Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Σωστά JasonK. Με έβγαλε από τον κόπο. Ειδικότερα δε, η εγκύκλιος είναι αυτή:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=27737

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδιά, σας ευχαριστώ!

 

οτι μπαίνει το 50% της δαπάνης του κινιτού το γνώριζα

 

ο ΦΠΑ δεν έχω καταλάβει πως μπαίνει

 

μπαίνει το 50% ή το 100%;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεχόμαστε αρκετές ερωτήσεις στο περιοδικό μας και είναι φανερό ότι έχει δημιουργηθεί σύγχυση στον επιχειρηματικό και λογιστικό κόσμο, σχετικά με την αντιμετώπιση του ΦΠΑ στην συγκεκριμένη περίπτωση, θα θέλαμε να μας γνωρίσετε την θέση της υπηρεσία σας πάνω στο θέμα, δηλαδή αν γεννάτε θέμα μη έκπτωσης από τις εισροές των ανωτέρω αναφερόμενων επιχειρήσεων και επιτηδευματιών του 50% του ΦΠΑ.

Να σημειώσουμε ότι η φορολογία εισοδήματος δεν θεωρεί την δαπάνη μη παραγωγική, απλά θέτει με το αναφερόμενο άρθρο, θέμα αναμόρφωσης του φορολογικού εισοδήματος ως προς το 50% της συγκεκριμένης δαπάνης και στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει εκδοθεί το νόμιμο παραστατικό, όπως ζητά ο κώδικας ΦΠΑ, ώστε να δημιουργούνται οι προϋποθέσεις έκπτωση του συνόλου του ΦΠΑ

 

 

 

 

Για το ΦΠΑ μιλάει στην επιστολή. Και λογικό είναι. Πως θα περάσεις έξοδο που το ΦΠΑ του είναι διπλάσιο? Ενώ να περάσεις έξοδο που το ΦΠΑ ειναι το μισό, ακούγεται πιο λογικο, οχι?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα διαβασες τα δυο λινκ???

 

Εγω καταλαβα αυτο που εγραψα παραπανω...

 

Δλδ ο ΦΠΑ ολοκληρος και η δαπανη 50%

 

Μου το εχει πει και ο λογιστης μου..

 

Μαλλον τα μπερδεψα.. Εγω λεω οτι εκπιπτει το 100% του ΦΠΑ αλλα στα εξοδα μπαινει το 50% της καθαρης αξιας...

Link to comment
Share on other sites

Eτσι μου τα χει πει ο λογιστης μου αλλα ποτε δεν μπαινω στην διαδικασια να τα ψαξω και να τα αναλυσω περεταιρω...

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι έγραψε ο terry. Μου κάνει εντύπωση πάντως. Κανείς σας ως φέτος δεν καταχωρούσε δαπάνες, παρά μόνο βασιζόσασταν στους Σ.Κ.Κ.;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.