Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο άνω 20ετίας


tonia A

Recommended Posts

Δεν υπάρχει πρόβλημα για τα τετραγωνικά που είχαν δηλωθεί. Μπορεί να χρειαστεί να γίνει η Γ φάση οριστικής εξαίρεσης από κατεδάφιση (αν σου λένε ότι είχαν δηλωθεί και πληρωθεί τα πρόστιμα τότε συνήθως έχουν περάσει τις φάσεις Α και Β).

Τα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν είναι να μην είχαν δηλωθεί σωστά ή να μην υπάρχουν τα τότε αρχεία.

Επίσης θα υπάρχει πρόβλημα αν μεταγενέστερα γίναν και άλλες αυθαίρετες εργασίες που φαίνονται οπότε θα κινηθείς αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Βοήθεια!!

Αν γίνει καταγγελία το 2010 για αυθαίρετο που έχει δηλωθεί με τον νόμο Τρίτση, έχει πληρωθεί το πρόστιμο και έχει κατατεθεί και συνοδευτική μελέτη μηχανικού?

Πρέπει πάλι να πληρώσει ή να κάνει μια ένσταση?

Από τι θα εξαιρεθεί? Από πρόστιμο ανέγερσης, από πρόστιμο διατήρησης, και από τα δύο και από εδώ και πέρα τι θα γίνει???

 

Δεν βρίσκω την απάντηση!!!!

 

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ Κ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥ.ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΚΤΙΣΜΑ ΣΕ ΠΑΡΑΛΙΑΚΟ ΧΩΡΟ.ΤΟ 1950 ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΩΣ ΚΑΦΕΝΕΙΟ Κ ΑΥΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΙΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ Ο ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ (ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΟΥ)ΣΗΜΕΡΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΩΣ ΨΗΤΟΠΩΛΕΙΟ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ 2004.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΚΟΒΟΥΝ ΤΟ ΡΕΥΜΑ.ΠΕΡΥΣΙ Ο ΝΟΜΑΡΧΗς ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ ΡΕΥΜΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΡΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ.ΤΩΡΑ ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΗΣΗ Κ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ Ο ΥΠΕΘΥΝΟΣ:ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΘΑ ΠΑΩ ΦΥΛΑΚΗ,ΕΙΝΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ.ΑΥΤΑ ΕΙΝΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ.ΟΛΟΣ Ο ΟΙΚΙΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΡΕΥΜΑ,ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ.ΤΟ ΚΤΙΣΜΑ ΤΟ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΡΙΝ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΗΡΘΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΤΑΚ.ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ.ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ Κ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΤΟ ΕΤΑΚ.Κ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟ ΤΟΥ 55.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΟΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΡΕΥΜΑ;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα να έχεις κτίσει παράνομο κτίσμα σε οικόπεδο ιδιοκτησίας σου και άλλο να έχεις κτίσει παράνομο κτίσμα σε οικόπεδο ιδιοκτησίας του δημοσίου.

 

Έτσι οπως τα περιγράφεις συμπεραινω ότι ισχύει το δεύτερο και πολυ σωστα σου λένε ότι δεν μπορούν να σου δωσουν ρεύμα. Η χρησικτισια δεν ισχύει για ιδιοκτησίες του δημοσίου οπότε δεν εχει σημασία πόσο παλια ειναι η ιστορία.

 

Το ΕΤΑΚ παει κατα δηλωσή σου γι αυτό και σου ήρθε.

 

Επιβαλεται να ξεκαθαρισετε πρώτα το ιδιοκτησιακό καθεστώς και μετα μπορείς να προχωρήσεις σε διαδικασία νομιμοποίησης σαν κτίριο προϋφισταμενο του 55

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.