Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Συναδελφε TOPAP

 

Δεν καταλαβαινω την ειρωνια σου. Σα νεος μηχανικος αγνοω καποια φορολογικα δεδομενα- γι αυτο αλλωστε ρωτω.

 

Θα με βοηθουσες περισσοτερο αν μου προσδιοριζες με ποια διαταξη αναφερεται το οτι το ΦΠΑ των καυσιμων δεν συμψηφιζεται, καθως ο λογιστης μου δε με εχει ενημερωσει για το αντιθετο.

 

Σε καθε περιπτωση παντως ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειναι κλασσικη μλκ των λογιστων..(συγνωμη Σωτηρη...)...

Και συναδελφος μου το εκανε, με τη συμφωνη γνωμη του λογιστη του..

Το εκανε για κανα χρονο και εβαζε και βενζινες του μπαμπα του, της αδερφης του και παει λεγοντας...Δλδ κανενα 3000Ε βενζινες ειχε περασει για ενα χρονο...

Link to comment
Share on other sites

@Silver_bullet,

 

Μην παρεξηγείσαι, ενδιαφέρθηκα να σου απαντήσω αλλά το έκανα με τροπο ευθύ:

1. Στο παρών thread, αλλά και σε άλλα στο forum, θα βρεις αυτά που ρωτάς (και άλλα τόσα)

2. Αφού ο λογιστής σου δεν σου είπε ότι η έκπτωση του ΦΠΑ της βενζίνης απαγορεύεται δια ροπάλου... τότε: α. Να κάνεις περαίωση και β. Να αλλάξεις λογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε TOPAP

 

Δεν καταλαβαινω την ειρωνια σου. Σα νεος μηχανικος αγνοω καποια φορολογικα δεδομενα- γι αυτο αλλωστε ρωτω.

 

Θα με βοηθουσες περισσοτερο αν μου προσδιοριζες με ποια διαταξη αναφερεται το οτι το ΦΠΑ των καυσιμων δεν συμψηφιζεται, καθως ο λογιστης μου δε με εχει ενημερωσει για το αντιθετο.

 

Σε καθε περιπτωση παντως ευχαριστω

 

 

ΦΠΑ οποιασδήποτε δαπάνης σχετικής με ΕΙΧ (καύσιμα,συντήρηση,αγορά ....) δεν εκπίπτει από τον ΦΠΑ των πωλήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δε σε ειρωνεύτηκε κανένας.

Διάβασε λίγα από τα κείμενα που αναρτούμε και θα δεις ότι τα πειράγματα είναι σε καθημερινή βάση μεταξύ μας.

Ανθρώπους που ούτε έχουμε συναντήσει και όμως έχουμε το "θάρρος" να πειραζόμαστε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΦΠΑ οποιασδήποτε δαπάνης σχετικής με ΕΙΧ (καύσιμα,συντήρηση,αγορά ....) δεν εκπίπτει από τον ΦΠΑ των πωλήσεων.

 

 

Και μετά είναι το σημείο που εμείς λέμε: όλα τα ΕΙΧ εκτός απο τα επαγγελματικά αυτοκίνητα

Και μετά είναι το σημείο που ο SOTHRIS λεει: δεν δικαιούστε επαγγελματικά αυτοκίνητα

Και μετά είναι το σημείο που εμείς λέμε: ναι, δικαιούμαστε κλπ κλπ

κλπ κλπ :P

 

Γι'αυτό σου λέω silver_bullet μην με παρεξηγείς αλλα ακριβώς την ίδια κουβεντα έιχαμε στο παρών thread πριν 10-15 posts.

 

Κάνε ένα κόπο και διάβασε το thread, θα πάρεις τις απαντήσεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε TOPAP

 

Δεν καταλαβαινω την ειρωνια σου. Σα νεος μηχανικος αγνοω καποια φορολογικα δεδομενα- γι αυτο αλλωστε ρωτω.

 

Θα με βοηθουσες περισσοτερο αν μου προσδιοριζες με ποια διαταξη αναφερεται το οτι το ΦΠΑ των καυσιμων δεν συμψηφιζεται, καθως ο λογιστης μου δε με εχει ενημερωσει για το αντιθετο.

 

Σε καθε περιπτωση παντως ευχαριστω

 

 

Η σχετική διάταξη είναι νόμος 2859/2000 άρθρο 30 παρ. 4ε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

No offence taken, αλλα οπως καταλαβαινετε ο γραπτος λογος ειναι ευκολως παρεξηγησιμος.

 

Δραστηριοτητα ξεκινησα τον Σεπτεμβρη του 09, επομενως οτι ειναι να περαιωσω θα αφορα το 2009.

Θα συζητησω και με το λογιστη, πλην ομως με οτι βενζινες εχω κοψει ως τωρα εντος του 10 τι με συμβουλευετε να κανω?

 

Ευχαριστω

 

SOTHRIS ευχαριστω για την πληροφορηση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τι με συμβουλευετε να κανω?

 

Σε πρώτη φάση να σταματήσεις να εκπίπτεις το ΦΠΑ από τα τιμολόγια της βενζίνης.

Σε δεύτερη φάση να περάσεις από το γραφείο του λογιστή σου και να του τρίξεις τα δόντια εάν θέλει να σε έχει πελάτη, να αφήσει τις μαμακίες και να προσέχει τι σε συμβουλεύει...

Σε τρίτη φάση να ελπίσεις ότι σαν νέος επαγγελματίας η εφορία τα πρώτα 3 λογιστικά χρόνια θα είναι ελαστική σε ενδεχόμενο έλεγχο (ΚΒΣ άρθρο 30).

Σε τέταρτη φάση να αρχίσεις να διαβάζεις τα διάφορα threads στο forum για να μάθεις τα βασικά.

 

edit: Πάρε και ένα +1 στη φήμη σου από εμένα διότι λύσαμε την παρεξήγηση κόσμια...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έφαγα ένα μικρό κώλυμα... ;)

Αυτό με τις αποδείξεις έως 300€ (ειδικά για βενζίνες) έπαψε να ισχύει;

 

1. Mόνο για τα καύσιμα και για λόγους που έχουν να κάνουν με την χρήση ταμειακών μηχανών στα βενζινάδικα, το ΥΠ. ΟΙΚ. έκανε δεκτή την έκδοση ΑΛΠ αντί τιμολογίου για δαπάνη έως 300 ευρώ. Η σχετική ΠΟΛ είναι η 1091/14-06-2010.

 

Έχω να πάρω απόδειξη σφραγισμένη τουλάχιστον 2 μήνες. Πήγα μια μέρα σε μια Shell να ζητήσω σφραγίδα στην απόδειξη και μου είπαν "άλλαξε πάλι το σύστημα. Παίρνεις απόδειξη απέξω, τη φέρνεις μέσα και γίνεται αντικατάσταση με τιμολόγιο".

Σε ΕΚΟ δεν είχαν σταματήσει ποτέ να εκδίδουν τιμολόγια για επαγγελματική χρήση ακόμα και για μικρά ποσά (είχα ρωτήσει συγκεκριμένα για σφραγίδα σε απόδειξη και μου είχαν πει "όχι θα πάρεις τιμολόγιο"). Δεν ξέρω αν είναι αλλαγή από το υπουργείο ή από την ομοσπονδία των βενζινάδων, πάντως αυτό ισχύει πλέον. Ελέγξτε το.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.