Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκτακτη εισφορά σε ελ. επαγγελματίες


GRTOPO

Recommended Posts

Εμένα πάντως, επειδή παρακολούθησα το Λοβέρδο χθες το βράδυ και οφείλω να παραδεχτώ οτί τον συμπαθώ και αρκετά, μου φάνηκε ότι επειδή τον στρίμωξαν άγρια οι δημοσιογράφοι με παρατηρήσεις του τύπου μα μόνο τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους επιβαρύνουν τα μέτρα σας και οι ελεύθεροι επαγ τη βγάζουν λάδι απάντησε ότι υπάρχουν συζητήσεις για πιθανή έκτακτη εισφορά στους ελεύθερους χωρίς να πει κάτι τελεσίδικο.

Λες και απ όλη αυτή την ύφεση, δεν έχουν ήδη βγει χαμένοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες, και δεν εννοώ μόνο εμάς τους μηχανικούς αλλά όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μια άλλη συστηματική τακτική που επιχειρούν είναι να μας χωρίσουν σε αντιπαλες ομάδες

πχ

ελ. επαγγελματίες vs μισθωτοι+συνταξιούχοι

δημοσιοι υπάλλοιλοι vs ιδιωτικοί

κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως, επειδή παρακολούθησα το Λοβέρδο χθες το βράδυ και οφείλω να παραδεχτώ οτί τον συμπαθώ και αρκετά,

 

Μην μπερδεύεις την βούρτσα με την....

 

Συμφωνω με myri

Link to comment
Share on other sites

@sdim :

νομίζω ότι οι κατασκευαστές φορολογούνται με διαφορετικό τρόπο...

 

 

Η εισφορά είχε κριθεί πρωτόδικα αντισυνταγματική γιατί αφορούσε εισοδήματα που ήδη είχαν φορολογηθεί.Δεν ξέρω αν αυτό είναι το ίδιο με δεδομένο ότι δεν έχει καταβληθεί ακόμα ο φόρος για τα εισοδήματα του 2009.

 

Ο πεταλωτής πάντως είπε ότι εξετάστηκε και συζητήθηκε το ενδεχόμενο και τελικά αποφασίστηκε να μην εφαρμοστεί για τους ελ επαγγελματίες...

Link to comment
Share on other sites

μέχρι πριν 2χρόνια πηγαίναν με συντελεστή όμως στη συνέχεια καταργήθηκε και πάνε έσοδα-έξοδα

φυσικά στα βιβλία δείχνουν να πουλουν στην αντικειμενική αξία και τα υπόλοιπα τα παίρνουν μαυρα οπότε no-problem

 

επιπλέον θεωρώ πως αν είναι ΑΕ ή ΟΕ ή ΕΠΕ πάλι έχουν συντελεστή οπότε πάλι no-problem

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, να σας πω μια "ωραία" ιστορία??

Έχω στο όνομά μου, δύο μελέτες για άλλον και έχω κόψει δελτίο >22000€.....

Δεν είχα πάρει ούτε το σύνηθες δικαίωμα 15% για την υπογραφή (εξυπηρέτηση στρατηγικής το είπα), παρά μόνο το 4% ΦΕΜ και το 19%ΦΠΑ!!! (καλός σαμαρείτης δεν είμαι ??)

Τώρα θα κληθώ να πληρώσω και έκτακτη εισφορά επί αυτών που ουδέποτε εισέπραξα!!! Ας πρόσεχα!!!!!!!!

 

Αυτός που σου έδωσε την "δουλειά" ξέρει άλλους 100 νέους μηχανικούς στους οποίους δημιουργεί ελπίδες ότι θα τους δώσει δουλειές, προειμένου να κάνει οικονομικά την δουλειά του. ΠΟΤΕ μην κάνεις έκπτωση χωρίς ουσιαστικό λόγο (χρόνια αμοιβαίας συνεργασίας, συγγενής, κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ sdim..... για το νέος!!

Δυστυχώς έτυχε να έχω πολύ καλή συνεργασία στο παρελθόν και επειδή δεν έγινε ξεκάθαρη κουβέντα από την αρχή για τους όρους του "δανεισμού" του πτυχίου.... μετά έκανε τον "κούνελο"!!

 

Σαφώς και εννοείται ότι πλέον και με τον λογιστικό προσδιορισμό των εισοδημάτων .... τέτοιες διευκολύνσεις καθίστανται ΟΥΤΟΠΙΚΕΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω αρχίσει να απελπίζομαι με τους δημοσιογράφους. Σαν παπαγαλάκια κάνουν πια. Δηλαδή χτες στο δελτίο του ΜΕΓΚΑ των 20.00 στο ξεκάρφωτο ο Πρεντετέρης αρχίζει να βομβαρδίζει τον Λοβέρδο για το αν θα μπουν έκτακτες εισφορές στους ελ.επαγγελματίες. Τυχαία του ήρθε?! Φαινόταν ότι ήταν συνεννοημένη επίθεση.

 

Όλως τυχαίως οι εφημερίδες που το γράφανε σήμερα είναι το ΕΘΝΟΣ, ΤΑ ΝΕΑ και ΤΟ ΒΗΜΑ! Κανονική εκστρατεία δηλαδή από γνωστά συμφέροντα.

 

Και ρωτάω εγώ τους λαϊκιστές δημοσιογράφους. Είναι το ίδιο το εισόδημα του ελ.επαγγελματία με του μισθωτού?! Δεν ξέρουν ότι μία κρίση μαστίζει πρώτα εμάς και μετά τους μισθωτούς? Έχουν επίγνωση της ύφεσης που υπάρχει? Ο μισθωτός δεν χάνει τον μισθό του εγώ τον χάνω όμως.

 

Και πάω παρακάτω. Μπήκε έκτακτη εισφορά στις πιο κερδοφόρες εταιρείες του χρηματιστηρίου. Ο υπόλοιπος επιχειρηματικός κόσμος γιατί δεν προσφέρει τίποτα? Γιατί μόνο οι αυτοαπασχολούμενοι να προσφέρουν?

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι ότι οι δημοσιογράφοι τα παίρνουν από τις φαρμακοβιομηχανίες.

 

Ξέρετε πόσος κόσμος παίρνει πλέον ψυχοφάρμακα (ηρεμιστικά, αγχολυτικά, υπνωτικά,...); Όσοι φαρμακοοιοί ξέρω μου λένε ότι ο τζίρος τους από ψυχοφάρμακα συγκρίνεται με τον τζίρο από τα φάρμακα για τον καρκίνο.

 

Μήπως έχουν ρίξει "γρηγορόσημο" για να επιδεινώσουν την ψυχολογία των Ελλήνων και να κονομήσουν;

 

Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα, αλλά όσο βλέπω ανθρώπους να καπνίζουν ξέρω ότι κυκλοφορεί ακόμα χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.