείου μέχρι την σκάλα αυτή είναι κοινόχρηστος αλλά όχι όλο το υπόγειο.

 

Για την αποχέτευση ποιο είναι το πρόβλημα εάν περνάει από το υπόγειο? Ένα τμήμα του υπογείου προφανώς είναι κοινόχρηστο.

 

Γενικά θα έλεγα ότι δικαιούστε πρόσβαση στο υπόγειο εφόσον μόνο από εκεί μπορείτε να φτάσετε στον ακάλυπτο.

 

Αφου ενα μερος λοιπον του υπογειου κατα τη γνωμη σας ειναι κοινοχρηστο και οχι ολο τοτε δεν θα επρεπε ο μηχανικος στον πινακα αναλογιων να ορισει ποσοστο συνιδιοκτησιας για τους ιδιοκτητες του μερους του υπογειου που αντιστοιχει στις 8 ιδιωτικες θεσεις παρκινγκ (1 μονο εχει πουληθει κατα δηλωση του) καθως και ποσοστο στις δαπανες κοινοχρηστων?Επισης δε θα επρεπε να υπαρχει ηλεκτροδοτηση απο τη ΔΕΗ και οχι αυτος ο ενας που κανει χρηση του παρκινγκ να παιρνει με μπαλαντεζα ρευμα απο το κοινοχρηστο ρολοι της ΔΕΗ?

Σημειωση :οταν μιλατε για διαδρομο φανταζομαι εννοειτε νοητο διαδρομο αφου το υπογειο παρκινγκ ειναι ενας ενιαιος χωρος που καταλαμβανει εμβαδο ακριβως οσο και το εμβαδον του οικοπεδου

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε.. Η προσβαση στον ακαλυπτο πρεπει να ειναι για ολους.. Απο κει και περα χωρις εικονα της διαμορφωσης του χωρου, οπως αυτοι φαινονται στην αδεια και οπως εχουν κατασκευαστει, αλλα με γενικες και αποσπασματικες περιγραφες δεν μπορει να βγει συμπερασμα που να ειναι ορθο.. Αν δεν εχεις σχεδια αδειας, τοτε πηγαινε στην πολεοδομια.. Πρεπει να γνωριζεις ονομα στο οποιο βγηκε η αδεια και χρονολογια εκδοσης.. Δεν παιζει ρολο που δεν εισαι μηχανικος ή δικηγορος.. Το πολυ να σου ζητησουν αποδεικτικο οτι κατοικεις στην πολυκατοικια (και αρα εχεις λογο να παρεις τα σχεδια).. Μολις παρεις αυτα τα χαρτια, δες τι ακριβως δειχνουν.. Αν δεν καταλαβαινεις κατι ή αν κατι δεν συμφωνει και θες να το εξετασεις παραπερα επισκεψου ενα μηχανικο..

Link to comment
Share on other sites

... με κάλυψαν οι συνάδελφοι αλλά στον πίνακα αναλογιών κοινόχρηστος χώρος στο υπόγειο που να αντιστοιχεί σε όλα τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας δεν υπάρχει;

Αν όχι πέσαμε στα "δυσκόλως εννοούμενα που αγνοούνται" οπότε ταυτότητα, συμβόλαιο, πολεοδομία φωτοαντίγραφα και μηχανικό για τα περαιτέρω...

Link to comment
Share on other sites

... με κάλυψαν οι συνάδελφοι αλλά στον πίνακα αναλογιών κοινόχρηστος χώρος στο υπόγειο που να αντιστοιχεί σε όλα τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας δεν υπάρχει;

Αν όχι πέσαμε στα "δυσκόλως εννοούμενα που αγνοούνται" οπότε ταυτότητα, συμβόλαιο, πολεοδομία φωτοαντίγραφα και μηχανικό για τα περαιτέρω...

 

Ορ.=Οροφος, Χ.Χ.=Χωρος Χρησης, Χρ.=Χρηση, Εμβ.=Εμβαδον, Ποσ.συν.=Ποσοστο συνιδιοκτησιας, Π.δ.κ.=Ποσοστο δαπανων κοινοχρηστων, Ο.=Ογκος , Ο.Κ. =Ογκος απο κοινοχρηστα

 

Ορ.-----------Χ.Χ.-------Χρ.---------Εμβ.------Ποσ.συν.-------Π.δ.κ.--------Ο.---------Ο.Κ.

Υπογειο-------Σ1------garage-------15,00---------4--------------0--------45,00---------6,76

Υπογειο-------Σ2------garage------163,20--------30------------- 0-------489,60--------73,53

Ισογειο--------Ι1-----καταστημα----128,80-------239-------------0-------586,04--------88,02

1ος-----------Α1------κατοικια------83,00--------101-----------139------249,00--------37,40

1ος-----------Α2------κατοικια------73,00---------89-----------122------219,00--------32,89

2ος-----------Β1------κατοικια------57,00---------70------------96------171,00--------25,68

2ος-----------Β2------κατοικια------77,00---------94-----------130------231,00--------34,70

3ος-----------Γ1------κατοικια------81,00---------99-----------136------243,00--------36,50

3ος-----------Γ2------κατοικια------74,00---------90-----------124------222,00--------33,34

4ος-----------Δ1------κατοικια------78,00---------95-----------131-----234,00--------35,15

4ος-----------Δ2------κατοικια------73,00---------89-----------122-----219,00--------32,89

----------------------------------ΣΥΝΟΛΟ------1000----------1000----2908,64-------436,86

 

Αυτος είναι ο πίνακας αναλογιών(έχω παραλείψει τις άλλες στήλες )

Σημειώνω ότι ο χώρος του υπογειου παρκινγκ ειναι ενιαιος και δεν χωριζεται με κανενα τροπο σε δυο μερη οπως φαινεται στον πινακα.Μαλλον αυτος ο χωρισμος πρεπει να ειναι νοερος.

Γιατι δεν προβλεπονται ποσοστα συνιδιοκτησιας και ποσοστα δαπανων κοινοχρηστων για τις 8 θεσεις παρκινγκ και γιατι ακομα δεν αναφερονται αυτες οι 8 θεσεις παρκινγκ?

Μηπως τα δυσκολως εννοουμενα γινονται τωρα ευκολως?

Ή γινονται ακομα πιο δυσκολως?

Λαβε υποψη στην απαντηση σου οτι δεν ειμαι μηχανικος....

Link to comment
Share on other sites

Από τον πίνακα βγαίνει το συμπέρασμα πως στο υπόγειο υπάρχουν δύο parking, το ένα 15.00 μ² και το άλλο 163,20. Μάλλον αυτό προορίζεται για 7 αυτοκίνητα. Θες οπωσδήποτε την κάτοψη που επισυνάπτεται μαζί με τον πίνακα στην σύσταση της οικοδομής.

(εκτώς από τα θεωρημένα της πολεοδομίας)

Ένα υπόγειο πάρκιν, εκτός από τις θέσεις όπου παρκάρουν τα αυτοκίνητα, αποτελείται και από τον χώρο ελιγμών ο οποίος είναι κοινόχρηστος!

 

Μήπως υπήρχε σκοπός το κατάστημα ισογείου να βγάλει άδεια για τραπεζοκαθίσματα και χρειαζόταν εξασφάλιση αντίστοιχων θέσεων πάρκιν; Δηλαδή ο ιδιοκτήτης του Ι1 είναι και ιδιοκτήτης του Σ2;

 

 

Από τον πίνακα λείπει η στήλη αναλογίας όγκου κοινοχρήστων.

Οι υπόγειες θέσεις στάθμευσεις πολλές φορές δεν συμετέχουν σε κοινόχρηστα και λοιπές δαπάνες. Ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του οικοπέδου έχουν πάντα αφού πρόκειται για κλειστές θέσεις.

 

Κάτι μου λέει πως στην άδεια έδειξε θέσεις όσες και τα διαμερίσματα (προκειμένου να μην έχει πρόβλημα με τον έλεγχο στάθμευσης) και μετά στην σύσταση τα μαγείρεψε...

 

Υ.Γ. Αρκετές από τις απορίες σου (όχι όλες) θα στις λύσει και ο συμβολαιογράφος της σύστασης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.