Μετάβαση στο περιεχόμενο

Service κινητών και άλλα ανέκδοτα ...


gvarth

Recommended Posts

Αν δεν το γράψω (να μοιραστώ και τον πόνο μου) , θα σκάσω ...

 

 

Πριν από αρκετό καιρό , το κινητό μου έμπαινε και έβγαινε στα service γιατί η sim ήταν ... αγενής και έχανε την επαφή της με την πλακέττα.

Δεν χρεώθηκα αλλά είχα κινητό μία μέρα την εβδομάδα . Τις υπόλοιπες βρισκόταν σε μηχανική υποστήριξη. Αν πήγαινε στην ΝΟΚΙΑ , θα έκανα μήνες να ξαναδώ τη συσκευή μου...

 

Σήμερα πήγα για έλεγχο το κινητό της γυναίκας μου , ΝΟΚΙΑ και πάλι μοντέλλο τριετίας , γιατί ο διακόπτης ON -OFF μας άφησε χρόνους ! Σημειωτέον ότι το κινητό ΔΕΝ το έκλεινε παρά ελάχιστες φορές. Απλά το έβαζε στο αθόρυβο. Ούτε η χρήση του διακόπτη γινόταν άγαρμπα εξ' όσων μπορώ να γνωρίζω.

 

 

Πόρισμα : Αλλαγή πλακέττας - > 190 Euro :confused:

 

 

Ξεφύγαμεεεε .... :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αλλαξει πολλα κινητα τηλεφωνα, πρεπει να ειμαι στο 6ο τωρα μεσα σε 10 χρονια. 2 siemens, 1 sony ericsson, 1 των 20 ευρω για το στρατο, 1 motorola, 1 HTC.

 

Δεν χρειαστηκε να παω καποιο για σερβις. Οταν κολλαγε το joystick του sony μετα απο 2 χρονια χρησης το ανοιξα μονος μου, το καθαρισα λιγο, αλλα δεν βελτιωθηκε η κατασταση. Βαλε φθορα του πλαστικου της οθονης, των κουμπιων, πεσμενη μπαταρια, δεν αξιζει να δωσεις 100 ευρω για να αλλαξεις πλακετα.

Το πετας και παιρνεις αλλο καινουριο. Αυτο πιστευω.

 

Ακουω παντως απο κοσμο,γνωστους για τις εμπειριες τους απο σερβις, ειτε επισημων αντιπροσωπειων, ειτε απο αλυσιδες τυπου Γερμανου και λεω: μακρυα μας.

Σχετικα φτηνο τηλεφωνο, και αλλαγη καθε 1,5-2 χρονια, οταν εχει φθαρει και εχει πεσει η μπαταρια. Αυτης της γνωμης ειμαι γενικα.

 

Και κατι αλλο, η κατακορυφη αυξηση της παραγωγης βλαπτει σοβαρα την ποιοτητα των τηλεφωνων.

Δεν επιτρεπεται να μαθαινω απο πολλα ατομα οτι την πρωτη βδομαδα τους εβγαλε προβλημα το κινητο των 300+ ευρω.... Απαραδεκτο

Link to comment
Share on other sites

δεν το πας σε άλλο service για δεύτερη γνώμη γιατί μπορεί να μην χρειάζεται αλλαγή όλη η πλακέτα αλλά μόνο ο διακόπτης on/off. Έχει κάτω από 10ευρω +εργατικά (αποκόλληση-κόλληση). Ποιο μοντέλο είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι ακριβώς. Μοντέλλο τριετίας. Το πήγα στο Γερμανό και μου ανακοίνωσαν ότι η ζημιά είναι τέτοια στο διακόπτη που θέλει αλλαγή και η πλακέττα !

 

Να στραφώ σε service τρίτων και να αποκλείσω Γερμανό και επίσημη αντιπροσωπεία ;

Link to comment
Share on other sites

αν έχει σπάσει μόνο ο διακόπτης γενικά αλλάζεται, αν έχει σπάσει και το κομμάτι της πλακέτας που είναι κολλημένος θέλει και αλλαγή η πλακέτα που για 190ευρω παίρνεις καινούργιο και καλύτερο ή με πολύ λιγότερα το ίδιο μεταχειρισμένο.

 

με το νέο service της nokia δεν εχω εμπειρίες, το παλιό όμως (alphacopy) ήταν διαβόητο για το service του.

Link to comment
Share on other sites

Στο Γερμανό μου είπαν ότι έχει σπάσει το τμήμα της πλακέττας !

 

Σιγά μην πλήρωνα για να μπεί νέα πλακέττα με διακόπτη στην αρχαιολογία .

 

Το πήγα πριν λίγο και σε άλλον αλλά το είδε φευγαλέα , δεν το άνοιξε , μου είπε ότι ο διακόπτης με την εργασία και το ΦΠΑ θα πάει στα 30-36 Euro αλλά φοβάμαι ότι αν το κρατήσει , σύντομα θα με πάρει να μου πεί και για την πλακέττα που δεν είδε με ... λεπτομέρεια.

 

Για μεταχειρισμένο , ψιλοφοβάμαι. Ίσως να κοιτάξω για καινούριο πάμφθηνο και ελάχιστα σύγχρονο.

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα καινουριο φτηνο να ξενοιασεις!! Με λιγοτερα απο 150 ευρω παιρνεις πλεον αξιοπρεπες κινητο.

Θα προτεινα κατι με τα βασικα, οπως αυτο http://www.skroutz.gr/s/56447/Sony-Ericsson-J132.html

Δεν σπαει, δεν χαλαει. Οικονομικο απο αποψη καταναλωσης, εχει και ραδιοφωνο, και με 30 ευρω...

 

Η παλια αντιπροσωπια της ΝΟΚΙΑ για οσους διαβαζαν RAM πριν αρκετα χρονια (15) επαιρνε τον τιτλο "λεμονι της χρονιας" στην στηλη του Ν.Δημου, ως η πιο τραγικη αντιπροσωπεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.