Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

 

στο ισογειο τακτοποιουνται τα ΠΑΝΤΑ

 

Ωραια. Πόσοι και ποιοί κάνουν αίτηση (και πληρώνουν παράβολα και αμοιβές) για την τακτοποίηση στην περίπτωση που δεν πρόκειται για κλείσιμο απλά μιας θέσης στάθμευσης ας πούμε αλλά για καθαρά κοινόχρηστο χώρο και σε ποιόν απονέμεται η χρήση και με ποιόν τρόπο στη συνέχεια, ρώτα τους. Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που θα βρούμε μπροστά μας με τις σοφίτες σε πολυκατοικίες. Γιατί καλό είναι να πετάνε διάφορες "ερμηνείες" οι προφανώς άσχετοι των πολεοδομιών, ερμηνεύοντας νόμους που δημιούργησαν κάποιοι άλλοι άσχετοι, αλλά το ζήτημα θα κολλήσει και νομικά εκτός των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα συναδελφε.....αυτοι ενδιαφερονται πολεοδομικα...

 

μουπανε αν υπαρχει αποκλειστικη χρηση δεν υπαρχει και νομικο θεμα....

 

 

επισης καποιοι πονηροι που βγαζανε αδειες με εσωτερικες τρυπες και εσωτερικες περγκολες δικαιωνονται πια γιατι αυτοι τακτοποιουνται.....

Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω σε αυτή την κουβέντα (#448#) είχα αναρωτηθεί κατά πόσο θα έπρεπε να ρυθμιστεί και το Κ/Σ που τώρα εξυπηρετεί κατοικίες αντί για τους υπόγειους χώρους της άδειας. Διασταύρωσα τις ... απόψεις και από το ΥΠΕΚΑ και από την πολεοδομία και είναι έτσι όπως τα λένε ο Erling και Melissa - το Κ/Σ ΔΕΝ απαιτεί ρύθμιση.

 

Να πληροφορήσω τους συναδέλφους ότι στη πολεοδομία της κεντρικής Θεσσαλονίκης ΔΕΝ δέχονται τα έντυπα (αιτήσεις, εξουσιοδοτήσεις κλπ) όπως αυτά εμφανίζονται στη ιστοσελίδα του ΥΠΕΚΑ! Δέχονται αυτά που υπάρχουν στο http://www.nath.gr , "Εξυπηρέτηση Πολιτών".... τα οποία διαφέρουν σε κάποιες λεπτομέρειες από αυτά του ΥΠΕΚΑ.

 

Επίσης δεν τους πειράζει καθόλου αν τα φωτοαντίγραφα των σχεδίων δεν είναι επικυρωμένα από την πολεοδομία ως γνήσια αντίγραφα - δηλαδή αν ο πελάτης έχει κρατημένη στο σπίτι του τη δική του σειρά σχεδίων της άδειας μπορει να βγάλει από αυτήν κατευθείαν αντίγραφα και να μη τρέχει/τρέχουμε να ζητάμε καινούρια επικυρωμένα.

 

Και άλλη μία απορία που έχω: πώς τελικά δηλώνουμε τις πυλωτές όταν υπάρχουν περισσότεροι του ενός ιδιοκτήτες?

Έχω περίπτωση που ένας πελάτης εκτός από τη κλειστή θέση στάθμευσης ιδιοκτησίας του που μετέτρεψε σε κατοικία επεκτάθηκε και σε τμήμα της πυλωτής η οποία είναι φυσικά κοινόχρηστος χώρος που ανήκει και στον ίδιο αλλά εξίσου και στους υπόλοιπους ιδιοκτήτες. Πως να δηλώσω αύτο το τμήμα?

Από την πολεοδομία μου είπαν ότι θα το δηλώσει .... κανονικά σαν να ήταν δικό του αρκεί το κομμάτι που έκλεισε να μην εμποδίζει τη λειτουργία της πυλωτής! Και ποια νοείται λειτουργία της πυλωτής ρώτησα να μάθω για να πάρω την απάντηση "να μπορούν οι υπόλοιποι ένοικοι να χρησιμοποιήσουν την είσοδο της πολυκατοικίας"!!! Νομικά τους λέω αυτό δε στέκει, πώς να δηλώσει ο ιδιοκτήτης ότι κατέχει κάτι κοινόχρηστο? Η απάντηση τους ήταν ότι "δεν μας απασχολεί το νομικό μέρος και ούτε ζητάμε να δούμε συμβόλαια".

Πως σας φαίνεται σαν συλλογισμός?

Για το ίδιο θέμα από το ΥΠΕΚΑ η απάντηση ήταν τελείως διαφορετική: θα πρέπει όλοι οι συνιδιοκτήτες να εξουσιοδοτήσουν τον πρώτο για να το δηλώσει, δηλαδή σαν να ήταν μία χωριστή ιδιοκτησία που τη δηλώνουν όλοι μαζί. Στην ερώτηση μου αν αυτό σημαίνει χωριστό φάκελο (και τεχνική έκθεση και αμοιβή μηχανικού) μου έκλεισε το τηλέφωνο.... Εγώ πάντως νομίζω πως ναι.

Αν σας έτυχε παρόμοια περίπτωση παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας!

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα συναδελφε.....αυτοι ενδιαφερονται πολεοδομικα...

 

 

Αυτοί μπορεί να ενδιαφέρονται "πολεοδομικά", ο κόσμος όμως (και με το δίκιο του), ενδιαφέρεται συνολικά. Γιατί να πάει να δώσει τόσα λεφτά κανείς, και στη συνέχεια,να μη μπορεί να μεταβιβάσει, να μη μπορεί να εκμισθώσει, να μη μπορεί να πάρει ρεύμα ή να αλλάξει όνομα στο ρολόϊ τέλος πάντων, δεν υπάρχει περίπτωση. Αν δε μπορούν να απαντήσουν οι Πολεοδομίες, υποχρεούται να απαντήσει άμεσα το ΥΠΕΚΑ που είναι και ο "εμπνευστής", αλλιώς είναι μάλλον αδύνατο να προχωρήσει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε tpanag

 

σε 2 που θα κανω εχουν αποκλειστικη χρηση επομενως ειναι ενταξει και νομικα....

ρευμα ειχανε παρει μονοφασικο επειδη ηταν κλειστη θεση σταθμευσης....

 

συνηθως ειναι οικογενειακες οικοδομες επομενως τουλαχιστον ..

Link to comment
Share on other sites

.στην περίπτωση της σοφίτας και υποθέτω και των ξεμπαζομένων υπογείων δεν χρειάζεται να αναφέρουμε πουθενά στα δικαιολογητικά που θα προσκομίσουμε το ύψος τους.πουθενά δεν αναφέρουμε γενικά ύψη,ούτε κτιρίου ούτε ορόφου.QUOTE]

Συμφωνώ κι εγώ ότι το θέμα γενικώς αποσιωπείται διότι αν το πολυέψαχναν δεν θα μπορούσαν να δηλωθούν η πλειοψηφία των υπογείων και των σοφιτών- και συνεπώς το ταμείο θα έμενε λειψό....

Έχουμε και λέμε: τις φωτογραφίες που θα ... έλεγαν πολλά τις απέσυραν, στην τεχνική έκθεση δεν ζητήται από το μηχανικό να βεβαιώσει αν οι χώροι βρίσκονται στον "εγκεκριμένο όγκο" ή όχι, ο έλεγχος από την πολεοδομία είναι μόνο τυπικός ως προς την πληρότητα κλπ κλπ

Μόνο στην αίτηση του ιδιοκτήτη αναφέρεται ότι ο "εγκεκριμένος όγκος" - και αυτή την υπογράφει ο ιδιοκτήτης...

Θέματα όπως αυτό της υπέρβασης ύψους, των διαμορφώσεων πέραν του +/- 1.50μ κλπ παραπέμπονται στις καλένδες - μαζί με άλλα σοβαρότερα όπως της στατικής επάρκειας και της πυρασφάλειας

 

ΕΡΩΤΗΣΗ-ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ (για τις πολεοδομίες-εκεί χάνεται η μπάλα στα απλά-που να τους βάλουμε και σύνθετα!!!!!!!)

 

Οταν το υπόγειο που θέλεις να δηλώσεις είνα ξεμπαζωμένο και δεν έχει ρευματοδοτηθεί το ακίνητο, υποτίθεται ότι λογικά πρώτα ολοκληρώνεις την τακτοποίηση (αφού δεν έχει ούτε φωτο ούτε αυτοψίες)

και μετά καταθέτεις το φάκελο για τη ρευματοδότηση (που έχει και φωτο έχει και αυτοψίες)...

Τα παλικάρια από την πολεοδομία θα το ρευματοδοτήσουν το ακίνητο άραγε???

Εγώ φαντάζομαι....ότι θα αρχίσουν τα όργανα...."ρευματοδοτούμε ή δε ρευματοδοτούμε?"....."μήπως ξεπεράσαμε το επιτρεπόμενο ύψος?"...."το υπόγειο δεν πρέπει να είναι μπαζωμένο?"....

"δεν δίνουμε ρεύμα, μήπως να μπαζώνατε το υπόγειο?"....."αναφέρεται τίποτα στην ερμηνευτκή εγκύκλιο??"..."μήπως να κάνουμε ερώτημα?"...."μήπως λυθεί το θέμα με τη ΜΕΘ-επόμενη ερμηνευτική εγκύκλιο?".....

.......ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ...Συγγνώμη που γελάω αλλά καταλαβαίνετε γιατί.....

Υ.Γ. Τελικά ο εγκεκριμένος όγκος είναι από το πάτωμα του υπογείου μέχρι τον ουρανό? Γιατί αν ισχύει αυτό όλα τα παραπάνω τα εγραψα τζάμπα!

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα συναδελφε.....αυτοι ενδιαφερονται πολεοδομικα...

μουπανε αν υπαρχει αποκλειστικη χρηση δεν υπαρχει και νομικο θεμα.........

 

Και όπου δεν έχει αν υπάρχει δήλωση από όλους στους συνιδιοκτήτες, δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

επισης καποιοι πονηροι που βγαζανε αδειες με εσωτερικες τρυπες και εσωτερικες περγκολες δικαιωνονται πια γιατι αυτοι τακτοποιουνται.....

 

Αυτό με τις εσωτερικές τρύπες π.χ. αν την έχω στον Α' όροφο, έχω 6-μέτρη πιλωτή σε εκείνο το σημείο, που ερμηνεύεται έτσι?

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρείτε αν έχει ήδη απαντηθεί, προσωπικά έχω καταθέσει την δική μου ερμηνεία, θα ήθελα όμως να ηξερα αν υπάρχει κάποια επίσημη ενημέρωση:

 

τελικά τα ξεμπαζωμένα υπόγεια περιλαμβάνονται στην ρύθμιση ή όχι ?

 

Αν δηλαδή το εγκεκριμένο κέλυφος του κτηρίου (όπως περιγράφεται στην οικοδομική άδεια) έχει ξεμπαζωθεί και τα ύψη των ορόφων συμφωνούν, εντάσσεται στην ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.