Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Τα βιβλία είναι μέρος της γραφικής ύλης (Μπόσκου, σελ. 35: 5. Έξοδα γραφείου (γραφική ύλη, έντυπα)).

Είναι πασιφανές ότι τα βιβλία που χρησιμοποιείς για να κάνεις την δουλειά σου μπορείς να τα περάσεις σαν έξοδα (με εκπιπτώμενο ΦΠΑ).

 

 

 

"-Πάγια περιουσιακά στοιχεία των οποίων η αξία κτήσης εκάστου είναι μέχρι 1200€ δύνανται να αποσβένονται εξ ολοκλήρου μέσα στη χρήση που τέθηκαν σε λειτουργία ή χρησιμοποιήθηκαν."

 

Άρα μόνο ότι κοστίζει πάνω από 1200€ (καθαρή αξία) θα περαστεί στον πίνακα παγίων που τηρείται στις τελευταίες σελίδες του βιβλίου εσόδων-εξόδων. Τα υπόλοιπα πάγια απλώς θα τα περάσεις στη στήλη "Πάγια Έξοδα" των εξόδων σου. Γιατί μπερδεύεσαι? Δεν είναι πάγιο τα βιβλία σου, πάγιο είναι πχ οι ηλεκτρικές συσκευές του γραφείου σου, τα έπιπλα, ο υπολογιστής, το plotter, το αυτοκίνητο που έχεις για επαγγελματική χρήση (ή το επαγγελματικό αυτοκίνητο εάν έχεις), κλπ. Το ενοίκιο του γραφείου σου, η γραφική ύλη, τα κοινόχρηστα, ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ, κλπ δεν είναι πάγια.

Δες στις σελίδες 34-35 στο βιβλίο της Μπόσκου που αναφέρει τους συντελεστές απόσβεσης για να καταλάβεις τι θεωρείται πάγιο.

 

Τα βιβλία που αγοράζεις, πάντως, σίγουρα δεν είναι πάγιο της επιχείρησης σου!

 

 

 

Τώρα για το θέμα της μορφής των βιβλίων,αυτά που διαθέτω δεν έχουν κενές στήλες,και οι υπάρχουσες είναι εντελώς ακατάλληλες,π.χ υπάρχει πεδίο"Αγορές ΕΜΠ/ΤΩΝ - Α & Β υλών" με υποπεδία για φ.π.α 9% και 19%.Μάλλον απευθύνονται σε επιχειρήσεις λιανικής.

Δεν μπορώ τουλάχιστον να δημιουργήσω δικές μου στήλες με τα ονόματα που με βολεύουν;Υπάρχει κάπου η νομοθεσία για την μορφή που πρέπει να έχουν τα βιβλία;

 

Δεν ξέρω εάν υπάρχει νομοθεσία αλλά σε όποιο βιβλιοπωλείο και να πας, από το πιο μικρό μέχρι το πιο μεγάλο, τα βιβλία που πουλάνε είναι μια χαρά.

 

Μου φαίνεται ότι απλώς έχεις πάρει λάθος βιβλίο εσόδων - εξόδων. Μάλλον πήρες βιβλίο για εμπορική δραστηριότητα.

Εάν δεν σου είναι κόπος, καλύτερα να πας για αγοράσεις ένα καινούργιο βιβλίο (το δικό μου είναι από το Πλαίσιο) και να πας στην εφορία να σου ακυρώσουν το παλιό και να σου θεωρήσουν το καινούργιο. Φυσικά το παλιό βιβλίο δεν πρέπει να το πετάξεις αλλά να το κρατήσεις μέχρι να περάσει η πενταετία μετά την οποία μπορείς να καταστρέψεις τα στοιχεία και τα βιβλία σου (ΚΒΣ - κώδικας βιβλίων και στοιχείων).

 

Ή μπορείς να πας στην εφορία και να κάνεις αίτηση για ηλεκτρονική τήρηση των βιβλίων σου. Ετοιμάζεις τις στήλες σου όπως τις θέλεις εσύ, εκτυπώνεις πχ 100 σελίδες αριθμημένες και τις πας για θεώρηση. Μετά όταν συμπληρώνεις τα έσοδα - έξοδα του μήνα στον εκτυπωτή βάζεις μια τέτοια σελίδα και καθάρισες. Μόνο πρόσεξε να μην κάνεις καμία μαμακια γιατί τα φύλλα είναι θεωρημένα (τρυπημένα δηλαδή) οπότε εάν πχ σου σχιστεί η σελίδα 23 δεν μπορείς απλώς να βάλεις την 24....

 

Για να μην σε μπερδέψω περισσότερο ρίξε μια ματιά εδώ και θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν κατάλαβα καλά, ισολογισμό κάνεις στο τέλος κάθε χρόνο.

Έστω πχ ότι στη σελίδα 31 έχεις περάσει τα έσοδα του Δεκεμβρίου 2009 και στην σελίδα 32 έχεις περάσει τα έξοδα του Δεκεμβρίου 2009. Γυρνάς σελίδα, στην 33 και εκεί κάνεις τη σούμα του 2009, τόσο στα έσοδα όσο και στα έξοδα. Σελίδα 34 την αφήνεις κενή (τραβάς μια γραμμή διαγώνια από πάνω αριστερή γωνία μέχρι κάτω δεξιά) και στην σελίδα 35 ξεκινάς το έτος 2010 (τα έσοδα του Ιανουαρίου στην σελίδα 35, τα έξοδα στην σελίδα 26, κοκ).

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα μπορούσα να κάνω αυτή την άθροιση στο τέλος της κάθε σελίδας μιας και έχω χώρο; Επίσης αυτό που μου είπε φίλος ότι είναι υποχρεωτικό να κάνω αυτή τη "σούμα" στα έσοδα και στα έξοδα κάθε τρίμηνο ισχύει; Ή είναι μόνο για διευκόλυνση για να συμπληρώνω τα ποσά που πρέπει να αποδώσω σε ΦΠΑ;

Link to comment
Share on other sites

Μα, δεν μίλησα για σούμα τριμήνου αλλά σούμα χρόνου. Μετά τον Δεκέμβριο του κάθε έτους κάνεις τη σούμα του χρόνου για να είσαι έτοιμος τον Μάρτιο να συμπληρώσεις τη φορολογική σου δήλωση. Ισολογισμό κάνεις, τι έσοδα είχες το 20ΧΧ και τι έξοδα (πόσα με δικαίωμα έκπτωσης και πόσα χωρίς δικαίωμα έκπτωσης).

 

Σούμα τριμήνου δεν απαιτείται, δεν απαγορεύεται όμως. Κάνε αυτό που σε βολεύει..

Link to comment
Share on other sites

Μα, δεν μίλησα για σούμα τριμήνου αλλά σούμα χρόνου. Μετά τον Δεκέμβριο του κάθε έτους κάνεις τη σούμα του χρόνου για να είσαι έτοιμος τον Μάρτιο να συμπληρώσεις τη φορολογική σου δήλωση. Ισολογισμό κάνεις, τι έσοδα είχες το 20ΧΧ και τι έξοδα (πόσα με δικαίωμα έκπτωσης και πόσα χωρίς δικαίωμα έκπτωσης).

 

Σούμα τριμήνου δεν απαιτείται, δεν απαγορεύεται όμως. Κάνε αυτό που σε βολεύει..

Υποχρεωμένος και πάλι, την σούμα την κάνω στο τέλος κάθε στήλης να υποθέσω;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια σου Topap.

 

Πάντως διαφωνώ σχετικά με τον χαρακτηρισμό της δαπάνης αγοράς βιβλίων.

Γιατί στην γνωστή "Βίβλο", δίνεται συντελεστής απόσβεσης για "επιστημονικά περιοδικά και συγγράματα" 100%(σελίδα 36).

Άρα τα περιοδικά-συγγράματα μπορούν να θεωρηθούν πάγια.

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία, συνδρομές σε επιστημονικά περιοδικά, Όσο για την αλλαγή των ονομάτων των στηλών στο βιβλίο Εσ.-Εξ. σου, δεν θα στο συμβούλευα... Σκέψου το ως εξής: όταν πήγες στην εφορία για να στο θεωρήσουν, είχε την συγκεκριμένη διάταξη (αριθμός στηλών, ονομασία, κλπ) και σφραγίστηκε ως έχει. Τώρα, εάν εσύ πας και αλλάξεις κάτι στο βιβλίο ουσιαστικά παραποιείς φορολογικά στοιχεία... να συνεχίσω ή το πιάνεις το νόημα? 8-)

 

 

Δεν παραποιεί τίποτε απολύτως. Μπορείς να δημιουργήσεις όσες στήλες θέλεις πλην όμως δεν χρειάζονται πάρα πολές.Η αυτή η διάταξη που αναφέρεις (αριθμός στηλών κλπ) δεν ενδιαφέρει κανένα. Αν προσκόμιζες βιβλίο ΕΣ-ΕΞ χωρίς καμιά απολύτως γραμμογράφηση να είσαι βέβαιος όστι η ΔΟΥ θα το θερωρούσε κανονικά. Ωστόσο η αλλάγή της ονομασίας των στηλών ενδιάμεσα της χρήσης δημιουργεί κάποιο πρόβλημα συνέχειας .

 

Διάβασα παρακάτω κάτι για ισολογισμό. Η έννοια του ισολογισμού είναι εντελώς διαφορετική από αυτήν που περιγράφεται σε αυτά που διάβασα. Στη δική σας περίπτωση μιλάμε για την "ανακεφαλαίωση"-ανάλυση .

Για όλα τα παραπάνω να διαβάσετε στον ΚΒΣ το άρθρο 6. Οι στήλες που θα χρειασθείτε για το βιβλίο ΕΣ-ΕΞ θα τις βρείτε στην παρ. 5 του άρθρου αυτού.

Link to comment
Share on other sites

@panosCy

 

Κάνεις τα εξής:

 

1. Στο τέλος του κάθε μήνα (στο φύλλο εσόδων και στα στο φύλο εξόδων) τραβάς μια γραμμή και από κάτω γράφεις τα αθροίσματα κάτω από την αντίστοιχη στήλη:

 

Άθροισμα εσόδων

Άθροισμα ΦΠΑ εσόδων

 

Άθροισμα εξόδων με δικαίωμα έκπτωσης

Άθροισμα εξόδων χωρίς δικαίωμα έκπτωσης

Άθροισμα πάγιων εξόδων

Άθροισμα ΦΠΑ εξόδων

 

Άρα στο τέλος του Χ τριμήνου πας και προσθέτεις τα εξής αθροίσματα:

 

Άθροισμα εσόδων (1ου μήνα Χ τριμήνου + 2ου μήνα Χ τριμήνου + 3ου μήνα Χ τριμήνου)

Άθροισμα ΦΠΑ εσόδων (ομοίως)

 

Άθροισμα εξόδων με δικαίωμα έκπτωσης (1ου μήνα Χ τριμήνου + 2ου μήνα Χ τριμήνου + 3ου μήνα Χ τριμήνου)

Άθροισμα πάγιων εξόδων (ομοίως)

Άθροισμα ΦΠΑ εξόδων (ομοίως)

 

Τα αθροίσματα αυτά τα καταγράφεις στα κατάλληλα κουτάκια της περιοδικής δήλωσης κάθε τριμήνου. (Πρόσεξε: το άθροισμα εξόδων χωρίς δικαίωμα έκπτωσης δεν μπαίνει στην περιοδική).

Στην ανακεφαλαιωτική δήλωση απλά προσθέτεις τα αθροίσματα των 4 τριμηνιαίων δηλώσεων. (Ξανά: άθροισμα εξόδων χωρίς δικαίωμα έκπτωσης δεν μπαίνει στην ανακεφαλαιωτική)

 

 

 

2. Στο τέλος του χρόνου αφιέρωσε μια κενή σελίδα για τον "ισολογισμό" (ή καλύτερα ανακεφαλαίωση όπως λεει και ο SOTHRIS) ως εξής:

 

Δεξιά μεριά σελίδας:

 

Έσοδα 20ΧΧ

 

Μήνας__________Έσοδα__________ΦΠΑ

Ιανουάριος_______xxxx,xx_________xxx,xx

Φεβρουάριος______yyyy,yy_________yyy,yy

...

Δεκέμβριος_________zzzz,zz_________zzz,zz

Σύνολο____________ωωωω,ωω______ωωω,ωω

 

 

Αριστερή μεριά σελίδας

 

Έξοδα 20ΧΧ

 

Μήνας__________ Έξοδα Μ.Ε.__________ Έξοδα Χ.Ε.________ Πάγια _____ ΦΠΑ

Ιανουάριος_____ xxxx,xx _______________ xxxx,xx _________xxxx,xx_____xxx,xx

Φεβρουάριος ____yyyy,yy_______________ yyyy,yy _________yyyy,yy_____yyy,yy

...

Δεκέμβριος_______zzzz,zz_______________zzzz,zz_________zzzz,zz______zzz,zz

Σύνολο___________ωωωω,ωω__________ωωωω,ωω_______ωωωω,ωω__ωωω,ωω

 

 

 

Στην φορολογική δήλωση σου (Ε3) στα κατάλληλα κουτάκια καταγράφεις το σύνολο των εξόδων με δικαίωμα έκπτωσης (Μ.Ε.), χωρίς δικαίωμα έκπτωσης (Χ.Ε.) και των παγίων που ουσιαστικά μπαίνει στο ίδιο κουτάκι με τα έξοδα Μ.Ε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@SOTHRIS,

 

Δεν θέλω να διαφωνήσω μαζί σου, εξάλλου λογιστής είσαι.

 

Στο βιβλίο μου υπάρχουν στήλες η οποίες δεν έχουν τίτλο και έχω δώσει εγώ, μια στήλη για παράδειγμα την έχω ονομάσει "Ενοίκιο" και εκει καταγράφω μονο το ποσό του ενοικίου. Αυτό το έκανα αφότου μου θεώρησε το βιβλίο η εφορία.

Αυτό όμως απέχει ολίγον από το να πάω και να τραβάω γραμμές πάνω στις ήδη υπάρχουσες στήλες, να αλλάζω τίτλους και να υπάρχει ασυνέχεια όπως λες και εσύ. Σκέψου τι θα έκανες εαν ήσουν εσυ ο ελεγκτης του συνάδελφου...

Εξάλλου, είναι ξεκάθαρο ότι ο συνάδελφος απλά έχει αγοράσει λάθος τύπο βιβλίου εσόδων - εξόδων...

 

 

 

 

@shannon

 

Έχεις δίκαιο, αναφέρει συντελεστή απόσβεσης 100% που σημαίνει ότι μπορεί να αποσβεστεί σε ένα φορολογικό έτος και να περαστεί στο πίνακα αποσβέσεων στο τέλος του βιβλίου Εσ.-Εξ. Αυτό φυσικά για ένα βιβλίο που κοστίζει τουλάχιστον 1201,00€, καθαρή αξία....

 

Εγώ προσωπικά, ότι βιβλία αγοράζω να περνάω στη λίστα εξόδων με δικαίωμα έκπτωσης και εκπίπτω το ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

@SOTHRIS,

 

Δεν θέλω να διαφωνήσω μαζί σου, εξάλλου λογιστής είσαι. Αλλά, στο βιβλίο μου πχ υπάρχουν στήλες η οποίες δεν έχουν τίτλο και έχω δώσει εγώ, μια στήλη για το ενοίκιο για παράδειγμα, αφότου μου θεώρησε το βιβλίο η εφορία. Αυτό όμως απέχει ολίγον από το να πάω και να τραβάω γραμμές πάνω στις ήδη υπάρχουσες στήλες. Εξάλλου, είναι ξεκάθαρο ότι ο συνάδελφος απλά έχει αγοράσει λάθος τύπο βιβλίου εσόδων - εξόδων...

 

 

 

Mια χαρά γραμμές μπορείς να τραβήξεις και να αλλάξεις την ήδη προτυπωμένη ονομασία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.