Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση μη αρτίων γηπέδων εκτός σχεδίου


Recommended Posts

6 ώρες πριν, ted78 said:

Την ίδια άποψη έχω κι εγώ, αλλά έλεγα μήπως υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει.

Αν, στην άδεια, δεν αναφέρεται η ΖΟΕ, θα μπορούσε κάποιος να πει ότι πρόκειται για παραπλάνηση της Υπηρεσίας (=ψευδές διάγραμμα=ανακλητέα άδεια). Βέβαια, η Υπηρεσία όφειλε να γνωρίζει το καθεστώς, αλλά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω ότι το όριο αρτιότητας ταυτίζεται με το όριο κατάτμησης (εκτός αν αναφέρεται ρητά στην ΖΟΕ: όριο κατατμησης και αρτιότητας..).

Αν η ΖΟΕ δεν ορίζει όριο αρτιότητας τότε ισχύουν τα γενικά της εκτός σχεδίου δόμησης, που σημαίνει ότι η συνένωση σε άρτιο ή η βελτίωση της παρέκκλισης με συνένωση, κατά τους τότε όρους δόμησης, είναι νόμιμη.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

το αγροτεμάχιο 118 βρίσκεται εκτός σχεδίου και εκτός οικισμού με εμβαδόν 4800. Στην ανάρτηση κτηματολογίου όμως φαίνεται περασμένο σε δύο ξεχωριστά τμήματα (3600 και 1200 τμ αντίστοιχα). Το κτηματολόγιο είναι σε φάση ανάρτησης στην εν λόγω περιοχή.

Ο πελάτης μου επιθυμεί να κατασκευάσει πτηνοτροφική μονάδα. Είναι δυνατή η συνένωση των δύο αυτών τμημάτων???

viber_image_2024-06-27_18-54-43-260.jpg

ScreenHunter 518 (01).jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμβολαιογραφική πράξη συνένωσης ΔΕΝ υφίσταται διότι δεν μεταγράφεται. Το Κτηματολόγιο αποτυπώνει δύο τμήματα διότι έτσι δηλώθηκαν (με διαφορετικούς τίτλους).

Για να θεωρηθεί οικοδομήσιμο το ενιαίο γήπεδο, θα πρέπει να έχει (κατ' αρχάς) πρόσωπο σε επίσημα αναγνωρισμένο δρόμο. 

Εάν στην περιοχή υπάρχει ΓΠΣ, θα πρέπει η συγκεκριμένη χρήση να είναι συμβατή με τις διατάξεις του.

Επειδή, με τα εκτός σχεδίου, υπάρχει σοβαρό θέμα, δες τη σχετική νομοθεσία (και νομολογία). 

Αν δεν βγάλεις άκρη, κάνε ερώτημα στην ΥΔΟΜ (με διάγραμμα εξαρτημένο, τίτλους, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσεις από το κτηματολόγιο τις δηλώσεις Δ1 που έγιναν.

Οι δηλώσεις παραλαμβανονται μόνο αν συνοδεύονται από κάποια  παραστατικα (συμβόλαια κλπ) 

Link to comment
Share on other sites

@orestis_evg94 Συμφωνώντας αρχικά με τον συνάδελφο @nbr αναρωτιέμαι για τον λόγο τον οποίο το γήπεδο με αριθμό 118 συντέθηκε από δυο ΚΑΕΚ. Αν κρίνω σωστά, μάλλον η περιοχή αφορά αναδασμό και το γήπεδο φαίνεται διαμπερές με πρόσωπο σε δυο δρόμους;

Yπήρξε μήπως κατάτμηση και προέκυψαν δυο όμορα γήπεδα διαφορετικών ιδιοκτητών; Τα αποσπάσματα ΑΚΔ και ΑΚΠ της ανάρτησης τα έχεις ελέγξει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε φτάσει εκεί με την έννοια ότι ο ενδιαφερόμενος θέλει να μάθει αν γίνεται να συνενωθούν και να οικοδομηθεί προκειμένου να κάνει την πρόταση αγοράς τους. Ναι σε περιοχή  αναδασμού είναι.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.