Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Τμηματική θεώρηση οικοδομικής άδειας


lampis2009

Recommended Posts

Καλημέρα,

ήθελα να ρωτήσω το εξής :

έχω κατασκευάσει κτίριο που αποτελείται από 4 ανεξάρτητες κατοικίες (διαμερίσματα) , το οικόπεδο στο οποίο κατασκευάστηκε το κτίριο , ρυμοτομείται και υπάρχει υποχρέωση υποβολής πράξης αναλογισμού

Η πράξη αναλογισμού υποβλήθηκε στην Πολεοδομία μαζί με την αίτηση για οικοδομική άδεια.

Η οικοδομική άδεια εξεδώθει , το κτίριο έχει κατασκευαστεί πλήρως , αλλά η πράξη αναλογισμού δεν προχώρησε από την Πολεοδομία λόγω αδυναμίας της υπηρεσίας , (έλλειψη προσωπικού).

Προσπαθώντας να θεωρήσω την οικοδομική άδεια για μόνιμη σύνδεση με το δίκτυο της ΔΕΗ , η πολεοδομία αρνείται διότι υπάρχει η υποχρέωση της πράξης αναλογισμού (άσχετα αν αυτό είναι υποχρέωση πλέον της Πολεοδομίας εφόσον ότι ήταν να γίνει από τον ιδιοκτήτη ΕΓΙΝΕ).

Ρωτώ λοιπόν αν είναι δυνατόν η τμηματική θεώρηση της οικοδομικής άδειας (τουλάχιστον για 2 διαμερίσματα) προκειμένου να μπορέσουν να ενοικιαστούν έως να δώσει ο ΘΕΟΣ και κυρωθεί η πράξη αναλογισμού.

Υπάρχει μήπως σχετική νομοθεσία ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την πράξη αναλογισμού δεν ξέρω αν σε κολλήσει πουθενά.

Ξέρω σίγουρα ότι γίνεται τμηματική θεώρηση, αρκεί να το γράφεις παντού (αίτηση, υπ.δηλώσεις μηχανικών, τεχνική έκθεση). Έτσι θα γραφεί και πάνω στο στέλεχος σου. Το έχω κάνει πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.