Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Σύνδεση διαμερισμάτων


Recommended Posts

Παιδια γνωστός αγόρασε δυο διαμερίσματα 150 τμ το καθενα για να να ενώσει και να κάνει ενα. Ο πρώτο μηχανικός που του ειπε πάρτο και θα τα ενωσουμε δεν ειμαι οτι εχουμ δυο υποστυλώματα 20χ20 με 4Φ20, δοκάρι 50 εκ και τουβλοδομή με ανοιγμα 480. Ειμαστε στον 4ο και εχουμε εναν οροφο ακόμα. Αλλος μηχανικός του ειπε οτι δεν γινεται να ανοιξει παραπάνω απο μέτρο το πολύ και παντα με αδεια. Ο γνωστος μου του ειπε μα εγω το αγόρασα για να τα ενωσω τουλάχιστον 4,5 μέτρα. Τι κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να θελει κανονικη αδεια αν πειραζονται πχ υδραυλικα, αλλοιως ειναι πιο απλη η διαδικασια.. Παντως τυπικα περνας απο πολεοδομια. Και σιγουρα τη συμφωνη γνωμη των υπολοιπων της πολυκατοικιας καθως απαιτει αλλαγες στα κοινοχρηστα κλπ..

 

Δεν καταλαβαινω τι ακριβως θελετε να πειτε με τις κολωνες.. Κατι δεν εχετε εκφρασει σωστα.. Υπαρχουν 2 κολωνες 20Χ20?? Του ποτε ειναι η οικοδομη??

Link to comment
Share on other sites

Ελέγξτε τα παρακάτω:

1. Τι πάχος έχει ο τοίχος που θέλετε να καθαιρέσετε ?

2. Βρίσκεται κάτω από δοκό ή όχι ?

3. Σε ποια θέση του κτιρίου βρίσκεται?

4. Πότε κατασκευάστηκε το κτίριο?

 

pk10gr αφού κάνει συνένωση ιδιοκτησιών πρέπει να βγάλει κανονική άδεια και όχι μικρής κλίμακας

Link to comment
Share on other sites

Σωστά!!!

Νέα άδεια ---> τροποποίηση συμβολαίων ---> Δήμος (για νέα m2) και τέλος κτηματολόγιο (εάν υπάρχει) και ........ προσοχή στα τεκμήρια !!!

Link to comment
Share on other sites

Πελατης αγόρασε 2 διαμερίσματα 4ου ορόφου για να τα ενωσει. Συνολικά θα έβγαιναν 300τμ εαν ο μηχανικός που πηρε για την αγορά απαιτουσε τους ξυλοτύπους και οχι τα αρχιτεκτονικα. Βεβαια επειδή εχουμε αναλογη κατάσταση και στον 3ο όροφο δεν εδωσε σημασία. Πηγαμε για αποτίμηση οπλισμού και βρηκαμε υποστυλώματα 20Χ20 με 4Φ20 και ανοιγμα 4.8 μέτρα. Ο μηχανικός του είπε οτι δεν γινεται συνδεση εκτος και εαν βολευτεί με καμια πορτα 80 εκ. Ο πελάτης εξαλος προσπαθει να βρει το δίκιο του. Τι μπορεί να κάνει?

 

Ελέγξτε τα παρακάτω:

1. Τι πάχος έχει ο τοίχος που θέλετε να καθαιρέσετε ?

2. Βρίσκεται κάτω από δοκό ή όχι ?

3. Σε ποια θέση του κτιρίου βρίσκεται?

4. Πότε κατασκευάστηκε το κτίριο?

 

pk10gr αφού κάνει συνένωση ιδιοκτησιών πρέπει να βγάλει κανονική άδεια και όχι μικρής κλίμακας

 

1. 40 εκατοστά.

2. Ναι η δοκός ειναι 50 εκατοστά

3. Στην μέση

4. Το 1979.

 

Προσοχή μέτρησα τις δυο κολώνες και ειναι 20χ20 με 4Φ20. Το ανοιγμα για συνδεση μεταξλυ τους ειναι 4.8 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

πάλι δεν κατάλαβα το πρόβλημα

 

ο φίλος σου θέλει να ενώσει 2 γειτονικά διαμερίσματα

και υπάρχει πρόβλημα με τα στατικά οποτε μπορεί να ανοίξει μόνο μια πόρτα 80εκ;;;

 

κάνατε στατικό έλεγχο και προέκυψε το παραπάνω πρόβλημα;;;;

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου κάνει εντύπωση το πάχος των 40 εκ. του τοίχου.

Μήπως μιλάμε για διαμερίσματα σε δύο διαφορετικά κτήρια; (ή τι άλλο συμβαίνει; )

Link to comment
Share on other sites

πάλι δεν κατάλαβα το πρόβλημα

 

ο φίλος σου θέλει να ενώσει 2 γειτονικά διαμερίσματα

και υπάρχει πρόβλημα με τα στατικά οποτε μπορεί να ανοίξει μόνο μια πόρτα 80εκ;;;

 

κάνατε στατικό έλεγχο και προέκυψε το παραπάνω πρόβλημα;;;;

 

Οχι διοτι δεν υπάρχουν ξυλοτυποι και κατι σχεδια της αδειας δεν ειναι συμβατα με την οικοδομή 100%. Ο πολ. μηχανικός φοβαται να το πιασει διοτι το ανοιγμα ειναι μεγάλο 4.8 μέτρα και οι κολώνες μικρές.

 

εμένα μου κάνει εντύπωση το πάχος των 40 εκ. του τοίχου.

Μήπως μιλάμε για διαμερίσματα σε δύο διαφορετικά κτήρια; (ή τι άλλο συμβαίνει; )

 

στο περίπου 35-40 εκ. Το μετρησα με μέτρο και απο τα δυο διαμερισματα με βάση την κοινή κολώνα τους. Βεβαια η κολώνα ειναι 20χ20 4Φ20/ Φ8 ανα 60.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτηκαμε. Φοβαται (ο μηχανικός) το swing action σε σεισμό επειδη 4.8 μετρα τουβλοδομής οσο και να ειναι βοηθάνε. Ειπαμε επίσης για arch αλλα δεν εχουμε υψος. το δοκάρι ειναι στα 240.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.