Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοιτάζοντας το νέο Ε3 που βρήκα εδώ και διαβάζοντας για μία ακόμα φορά αυτά που αναφέραμε σε προηγούμενα post περί αναμόρφωσης κτλ κατέληξα στα εξής συμπεράσματα, αλλά με μπερδεύει η λειτουργία του excel.

 

Τα έξοδα μας θα τα περάσουμε στο κωδικό 536. ΟΛΑ. Όλο το τιμολόγιο της βενζίνης, όλο το τιμολόγιο από το κινητό (καθαρό ποσό).

Στον 543 θα βάλουμε τα ποσό που θα αποσβέσουμε από τα πάγια.

Στο 275 θα βάλουμε τα έσοδα από μελέτες.

Μέχρι εδώ καλά.

 

Κάνει αυτό τη σούμα του στον πίνακα "η". (περασμένα μεγαλεία τα περί συντελεστών και του ειδικού υποπίνακα που υπήρχε)

Ο κωδικός 550 ισούται με τον 275, (έσοδα)

ο κωδικός 558 ισούται με το άθροισμα 536+543 (έξοδα)

ο κωδικός 562 ισούται με το υπόλοιπο 550-558.

 

Από κάτω υπάρχει ο κωδικός 566 με τίτλο " Πλέον : Δαπάνες μη εκπιπτόμενες"

Περίμενα ότι βάζοντας εκεί το ποσό των δαπανών που ΔΕΝ εκπίπτουν (δλδ το 30% της βενζίνης, το 50% του κινητού) θα έπρεπε στην τελική σούμα (κωδικός 570) να επηρεάσει βάσει του τύπου:

570=562+566.

Αυτό όμως δεν το κάνει. Νεκρά φύση. (το 570 βάσει συνάρτησης του excel (του συντάκτη δλδ) ισούται με το 562.)

Οπότε:

ή δεν το κατάλαβα καλά

ή υπάρχει λαθάκι στο excel.

 

(έλα να πέσουν να στοιχήματα τι από τα 2 ισχύει.)

 

σχετικό

Το δίλημμα μου θυμίζει τα χρόνια στο πολυτεχνείο, όπου όταν δεν καταλαβαίναμε κάτι το συμπέρασμα ήταν: τυπογραφικό λάθος.

Εμείς να μην το καταλάβουμε δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Με ημερομηνια? Ειδος παραστατικου?

 

Κοίτα, μέχρι πέρυσι που πλήρωνα το ΤΕΕ αυτοπροσώπως έπαιρνα την απόδειξη και την έβαζα στο φάκελο με τα τιμολόγια.

Ημερομηνία: ότι έλεγε η απόδειξη.

Είδος παραστατικού: - (έβαζα μια παύλα)

 

Φέτος πλήρωσα την συνδρομή μου μέσω του myTEE και μετά πήρα τηλέφωνό να τους ρωτήσω. Μου είπε ο υπάλληλος ότι όταν διασταυρώσουν την πληρωμή θα μου στείλουν βεβαίωση με ταχυδρομείο. Σαν ημερομηνία θα βάλω την ημερομηνία που θα έχουν από το ΤΕΕ ως ημερομηνία καταβολής και σαν παραστατικό πάλι μια παύλα.

 

 

@ssouanis

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τη λες. Ίσως θα έπρεπε να ανοίξω πρώτα το excel-ακι. Αλλά από φίλο λογιστή που μου τα εξηγούσε μια μέρα κατάλαβα ότι περνάς το 100% των τιμολογίων της βενζίνης αλλά προσαυξάνεις το εισόδημα σου κατά 30% επί των τιμολογίων.

Πχ έχεις εισόδημα 20.000 ευρώ? Έχεις τιμολόγια από βενζίνες για 5.000 ευρώ? Περνάς τα τιμολόγια της βενζίνης κατά 100% στα έξοδα σου αλλά αυξάνεις το εισόδημα σου κατά 30% επί των τιμολογίων ήτοι: 20.000 + 30%x5.000 = 21.500 ευρώ από τα οποία αφαιρείς τα 5.000 ευρώ της βενζίνης ήτοι: 21.500 - 5.000 = 16.500 ευρώ.

 

Αυτό που με παραξένεψε ήταν ότι όταν ρώτησα τον φίλο/λογιστή αν θα μπορούσα να περάσω το 30% των τιμολογίων ως προσωπικά έξοδα (μαζί με αποδείξεις από καφέ, μπαρ, εστιατόρια, κλπ) μου είπε όχι...

Link to comment
Share on other sites

Το έντυπο Ε3 στα βασικά του είναι ίδιο με αυτό της προηγούμενης χρονιάς. Αναλυτικά τα έξοδα στους κωδικούς που έχει. Προσδιορίζεις το λογιστικό αποτέλεσμα και εκεί που γράφει : πλέον δαπάνες μη εκπιπτώμενες θα αναγραφούν οι λογιστικές διαφορές , οπότε είτε θα αυξηθεί το λογιστικό κέρδος , είτε θα μειωθεί η λογιστική ζημία.

Link to comment
Share on other sites

1. τι ακριβώς είναι οι λογιστικές διαφορές (το 30% από τα καύσιμα; )

2. Άρα θα έπρεπε το πεδίο 570 "Καθαρό Κέρδος με λογιστικό προσδιορισμό" να επηρεάζεται. Το excel όμως μένει ως έχει.

Link to comment
Share on other sites

1. Λογιστικές διαφορές είναι οι μη εκπιτπόμενες φορολογικά δαπάνες (δαπάνες ΕΙΧ, κινητά κλπ)

2. Προφανώς έχει πρόβλημα το συγκεκριμένο excel, θα πρέπει να το ξαναδούν.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο που το κοίταξα κ εγω τώρα νομίζω, 99% σιγουριά, οτι είναι λάθος. Βάσει και του ενημερωτικού φυλλαδίου που μοίρασε το ΤΕΕ/ΤΚΜ στο σεμινάριο του καλοκαιριού στον 566 μπαίνουν οι λογιστικες διαφορες για την αναμόρφωση των εσόδων. Υπάρχει στα downloads, κατέβασε και δες σελ 24.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με παραξένεψε ήταν ότι όταν ρώτησα τον φίλο/λογιστή αν θα μπορούσα να περάσω το 30% των τιμολογίων ως προσωπικά έξοδα (μαζί με αποδείξεις από καφέ, μπαρ, εστιατόρια, κλπ) μου είπε όχι...

 

 

 

Σωστά σου είπε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά σου είπε όχι.

 

Αυτό δεν το καταλαβαίνω SOTHRIS.

 

Εφόσον η εφορία θεωρεί ότι το αυτοκίνητο είναι κατα 70% για τις επαγγελματικές μου υποχρεώσεις, γιατι να μην θεωρήσω και εγώ ότι το υπόλοιπο 30% είναι για προσωπική χρήση: φωτοτυπίες λοιπόν τα τιμολόγια που έχω κόψει και πέρασμα κατα 30% στον φάκελο με τις αποδείξεις μου από εστιατόρια, καφέ, μπάρ, σουπερ-μαρκετ, κλπ.

 

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί δεν ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.