Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Όταν αγοράζεις το σηματάκι, σου σφραγίζουν και την απόδειξη πληρωμής.

Εκεί φαίνεται το πότε πλήρωσες. Απόδειξη την οποία νομίζω είσαι υποχρεωμένος να κρατάς. Τουλάχιστον έτσι έλεγαν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν αγοράζεις εξοπλισμό ο οποίος χρησιμοποιείται μόνο για τον επαγγελματικό σου χώρο αλλά η δαπάνη αυτή δεν είναι παραγωγική, π.χ. αγορά ρολογιού τοίχου ή καφετιέρας (μη γελάσετε), μπορώ να κόψω τιμολόγιο (το έχω κόψει ήδη) και να το καταχωρήσω στα βιβλία εσόδων εξόδων?

Link to comment
Share on other sites

Ολα αποδεικνύονται. Οτι καταβλήθηκε (μιλάμε για τέλη κυκλοφορίας) εντός του 2010 , αποτελεί δαπάνη της χρήσεως 2010.

 

Αυτό βέβαια που λες τώρα (με το οποίο συμφωνώ), έρχεται νομίζω σε αντίθεση με την παλιότερη άποψή σου ότι οι λογαριασμοί τηλεφωνίας, internet κλπ. θα έπρεπε να καταχωρούνται με βάση την ημερομηνία έκδοσης/παροχής της υπηρεσίας και όχι πληρωμής όπως υποστήριζα εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έρχεται σε αντίθεση, είναι διαφορετικές περιπτώσεις.

Στο άρθρο 31 παρ. 1ε του ν 2238/1994 προβλέπεται αυτό που έγραψα και ισχύει ειδικά για φόρους, τέλη και δικαιώματα που βαρύνουν την επιχείρηση.

(για το λόγο αυτό έκανα και σχετική επισήμανση)

Link to comment
Share on other sites

Εργασιες εντος του γραφειου (πλακακια, γυψοσανιδες, βαψιματα κτλ) αποτελουν παγια???

 

Ο καθε ελ. επαγγελματιας για το ΤΠΥ που μου κοβει για καθε μια απο τις παραπανω εργασιες πρεπει να του κανω παρακρατηση?? Τι ποσοστο?? (ειχα ξαναρωτησει αλλα δεν ειχαμε σιγουρη απαντηση)

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για δαπάνες επισκευής, συντήρησης, βελτιώσεως και προσθηκών σε ακίνητα. Ισχύει η ΠΟΛ 1005/14-01-2005.

Μέ βάση αυτή τα βαψίματα είναι δαπάνη συντήρησης και εκπίπτει εξ ολοκλήρου κατά το χρόνο πραγματοποιήσεως της δαπάνης.

Η τοποθέτηση πλακιδίων και γυψοσανίδων είναι δαπάνη βελτίωσης και εφόσον πραγματοποιούνται σε μισθωμένο ακίνητο θα εκπεστούν τμηματικά με βάση τα εναπομείναντα έτη μισθώσεως και με την πρόβλεψη να μην έχουμε μικρότερο συντελεστή απόσβεσης από τον προβλεπόμενο στο ΠΔ 299/2003.

Αν πρόκειται για ιδιόκτητο ακίνητο έχουμε τον προβλεπόμενο συντελεστή απόσεβεσης. Επόμένως οι δαπάνες αυτές πηγαίνουν στα πάγια.

Στο ΤΠΥ για τα πλακίδια, γυψισανίδες παρακράτηση 1% για έξοδα έως 31/12/2010. Από 01/01/2011 επανερχόμαστε στο παλαιό 3% (άν δεν αλλάξει κάτι).

Link to comment
Share on other sites

Αρα παγια και αυτα και παρακρατηση (1%)...

 

Θα τον σκισω τον λογιστη...Και ημουνα και ηρεμος οτι ολα ειναι οκ και δεν θα πληρωσω και περαιωση....

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι... οτι βαριεται...

 

Ειδικα για την παρακρατηση μεχρι ποτε μπορει να γινει...???

 

Εχω ΤΠΥ απο Απριλιο του 2010...

Τον ειχα ρωτησει το συναδελφο σου μπορει και 2000000 φορες αν πρεπει να κανω παρακρατηση...Και ΑΚΟΜΑ δεν μου απαντησε...

Link to comment
Share on other sites

Για φορολογικό στοιχείο ΑΠΡΙΛΙΟΥ απόδοση έως 15/5, δηλ. έως 15 εκάστου μηνός αποδίδεται η παρακράτηση (τεχνικά έργα) για τιμολόγια του προηγούμενου μήνα. Πέραν της ημερομηνίας αυτής για κάθε εκπρόθεσμο μήνα καπέλο 1,5%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.