Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πτυχίο μελετητικό ή κατασκευαστικό;


gio

Recommended Posts

απο οσο τπ εχω ψαξει για επαρχια πηγαινε για εργοληπτικο.

 

μελετητικο δυσκολο για επαρχια και πανω απο το 60% βρισκονται αθηνα.

 

με εργοληπτικο και να μην ανεβασεις πολυ τη κατηγορια σου,καλυτερα ασχολησουν με μικρα εργα.

 

τα μεγαλα ειναι αρκετα ρισκο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το θεμα ειναι τι ακριβως θες εσυ...

για μελετητικό πρέπει να μπεις σε γραφείο που να ασχολείται με μελέτες και να αρχίζεις να παίρνεις απο κει προυπηρεσία για να αναβαθμίσεις γρήγορα το πτυχίο σου. Aποκλειεται να κάνεις κάτι μόνος σου! Tο μεγαλύτερο ποσοστό των έργων είναι δωσμένα από το τηλ. Tα έργα είναι όλο και λιγότερα κατι που ανάγκασε πολλά γραφεία να κάνουν συγχωνεύσεις για να αναβαθιστουν σε ταξεις Δ,E.

Για τα κατασκευαστικά ειναι πιστεύω πιο ευκολο να βρεις εργάκια που θα σου δινουν ενα πολυ καλο εισόδημα.

 

Mε το μελετητικό αποκτάς γνώση και εμπειρία στον ΣΩΣTO σχεδιασμό ενώ με το κατασκευαστικό αποκτάς γνώση και εμπειρία στο κλέψιμο των επιμετρήσεων.

(γιατί αν πας με το γράμμα της ...μελέτης ...φιλε εχεις μπει μέσα!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γνωρίζει κάποιος πόσο είναι σήμερα σε € το απαιτούμενο ποσό εκτελεσμένων εργασιών για Β ΜΕΚ ?

 

κάποτε νομίζω ήταν 25.000.000δρχ

 

για Α το παίρνεις αυτοδίκαια

για Β ? ανά κατηγορία ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, τελικά θα μπορούσε κάποιος να γράψει πόσο κοστίζει η ενοικίαση των ΜΕΚ Α, Β στην αγορά;Είναι σημαντικό γιατί πρόκειται να ενοικιάσω το δικό μου που είναι ΜΕΚ Α.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν υφίσταται όρος νοικιάζω το ΜΕΚ μου.

 

Αλλά καταλαβαίνοντας τι λες άπιαστε να σου πώ ότι έχει να κάνει με ιδιότητα μηχ/κου και τάξη ανά κατηγορία. Εσύ στο προφίλ σου δεν λες ούτε τι μηχ/κος είσαι.....άρα τι τιμή ζητάς να μάθεις ? ΜΕΚ Α σε οικοδομικά και πράσινο (αρχιτέκτων) σε ΥΔΡ, ΟΙΚ, ΟΔΟ, ΕΝΕ, ΛΙΜ (π/μ ) κτλ?

 

Πας σε rent a car και λες "πόσο κάνει να νοικιάσω ένα αμάξι" ?

 

Και κοίτα και στο κίτρινο ένθετο του ΤΕΕ έχει αντίστοιχες αγγελίες ζήτησης και προσφοράς.

 

 

Γνωρίζει κάποιος πόσο είναι σήμερα σε € το απαιτούμενο ποσό εκτελεσμένων εργασιών για Β ΜΕΚ ?

 

κάποτε νομίζω ήταν 25.000.000δρχ

 

για Α το παίρνεις αυτοδίκαια

για Β ? ανά κατηγορία ?

 

 

Ας απαντήσω στον εαυτό μου λοιπόν σαν καλός σχιζοφρενής που έλεγε και ο Τζιμάκος......καθώς κανείς από εδώ μέσα δεν γνώριζε ή δεν μπήκε στον κόπο να απαντήσει....anyway......

 

Ενημερώθηκα από Δ15 ότι θέλουν κατ' ελάχιστον 90.000 με 100.000€ αποδεδειγμένη εμπειρία ανά κατηγορία.

 

Με μερσώ 8-)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν υφίσταται όρος νοικιάζω το ΜΕΚ μου.

Πας σε rent a car και λες "πόσο κάνει να νοικιάσω ένα αμάξι" ?

Και κοίτα και στο κίτρινο ένθετο του ΤΕΕ έχει αντίστοιχες αγγελίες ζήτησης και προσφοράς.

 

Kαταρχήν TheoTDM900

Οταν δώσεις το ΜΕΚ σου σε μία εταιρεία για να την στελεχώσεις πως θα το πείς;Ενοικιάζω το ΜΕΚ ή κάπως αλλιώς αν δεν υφίσταται ο όρος νοικιάζω; Οταν το δώσεις λοιπόν στην εταιρεία τι ποσό θα σου δώσει σαν αντίτιμο το μήνα ή το δίμηνο για την χρησιμοποίηση του ΜΕΚ σου; Μιλάω για ΜΕΚ Α΄ σε όλες τι κατηγορίες του πολιτικού μηχανικού. Εσύ όταν πας σε rent a car πως ζητάς ένα αμάξι; Στις σελίδες τις κίτρινες του ΤΕΕ δεν γράφει τι ποσό μπορείς να το νοικιάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ "στελέχωσα" με το δικό μου πτυχίο εταιρεία για €250 ξερά τον μήνα. Δέν ξέρω άν είναι καλή τιμή αλλά εκεί πέρα περίπου κυμάνθηκαν οι προσφορές οι οποίες δέν ήταν αρκετές. Επίσης μέτρησε η γνωριμία με τους υπεύθυνους της εταιρείας οι οποίοι φάνηκαν σοβαροί. Μπορέι κάποιος να βοηθήσει και εμένα, μιά και το πτυχίο μου γίνεται Γ' τάξης στα οικοδομικά και Α' στις άλλες κατηγορίες και δέν ξέρω τι γίνεται στην αγορά ? Ευχαριστώ.

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

εξαρτάται την κατηγορία και την τάξη. άλλο προϋπολογισμό θές για κατηγορία 09 και άλλο για 06 για την αντίστοιχη προαγωγή (πχ Α -> β). ρώτα στην ΓΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.